En Uygun Ağrı Uçak Bileti - Alobilethatti.com

Ağrı Uçak Bileti

En Uygun Ağrı Uçak BiletiAğrı Nüfusu: 551.527

Ağrı Yüzölçümü : 14,927 km2

AĞRI TARİHİ

Ağrı son derece köklü bir tarihe sahip şehirlerimizden birisidir. Bunun yanı sıra hem Hıristiyanlık hem de Müslümanlar için özel bir anlam ifade eden Nuh Peygamberin tüm dünyadaki yaşamı kurtardığı efsanesi de Ağrı Dağı’nda geçmektedir. Nuh Peygamber Tanrı’nın tüm dünyayı cezandıracağını söylediğini ve ondan büyük bir gemi inşa ederek tüm dünyadaki canlılardan birer çift alması gerektiğini söylemiştir. Nuh Peygamber bunun üzerine çok büyük bir gemi inşa etmeye başlar ve bu gemiye yer yüzünde yaşayan tüm canlılardan birer çift alır. Dünya devasa dalgaların hışmına uğrayıp yerle bir olurken, Nuh’un gemisi dalgarın üzerinde güven içerisinde beklemektedir. Sular çekilmeye başladığında ise Nuh’un gemisi Ağrı Dağı tepesinde karaya oturur. Daha sonrasında ise gemide bulunan canlılar Ağrı Dağı’ndan aşağıya inerek dünyadaki yaşamsal düzeni tekrardan sağlarlar. Efsaneler ya da hikayeler bir yana Ağrı şehri gerçekten köklü bir geçmişe sahiptir. Bulunduğu yer gereği Anadolu’ya giriş kapısı olarak nitelendirilen şehir tarih boyunca pek çok uygarlığın geçiş yolu olmuştur. Bu yüzden de ciddi anlamda geniş bir kültürel mirasa sahip olmayı başarmıştır. Ağrı’ya hakim olan devletler sırası ile Hititler, Hurriler, Urartular, Medler, Persler, Makedonlar ( Büyük İskender), Ermeniler, Abbasiler, Bizans, Moğollar, Karakoyunlular, Akkoyunlular, Osmanlılar’dır.

AĞRI İKLİMİ ve BİTKİ ÖRTÜSÜ

Volkanik araziler üzerine kurulu olan Ağrı bu yüzden fazla verimli bir toprağa sahip değildir. Ayrıca şehirde yağış son derece azdır ve çok düşük sıcaklıklar görülmektedir. Ülkemizdeki en uzun kış Ağrı şehrinde görülür ve kara iklimi hakimdir. Kar yağışı genellikel görülen yağış türüdür. Yılın neredeyse yarısını karlar altında geçiren şehirde su kenarlarında söğüt ve kavak ağaçlarını görmek mümkündür.

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

İshak Paşa Sarayı: Ülkemizde Topkapı Sarayı’ndan sonra teşkilatlı olarak inşa edilen ikinci saraydır. Son derece büyüktür ve aslen bir külliyedir. Külliye içinde cami, harem, eğlence dairesi, selamlık dairesi, türbe ve daha bir çok yapı bulunmaktadır. Ülkemizdeki en önemli saraylardan birisidir ve dünyaca üne sahiptir. Ağrı’ya gelen kişilerin mutlak surette görmesi gereken nadide yerlerden birisidir.

Doğubeyazıt Kalesi: Kayalıkların üzerine kurulmuş bir kale olan Doğubeyazıt Kalesi’nde Urartular zamanından kalma kalıntılar mevcuttur. Antik kent niteliğindeki kalenin tam olarak hangi tarihte inşa edilmeye başlandığı ya da kaç yılda tamamlandığı bilinmemektedir.

Beyazıt Eski Camii: I. Selim’in inşa ettirdiği cami bölge için önemli yapılardan birisidir. Mimari olarak son derece etkileyici bir görselliğe sahip olan cami kesme taştan inşa edilmiştir.

Meteor Çukuru: Dünya üzerinde bulunan en büyük ikinci meteor çukuru bu şehirde bulunmaktadır. Sıra dışı bir gezi gerçekleştirmek isteyenler için bu harika doğayı görmeniz gerekmektedir.

Nuhun Gemisi: Şehre her yıl binlerce turistin gelmesini sağlayan Nuhun Gemisi, hem inanç turizmi hem de kültürel etkinlikler açısından son derece popüler mekanlardan birisidir. Ağrı’ya gelenlerin mutlaka göremesi gereken yerlerinde başında gelmektedir.

AĞRI HAVAALANLARI

Ağrı Havaalanı, şehirde bulunan ve şehre gelen turistlerin büyük çoğunluğunun kullandığı havaalanıdır. Sivil kategorideki havaalanı yıllık ortalama 120 bin yolcuya hizmet vermektedir. Sadece iç hat seferlere açık olan havaalanı bölge için son derece önemli bir hizmet sunmaktadır.

Ağrı uçak bileti fiyatları için Alo Bilet Hattı uçak bileti sorgulama sayfasını kullanabilir, onlarca havayolu şirketlerinden seçtiğiniz uçak seferi ile güvenli ve kolayca biletinizi satın alabilirsiniz.

Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi’ nde bulunan bir il olan Ağrı, adını içinde bulundurduğu Ağrı Dağı’ ndan almıştır. 5165 m. yüksekliği ile Türkiye’ nin en büyük dağı olan Ağrı Dağı, il sınırlarında konuşlandırılmış. Mutlaka ziyaret defterinizde İshakpaşa sarayı, Meya Mağarası, Anzavur Tepesi ve Nuh’ un Gemisi’ nin izi olsun. Bu Urartular’ dan kalan antik şehri görmek isterseniz Alo Bilet Hattı Ağrı uçak bileti sorgulama sayfanızdan bütçenize en uygun uçak biletini karşılaştırmalı olarak satın alabilirsiniz.