Amasya Uçak Bileti - Alobilethatti.com

Amasya Uçak Bileti

istanbul-amasya-ucak-biletiÜlkemizin Karadeniz Bölgesinde yer alan Amasya ili, şüphesiz geçmişten bugüne kültür medeniyeti şehirlerimizin başında gelmektedir. Coğrafi konum bakımından da Amasya özellikle Orta Karadeniz Bölgesinde yer aldığından iç kesimler ile kıyı illerimizi birbirine bağlamada adeta bir köprü görevi görmektedir. Fakat ulaşım bakımından bunun kolay olduğu pek söylenemez. Özellikle Karadeniz bölgesinin yapısal unsurları dikkate alındığında, yüksek rakımlı dağlık arazi demiryolu ulaşımına olanak sağlamamaktadır. Ayrıca bu durum karayolu trafiğini de oldukça etkilemektedir. Çünkü karayolu ulaşımı, dar köprülerden, boğazlardan geçitlerden ve yer yer tünellerden oluşmaktadır. Bu da karayolu ulaşımını zorlaştırmakla beraber yolculuğun uzun ve sıkıcı olmasına neden olabilmektedir.

Fakat bu bölgeden diğer yerlere yapılan yolculuklarda karayolu tek seçenek değildir. Havayolu tercihi bu gibi dağlık arazinin çevrelediği bölgelerde, yolculara oldukça avantaj sağlamaktadır. Bazen iç bölgeler olan yolculuklar da çok uzun sürerken bu zaman havayolu tercihlerinde oldukça kısa olmaktadır.

Eğer karayoluna alternatif bir tercih arıyorsanız bu durumda havayolu akılcı bir tercih olacaktır. Sitemizde bulunan alo bilet hattı sayesinde ise uçuşlara göz atmak ve bilet satın son derece kolay olmaktadır.

AMASYA’YA EN YAKIN HAVALİMANI

Merzifon havalimanı Merzifon’a 6 km ve Amasya il merkezine de 45 km uzaklıkta bulunmaktadır. Bu bakımdan havalimanına ulaşım oldukça kolaydır. 20 Haziran 2008 tarihinde faaliyete açılmıştır. Şimdilik sadece iç hat seferleri bulunan havalimanı bölgesel Amasya iline ve çevre illere oldukça fazla katkı sağlamaktadır. Hem sivil hem de askeri ulaşım hizmetleri ile faaliyetlerini sürdürmektedir.

Ayrıca yolcu salonları, bilet satış ofislerinin yanı sıra olumsuz koşullara önlem olarak inşa edilen ısı güç merkezi, kaza yangın binası gibi güvenlik binaları da bulunmaktadır. Bunların yanı sıra 132 araç kapasitelik yolcu otoparkı da bulunan havalimanının pist büyüklüğü 2927x45metredir. Bu da kısıtlı bölge arazine rağmen oldukça fazla bir alana tekabül etmektedir.

Ayrıca sitemizde yer alan birçok seçenek arasında hem bütçenize uygun bileti hem de kolay erişim imkânı bularak yolculuğunuzu güvenli ve huzurlu kılabilirsiniz.

AMASYA HAKKINDA GENEL BİLGİLER

Amasya ili, Kızılırmak ve Yeşilırmak nehirlerinin kesiştiği bölgede önemli bir jeopolitik ve kültürel bir alana sahiptir.321 bin nüfuslu olan bu kentimiz Hitit, Pontos ve Roma İmparatorluğu gibi önemli kültürlere ev sahipliği yapmıştır. Özellikle bu medeniyetlerden kalma Kral Kaya Mezarları turistlerce ziyaret edilen tarihi yerlerin başında gelmektedir. Ayrıca Osmanlı zamanından kalma Hazeranlar Konağı, Defterdar Hasan Talat Efendi tarafından eşine ithafen yaptırılmış görkemli bir yapı olarak bugüne kadar varlığını korumuştur. Bu yerlerin yanı sıra gezilecek yerlerin başında muhteşem manzarasıyla Amasya Kalesi de olmalıdır.

Karadeniz mutfağının tipik özelliklerine sahip olan Amasya, Kesme İbik Çorbası, Sirkeli Ciğer ve Kuymak Yuka Tatlısı gibi yöresel lezzetler de sahiptir. Eğer Amasya’da bulunursanız bu lezzetleri göz ardı etmemeniz tavsiye edilir.

Eğer Amasya’ya bir yolculuk yapamaya karar verirseniz siz de www.alobilethatti.com sitemiz üzerinden arama butonunu kullanarak Amasya’ya Merzifon üzerinden uçak bileti aratabilir, bu ilimizden ve civar bölgelere yolculuğun tadını çıkarabilirsiniz.