En Uygun Artvin Uçak Bileti - Alobilethatti.com

Artvin Uçak Bileti

En Uygun Artvin Uçak BiletiArtvin Nüfusu: 169.363

Artvin Yüzölçümü: 7.359 km²

ARTVİN TARİHİ

Şehrin geçmişi M.Ö. 2000 yılına ait ortaya çıkartılan kalıntılar ile aydınlatılmış olup, aslında çok daha eskiye dayanmaktadır. M.Ö. 4000 yıllarında Urartu’lara ait kalıntıların gün yüzüne çıkartılması ile Artvin hakkında daha doğru bir bilgi vermek mümkün hale getirilmiştir. Köklü geçmişi ve sıklıkla uğradığı istilalardan ötürü kültürel anlamda geniş bir hazineye sahip olan şehirde M.S. 1. y.y.’da Pontus Krallığı’nın hakimiyetinden bahsetmek mümkündür. Daha sonraki süreçte 5.y.y.’da Bizans hakimiyeti altına giren şehir daha sonraki süreçte Müslüman akınları ve Bizans arasında el değiştirmiştir. İki taraf arasında sıklıkla hakimiyet savaşı yaşanırken 939 yılında Artvin Livane Kalesi Bizanslılar tarafından bölgeye gelen Müslüman akınlarını gözlemek ve kontrol altına alabilmek adına inşa edilmiştir. 1068 yılında Selçuklu hakimiyetine giren şehirde zaman içinde Moğol istilası görülmüştür ve son olarak Osmanlı tarafından fethedilmiştir.

ARTVİN İKLİMİ ve BİTKİ ÖRTÜSÜ

Şehrin kıyı kesimlerinde Karadeniz iklimi görülürken, merkez kesimlerde daha sert bir iklimden bahsetmek mümkündür. Merkezde kış ayları sert ve az yağışlıdır. Şehrin bazı kesimlerinden karasal iklim ve Akdeniz ikliminin karışımı bir iklimden söz edilebilir. Bölgedeki en yeşil şehirlerden birisi olan Artvin’de ormanlar genellikle ladin, göknar, kayın ve meşe ağacından oluşmaktadır. Şehirde ormanlık alanlar ve yeşil alanlar çok geniş bir yer kaplamakta ayrıca pek çok farklı bitki türü şehirde yetişmektedir.

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Milli Parklar: Artvin şehri tam anlamıyla doğal güzellikler ile bezenmiş bir şehirdir. Şehrin herhangi bir yerinde gezinirken son derece etkileyici doğal güzellikler ile karşılaşmak mümkündür. Bahsettiğimizi doğal güzellikler arasında devlet tarafından koruma altına alınmış, şehir hayatından ve şehrin hareketliliğinden uzak milli parklarda bulunmaktadır. Şehirde Karagöl Sahara Milli Parkı, Camili Gorgit Koruma Alanı ve Çamburnu Tabiat Koruma Alanı gibi birbirinden eşsiz milli parklar mevcuttur. Bu özel alanlara gerçekleştireceğiniz ziyaretler ile son derece güzel bir gün geçirme imkanına sahip olabilirsiniz.

Yayla ve Vadiler: Artvin dendiğinde akla gelen ilk şehlerden birisi yaylalardır. Şehirde irili ufaklı pek çok yayla bulunmaktadır ve bu yaylalar Artvin’in  bölgedeki en önemli yayla turizmi merkezlerinden birisi olmasını sağlamaktadır. Arsiyan Yaylası, Beyazsu Yaylası, Bilbilan Yaylası, Kafkasör Yaylası ve Hatila Vadisi gibi daha pek çok yayla ve vadiye gitmek mümkündür.

Kaleler: Artvin doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi açıdan da önem arz eden kaleleri ile de ünlü bir şehirdir. Tarih boyunca pek çok uygarlığa ve devlete ev sahipliği yapmış bir şehir olarak, Artvin’in hemen her yerinde inşa edilmiş pek çok kale ile karşılaşmak mümkündür. Bunlar arasında, Artvin Kalesi, Gevhernik Kalesi, Satlel Kalesi ve Ardanuç Kalesi en önemli olanlarıdır. Bu kalelerin hepsini gezerek şehirde yaşamış olan uygarlıklar hakkında tek tek bilgi sahibi olabilir ve bu muazzam yapıları görme şansına kavuşabilirsiniz.

ARTVİN HAVAALANLARI

Şehirde bir havaalanı bulunmadığı için bu güzel şehre uçak ile direk olarak gitmek maalesef mümkün değildir. Bunun yanı sıre Erzurum ya da Trabzon havaalanlarını kullanarak buraya kadar ki kısım uçak seyahati, geri kalan yol ile karayolu ile gidilerek şehre ulaşmak mümkündür.

Artvin uçak bileti fiyatları için Alo Bilet Hattı’nı kullanarak onlarca havayolu firmalarından bütçenize en uygun olanı seçebilir, size sunduğumuz ucuz uçak bileti fırsatlarından yararlanabilirsiniz. Ucuz Artvin uçak bileti satın almak için, gidiş-dönüş tarihlerinizi yazarak uçak seferlerini listeleyebilir ve güvenli olarak alabilirsiniz.

Artvin, ili ikiye bölen Çoruh nehri, dik yamaçlı uzun vadileri, 3900 metreye kadar yükselen birbiri ardına sıralanmış yüksek dağları, balta girmemiş doğal ormanları, yüksek dağların doruklarında Krater gölleri, Karagülleri, yeşil yaylaları, fauna ve flora zenginliği, tarihi kilise, kale ve kemer köprüleri, geleneksel mimarisi ve festivalleri ile çeşitli turizm değerlerini içinde barındıran otantik bir turizm beldesidir.