Adana Uçak Bileti, Ucuz Adana Uçak Bileti Fiyatları

Adana Uçak Bileti

En Hesaplı Adana Uçak BiletiAdana Nüfusu: 2.194.406
Adana Yüzölçümü:  14.030 km²

ADANA TARİHİ

Adana Seyhan Nehri üzerine kurulmuş bir şehirdir. Seyhan Nehri’nin bölgeye hayat getirdiği düşünüldüğünde bu tercihin ne kadar mantıklı olduğu anlaşılmaktadır. Nehir ve çevresinde tarih boyunca pek çok medeniyet kurulmuş ve buralar pek çok devlete ev sahipliği yapmıştır. Çukurova’da yapılan araştırmalarda Yontma taş Devrinden kalma kalıntılara rastlanmıştır. Bu durum bölgenin çok eski zamanlardan bu yana yerleşim yeri olarak kullanıldığının en güzel kanıtıdır. Çukurova’daki  en eski yerleşim merkezlerinden biri Tepebağ Höyüğü olarak bilinmektedir. Bu höyük ilk çağlardan kalmadır. Höyükte rastlanan surlarla çevrili kent kalıntıları bulunması üzerine bölge ile ilgili olarak Neolitik çağlarda yaşayan bir kentin varlığından söz etmek mümkün hale gelmiştir. Tepebağ bölgesinin güneyinde Taş Köprü bulunmaktadır ve bunun hemen yanında yer alan eski kale yıktırılarak yerine Adana Kalesi yaptırılmıştır. Adana Kalesi tarihi açıdan son derece büyük önem taşımakla beraber bölgenin kontrol mekanizması olarak kullanılmıştır. Günümüzde ise kalıntılarının bulunduğu yer turistik açıdan son derece önemli bir miras konumundadır.

ADANA İKLİMİ ve BİTKİ ÖRTÜSÜ

Adana’nın iklimi için  Akdeniz ikliminin özelliklerini taşıdığı söylenebilir. Bölge ikliminin karakteristik özellikleri olan yazların çok sıcak ve kurak geçmesi, kış aylarının ise ılık ve yağışlı olması buna örnek olarak gösterilebilir. Bu bahsettiklerimiz ova kısmı için geçerlidir. Adana’nın dağlık bölgelerindeki iklim biraz daha farklıdır. Dağlık bölgede, Akdeniz iklimi ve kara iklimin bir karışımı hakimdir denilebilir. Bu bölgede iklim şartları ovaya nazaran çok daha serttir ve geçişler çok daha hızlı olmaktadır. Yağış olarak ise Adana’da daha çok yağmur görülmektedir. Kar yağışı neredeyse imkansız gibi görülmekte olup 40 senede bir defa gibi bir ortalama ile şehre kar yağışı olmaktadır. Şehrin %30’u gibi bir bölge ormanlarla kaplıdır ve bu ormanlar genellikle dağlık bölgelerde bulunur. Dağların belli bir yüksekliğine kadar makiler sıklıkla görülür. Belli bir noktadan sonra ise karaçam ve sedir ağaçlarının hakimiyeti başlamaktadır. Kızılçam, karaçam, meşe, sedir, köknar, ardıç ve kayın ağaçları ise azda olsa görülen diğer ağaç türleridir.

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Antik Kentler: Çok eski bir tarihe sahip olan Adana, Seyhan Nehri’nin bir getirisi olarak tarihte pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bunun bir sonucu olarak buralarda yerleşmiş olan pek çok medeniyete ait kalıntılar bölgede sıklıkla bulunmaktadır. Anavarza Antik Kenti, Şar Antik Kenti, Ceyhan Nehri yakınlarında  bulunan Misis Antik Kenti ve  Ayaş Antik Kenti bölgenin en meşhur antik kentleri arasından yer almaktadır. Bu antik kentler turistik açıdan da son derece popüler ve ziyaret edilen merkezlerdir.

Adana uçak biletleri fiyatları için Alo Bilet Hattı uçak seferleri sorgulama sayfasından en ucuz Adana uçak biletlerini listeleyebilir, bütçenize en uygun olanı satın alarak, kazançlı çıkabilirsiniz.

Adana, Türkiye’ deki 4.büyük metropol kenti olup, aynı zamanda ülkenin önde gelen ticaret ve kültür merkezi olma özelliği taşımaktadır. Binlerce yıllık tarihi geçmişi, Orta Çağ’ da yapılmış Kara Kilise adıyla da bilinen Saimbeyli Kalesi, Taşköprü Saat Kulesi, Ayas Kalesi gibi önemli yapıtlara sahip bir antik kenttir. Seyhan nehri üzerinde kurulu olan bu Akdeniz şehrini seyahat planlarınıza eklediyseniz, Alo Bilet Hattı Adana uçak biletleri arama sayfasından kolay ve güvenli olarak uçak biletinizi satın alabilirsiniz.