Ankara Uçak Bileti, Ucuz Ankara Uçak Bileti Fiyatları

Ankara Uçak Bileti

ankara-ucak-biletiAnkara Nüfusu: 4.007.860
Ankara Yüzölçümü: 2.516 km²

Ankara Tarihi

Ankara’nın geçmişine baktığınızda çok köklü bir tarihe sahip olduğunu söylemek mümkündür. Şehrin Tunç Çağı Hattı dönemine kadar uzanan kalıntıları bulunmuştur.Yapılan araştırmalarda şehrin M.Ö. 2000 yılına kadarki kökleri gün yüzüne çıkartılmıştır ve bu oldukça önemli bir tarihi mirastır. Efsaneye göre Ankara’yı Frigya Kralı Midas yaptırmıştır. O dönemde şehrin adı “Ankyra” olarak belirlenmiştir ve günümüze kadarki geçen süreçte şehrin ismi Ankara adını almıştır. Ayrıca Galatların Tektosag kolu Ankara’yı başkent olarak kullandığı da bilinmektedir. Buradan yola çıkıldığında şehir, her dönemde önemli bir merkez olma özelliğine sahip olduğunu sonucuna varılmaktadır.

Ankara İklimi

Anadolu’nun merkezinde bulunan şehir, bu bölgenin karakteristik özelliklerini de bünyesinde barındırmaktadır. Geniş bir yüzölçümüne sahip olduğu için şehrin bazı bölgelerinde farklı iklim ipleri görülmektedir. Ankara’nın güney kesiminde step iklimi hakım iken kuzey taraflarda Karadeniz ikliminin de etkisi ile daha yumuşak bir havadan söz etmek mümkündür. Bunun yanı sıra genel olarak karasal iklimin hakım olduğu şehir, kışlara son derece soğuk ve yağışlı, yazları ise sıcak ve yağışlı bir iklime sahiptir. Kışın karlı gün sayısı 1 ayı geçmeyen şehirde bitki örtüsü olarak bozkır bitkilerinin hakim olduğunu bilinmektedir. Ankara’nın en sıcak ayları temmuz ve ağustostur. Kışın en soğuk olduğu dönem ise ocak ayıdır. Geri kalan aylarda daha yumuşak bir havanın olduğu söylenebilir.

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Anıtkabir: Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK’ün mezarının bulunduğu bu yanı, bir ant mezar olarak inşa edilmiştir. Mustafa Kemal ATATÜRK’ün öldüğü 1938 yılından itibaren hazırlıklarına başlanan, geçen süreçte gerekli araştırma,planlama, yarışmalar vs gibi düzenlemelerin yapılması ile hayata geçirilen yapı 11 Eylül 1953 yılında yapımı tamamlanmış ve ATATÜRK buraya defnedilmiştir. Ayrıca aynı anıtta ülkenin ilk cumhurbaşkanı İsmet İNÖNÜ’nün de mezarı bulunmaktadır.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi: 1921 yılından bu yana faaliyet gösteren müze, ülkemizdeki en önemli müzelerden birisi konumundadır. Konsept olarak Anadolu’da yaşamış olan uygarlıklara ait tarihi eserlerin kronolojik sırasına son derece dikkat edilerek sergilendiği bir müzedir. Arkeoloji konusunda ülkemizdeki en iyi müze olarak gösterilmesinin yanı sıra dünya çapında da saygınlığı olan müzelerden birisidir.

Etnografya Müzesi: Ülkemizin en önemli müzelerinden birisi olarak bilinen Etnografya Müzesi, bunun yanı sıra Türkiye’nin ilk resmi müzesi olma özelliğine de sahiptir. İlk açıldığı günden bu yana dünyanın dört bir köşesinden heykellerin ve resimlerin bu müzeye getirilerek sergilendiği bilinmektedir. Günümüzde ise tüm etnik unsurların yansıtıldığı bir müze olarak bu alanda dünyadaki en iyi müze olarak adlandırılmaktadır.

Atakule: Ankara’nın simgesi olarak bilinen yapı aslında bir alışveriş merkezidir. Şehrin ilk alışveriş merkezi olma özelliğine sahiptir ve ülkemizde açılan ikinci alışveriş merkezi olmuştur. Bu yüzden son derece önemli bir yapıdır. Atakule’nin bu denli önemli bir yapı halini almasındaki asıl sebep ise mimarisidir. İnce uzun bir gövde üzerine oturtulan dairesel yapısı sayesinde uzaktan bakıldığında bir “top şeker” görüntüsü veren yapı, şehrin ve ülkemizin en önemli yapılarından birisidir. İsmi, açılışın yapılacağı dönemde vatandaşlar tarafından seçilerek verilmiştir.

ANKARA HAVAALANLARI

Esenboğa Havaalanı: Şehre 1955 yılında kurulan havaalanı, Ankara’nın Çubuk Ovası üzerine inşa edilmiş bir yapıdır. Şehir merkezine 28 kilometre uzaklığa sahip Esenboğa, ülkemizde iç ve dış hatların aynı anda faaliyete sokulduğu ilk havalimanıdır. Yolcu trafiği açısından da en yoğun 4. havalimanı olarak bilinen Esenboğa, günümüzde son derece gelişmiş alt yapısı ve teknik donanımı ile faaliyetlerine devam etmektedir.

Ankara uçak bileti fiyatlarını öğrenmek için Alo Bilet Hattı’nı kullanarak karşılaştırmalı onlarca havayolu şirketlerini listeleyebilirsiniz.

Türkiye’ nin başkenti ve aynı zamanda kalbi olarak da anılan Ankara, diplomasinin ve siyasetin merkezi olarak önemli bir yere sahip. Atatürk’ ün naaşı Anıtkabir, Ankara Kalesi ve Üzümü ile ünlü bir şehir. Sizin de seyahat planınızda bu önemli şehir varsa, tek tıkla kolayca en ucuz Ankara uçak bilet fiyatlarını görüntüleyebilirsiniz. Alo Bilet Hattı size en uygun uçak bileti olanaklarını sunar, sizi kazançlı çıkarır. Hemen bilet ara modülünden Ankara’ ya ucuz uçak bileti satın alabilirsiniz.