En Ucuz Adıyaman Uçak Bileti - Alobilethatti.com

Adıyaman Uçak Bileti

En Ucuz Adıyaman Uçak BiletiAdıyaman Nüfusu: 593.368

Adıyaman Yüzölçümü: 7.871 km²

ADIYAMAN TARİHİ

Adıyaman tarih olarak ülkemizdeki en köklü şehirlerden birisidir. Tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış bir şehir olarak Adıyaman özellikle Palanlı Mağarası’nda yapılan incelemelerde şehrin M.Ö. 40.000 yılına dayanan bir geçmişi olduğundan söz etmek mümkün hale gelmiştir. Bunu yanı sıra Samsat – Şehremuz Tepesi’nde M.Ö. 7.000 Paleolitik Dönem, M.Ö. 5.000’de Neolitik Dönem, M.Ö. 3.000 Kalkolitik Dönem ve M.Ö. 1.200 Tunç Dönemine ait insan yaşantılarının izlerine rastlanmıştır. Şehirde ilk gelişmiş medeniyet olarka Hititliler’den söz etmek mümkündür. Hititliler çok uzun bir süre boyunca Adıyaman’a hakim olmuş ve Hititliler’in yıkılması ile Adıyaman’da bir siyasi otarite boşluğu oluşur. Bu boşluk uzunca bir süre giderilemez ve Adıyaman’a tam anlamıyla hakim olacak bir devletin çıkması 100 yıl kadar sürecektir. İlk olarak Pers hakimiyeti altına giren şehri daha sonra Büyük İskender komutasındaki ordular fethedecek ve şehrin yönetimi Makedonya’ya geçecektir. Şehre hakim olan diğer devlet Makedonlar’dan sonra Kommagene Krallığı olmuştur. Daha sonrasında ise sırası ile Romalılar, Emeviler, Abbasiler, Bizans, Anadolu Selçuklu, Memlük ve Osmanlı idaresine giren Adıyaman tarihsel süreç boyunca birbirinden çok farklı kültürlere ev sahipliği yaparak günümüzdeki zengin tarihi mirasa kavuşmuştur. Ayrıca şehir 1954 yılına kadar Malatya’ya balı iken bu tarihten sonra ayrı bir şehir statüsü kazanmıştır.

ADIYAMAN İKLİMİ vs BİTKİ ÖRTÜSÜ

Şehrin yeryüzü şekilleri olarak çok farklı kısımler mevcuttur. Şehrin kuzey tarafı dağlarla kaplı iken güney kesimi ovalarla dolu bir arazidir bu yüzden de her iki kısımdaki iklim tipleri birbirinden farklılık göstermektedir. Dağlık kesimde daha sert bir iklimden söz etmek mümkündür. Kışlar çok daha sert, soğuk ve yağışlı iken yazları sıcak ve kuraktır. Karasal iklim tipi hakimdir denilebilir. Ovaların olduğu güney kısımda ise kışlar nispeten daha ılık ve yağışlı, yazları ise sıcak ve kurak geçmektedir. Şehrin yüksek kesimlerinde kışlar çok daha sert geçmektedir. Akdeniz ikliminin değişik bir versiyonundan söz etmek mümkündür. Güneydoğu Anadolu bölgesinde bulunan şehirler arasında Adıyaman en yeşil olan şehirdir. Dağ yamaçları meşe bozuğu korusu ve meşe baltalığı ile kaplı iken dağa doğru çıktıkta çam tipleri görülmeye başlayacaktır.

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Nemrut Dağı ve Ören Yeri: Nemrut Dağı günümüzde Adıyaman’ın en çok turist çeken yeridir. Nemrut Dağı’nı görmek için her yıl binlerce turist şehre gelmektedir. Nemrut Dağı’nın bu kadar özel olmasının sebeplerinden birisi Ören Yeri’dir. Burası Kommagene Kralı I. Antiochos için yapılan anıt mezar ve bu mezarın etrafına sıralanmış olan devasa heykellerin bulunduğu bölgedir. Dünya mirası olarak kabul edilne bu bölge ciddi anlamda turistik ve herkesin hayatı boyunca en azından bir kere görmesi gereken özen adreslerden birisidir. Heykeller dönemin koşulları göz önüne alındığında son derece etkileyici ve sıra dışı kabul edilmektedir.

Arsameia Örenyeri: Kommagene Kralı’na ait bu yazlık yönetim merkezi bölgedeki turistik yerden bir diğeridir. Kralın yaşadığı, ülkesini ve krallığını yönettiği bir merkez olduğu için dönem şartlarında son derece gösterişli kabul edilecek şekilde dizayn edilmiş bir yerdir. Ayrıca 150 basamaklı dehliz ve mağaraların bulunduğu bölgede bu dehliz ve mağaralar kutsal ayinler ve törenler için kullanılmıştır.

ADIYAMAN HAVAALANLARI

Adıyaman Havaalanı 1998 senesinin 22 Mayıs günü hizmete açılmış bir havaalanıdır. Havaalanı sadece iç hatlara hizmet vermektedir yani yurt dışı seferlere kapalıdır. Yıllık ortalama 1 milyon yolcuyu taşıyan havaalanı bölge ve şehir için son derece büyük önem arz etmektedir.

En ucuz Adıyaman uçak bileti fiyatları için Alo Bilet Hattı uçak bileti sorgulama sayfası sizin için onlarca havayolunun düşük fiyatlı uçak seferlerini listeleyecektir. Siz de karşılaştırma yaparak en uygun uçak biletini satın alabileceksiniz.

Türkiye’ nin Güneydoğu Anadolu bölgesinin batısında yer alan Adıyaman, dünyanın 8. Harikası olan Nemrut Dağı’ na ev sahipliği yapan bir şehir. Tarihi ve turistik yerleri ile de ünlü olan bu şehir aynı zamanda GAP projesinin de içindedir. Besni üzümü yemeden, harfane gecesi izlemeden, Adıyaman’ a özgü Adıyaman Hıtabını, Adıyaman Tavasını, Adıyaman Kebabını, Şillik Tatlısını tatmadan dönmeyin. Siz de bu turizm oskarlı şehri keşfe çıkmak isterseniz Alo Bilet Hattı en ucuz uçak bileti sorgulaması yaparak bütçenize en uygun uçak biletini satın alabilirsiniz.