İstanbul Uçak Bileti, Ucuz İstanbul Uçak Bileti Fiyatları

İstanbul Uçak Bileti

istanbul-ucak-biletiİstanbul Nüfusu: 14.160.467
İstanbul Yüzölçümü: 5.343,02 km²

İSTANBUL TARİHİ

İstanbul’un tarihi ile ilgili olarak yazılması gereken çok sayıda detay ve bilgi mevcuttur. Şehrin insan yerleşimi baz alındığında tarihi 300 bin yıl öncesine dayanmaktadır. Kent yaşantısı olarak 3 bin yıllık, başkentlik geçmişi olarak ise 1600 yıllık bir tarihe sahiptir. İstambul bu gini sebeplerden ötürü dünya üzerinde eşsiz şehirlerden birisidir. Avrupa ve Asya kıtalarının birleşim yeri olması, denize kıyısının bulunması gibi pek çok coğrafi özelliğinden dolayı 300 bin yıldır insanlar için popüler yerlerden birisidir. İstanbul’da ilk olarka Küçükçekmece Gölü kenarında yarımburgaz Mağarası’nda insanlar yaşamıştır. Bu dönemde göl çevresinde Cilalı Taş ve Bakır Dönemi’ni yaşayan insanlar bulunmaktadır. Şehirdeki ilk belirgin yerleşim yeri sahipleri ise Megaralılardır. Günümüzdeki Kadıköy civarına yerleşmişlerdir. Ayrıca Elen Hitolojisi’ne göre Batum’dan yola çıkan 40 Yunanlı, boğazı geçip Zeytinburnu civarlarında karaya çıkmış ve Haliç’e yerleşerek buraya “Altın Boynuz” ismini vermişlerdir.

İstanbul’da M.Ö. 667’de “Byzantion” adında bir Yunan şehir devleti kurulmuştur. Bu şehir devleti çok kısa süre içerisinde sahip olduğu konum acantajını iyi kullanarak gelişmiş ve güçlenmiştir. Daha sonrasında Roma İmparatorluğu tarafından ele geçirilen Byzantion şehir devleti Romalılar tarafından Latinleştirilmiştir. Şehri adı da Romalılar tarafından “Byzantium” olarak değiştirecektir. Daha sonraki süreçte Roma’ya başkentlik yapacak olan şehir, Roma İmparatoluğu’nun ikiye bölünmesi ile Doğu Roma İmparatorluğu’nun başkenti olacak Batı Roma’nın yıkılması ise birlikte zamanla ismi Bizans İmparatoluğu olan devlete başkentlik yapacaktır. 395 yılından 1543 yılına kadar Orta Avrupa’ya hakim bir şehir olarak varlığına devam edecektir. Bu dönemde şehrin ismi Konstantinopol olarak değişecektir. 1543’te Osmanlı tarafından fethedilen şehir bu tarihten iribaren 400 sene boyunca Osmanlı’nın 3 kıtadaki topraklarının yönetildiği başkenti olacaktır. 1918’de İtilaf Devletleri tarafından işgal edilen İstanbul, 1923’te Türk ordusu tarafından geri alınmıştır.

İSTANBUL İKLİMİ ve BİTKİ ÖRTÜSÜ

İstanbul bulunduğu bölge gereği 4 farklı iklimin etkisindedir. Bunlar arasında Akdeniz iklimi, Karadeniz iklimi, Balkan iklimi ve Anadolu kara iklimi bulunmaktadır. Şehirde yaz ayları sıcak ve kurak geçerken, kışları biraz daha ılık ve yağışlıdır. Yılda ortalama 10 gün boyunca kar yağışı görülür. Şehirdeki en çok görülen bitki örtüsü makidir. Bunun haricinde önemli bir oranda ormanlık alanda bulunmaktadır.

Topkapı Sarayı: Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptıralan saray, 400 seneden fazla bir süre boyunca padişahları ikamet ettiği yer olmuştur. Devletin yönetildiği bu saray mimari açıdan muazzam bir yapıya sahiptir. Çok gösterişli bir mimariye sahip olan saray mutlaka görülmesi gerekmektedir.

Ayasofya: Bizans İmparatoru 1. Jüstinyen tarafındna kilise olarak inşa ettirilen Ayasofya, şehrin Osmanlı idaresine geçmesinin ardında Fatih Sultan Mehmet tarafından camiye dönüştürülmüştür. Yapısal olarak dünyada eşine az rastlanır bir görüntüye sahiptir ve her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turisti kendisine çekmektedir. Günümüzde müze olarak kullanılmaktadır.

Yerebatan Sarnıcı: Yerin atında suların içerisinde yükselen sütunları ile ünlenen Yerebatan Sarnıcı Bizans döneminde inşa edilmiştir. İşlevi, şehrin su ihtiyacını karşılamaktır. Günümüzde ise mistik havası ve bu havanın bir sonucu olarak pek çok efsaneye konu olması sebebiyle İstanbul’un en gizemli yerlerinden birisidir.

Dolmabahçe Sarayı: Muhteşem bir mimarinin eseri olan Dolmabahçe Sarayı, her insanın mutlaka en az bir kere görmesi gereken nadide yerlerden birisidir. Tarih boyunca büyük önem taşıyan bir yer olan bu saray, Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğu yer olduğu için Cumhuriyet tarihi boyunca önemini git gide arttırmıştır.

Kız Kulesi: İstanbul boğazında bulunan ve ufak bir adanın üzerine inşa edilmniş olan Kız Kulesi, günümüz İstanbul’unda en çok ilgiyi çeken yerlerden birisidir. Neden yapıldığına dair pek çok hikaye ve rivayet bulunan Kız Kulesi’nin yapılma sebebinin tam olarak hale bilinemiyor olması yapıya olan ilgiyi iyiden iyiye arttırmaktadır. Hatta Kız Kulesi ile Galata Kulesi arasında geçtiği anlatılan aşk hikayelerini yerinde dinlemek son derece keyifli bir anı olacaktır.

İSTANBUL HAVAALANLARI

İstanbul’da aktif olarak kullanılan 2 adet havaalanı mevcuttur. Bunlar Sabiha Gökçen Havaalanı ve Atatürk Havaalanıdır. Sabiha Gökçen Havaalanı İstanbul Anadolu yakasındadır. Atatürk ise Avrupa kıtasında inşa edilmiştir. Her iki havaalanıda yoğun bir hava trafiğine ev sahipliği yapmaktadır. İstanbul’da gideceğiniz yerin hangi kıtada olduğuna göre seyahatlerinizi bu iki havaalanında birisine gerçekleştirebilirsiniz.

En ucuz İstanbul uçak bileti almak için Alo Bilet Hattı uçak bileti fiyatları arama formundan bütçenize uygun uçak biletini satın alabilirsiniz.

Dünya’ nın en kalabalık şehirlerinden biri olan İstanbul, eski adı ile Konstantinopolis; kentsel tarihi ile bir dünya şehridir. Boğaziçi Köprüsü, Galata Kulesi, Ayasofya, Mısır Çarşısı, Yerebatan Sarnıcı, tarihi hamamları, surları, müzeleri ve alışveriş merkezleriyle ünlü bu şehir, mutlaka görülmesi gereken bir yer. İstanbul uçak bileti almak için bilet ara formunu kullanarak istediğiniz havayolu şirketinden satın alabilirsiniz.