Balıkesir'e Uygun Uçak Bileti - Alobilethatti.com

Balıkesir Uçak Bileti

Balıkesir'e Uygun Uçak BiletiBalıkesir Nüfusu: 1.245.531

Balıkesri Yüzölçümü: 12.496 km²

BALIKESİR TARİHİ

Balıkesir bulunduğu bölge gereği hem Marmara Denizi hemde Ege Denizi kıyısında bulunan bir şehirdir. Antik dönemlerde medeniyet, yaşam gibi kavramların direk olarak su kenarları ile ilintili olmasından dolayı Balıkesir böylesi avantajlı bir konuma sahip olduğu için pek çok uygarlığa ve devlete ev sahipliği yapma ayrıcalığına kavuşmuştur. Son derece köklü bir geçmişi olan şehrin M.Ö. 3.000 yılından kalma eserleri Arkaik Çağ olarak adlandırılan dönemden kalmadır. Şehrin isminin nereden geldiğiyle iligi olarak pek çok söylenti ve varsayım mevcuttur. Bunlar arasında en bilindik olanlar ise, Paleo Kastra yani Eski Hisar anlamına gelen isimden türediği, Bal-k Kesr ( balı çok) anlamındaki isimden geldiği ya da Pers devlet adamı Balı – Kisra’nın isminin şehre verilip zamanla bu ismin Balıkesir olarak dönüştüğü şeklindedir.Balıkesir sınırları içinde bulunan Altınoluk ilçesinde Antandros, Erdek’te Ertaka, Bandırma’da Pendermit gibi antik döneme ait yerleşim yerleri mevcuttur. 1071 yılına kadar şehre hakim olan çeşitli devletler olduysa da bu tarihten sonra Karesi Beyliği Balıkesir’i ele geçirmiş ve şehrin temellerinin atılmasında büyük rol oynamışlardır. Kurtuluş Savaşı döneminde ise Balıkesir Yunanlılar’a karşı 13 ay boyunca direnme başarısı göstermiş ve şerefli bir mücadele sergilemiştir.

BALIKESRİ İKLİMİ ve BİTKİ ÖRTÜSÜ

Şehrin belli bölgelerinde farklı iklimler görülmektedir. Kuzey kesimlere gidildikçe Marmara iklimi, Ege kıyılarında Akdeniz iklimi, iç kesimlerde ise karasal iklimin özelliklerini görmek mümkündür. Bunun bir sonucu olarak, bir yerde yetişen bitkilerin diğer bölgelerde görülememesi gibi durumlar söz konusu olmaktadır. Şehirdeki en sık görülen bitki türü ya da yeşillik ise orman, mera ve çayırdır. Makiler alçak yerlerde sıklıkla karşınıza çıkartken zeytinlik ve yükseklere çıkıldıkça kara ve kızılağaçlardan oluşan bitki örtüsü ile karşılaşılabilir.

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Zağnos Paşa Camisi ve Külliyesi: Kentin tam merkezinde bulunan geniş kapsamlı bir cami olan Zağmos Paşa Camii, adından da anlaşılacağı gibi Fatih Sultan Mehmet’in vezirlerinden birisi olan Zağnos Paşa tararından 1461 yılıdna yaptırılmıştır. İçerisinde Camii, türbe ve hamamı barındıran camii Balıkesir’deki en büyük camidir ve kare şekilli bir yapıya sahiptir. Yontma taş ve kesme taş bloklarından inşa edilmiştir. Külliyede bulunan yapılardan sadece hamam ilk günki orijinal yapısındadır. Hamam ve cami zamana yenik düşmüş ve sonrasında tekrar inşa edilmiştir.

Cunda Adası: Balıkesir’in dünya çapında meşhur olan adası, diğer ismiyle Alibey adası, Ayvalık ilçesinin açıklarında bulunan ve ilçeye bir köprü ile bağlanan adadır. Dünya üzerinde Cunda adasında güneşin batışını izlemek kadar güzel hissetiren çok az sayıda doğal güzellik vardır. Bunun yanı sıra şeytanın ayak izi olduğuna inanılan bir ayak izide adada bulunur ve turistler buraya bozuk para atarak dilek tutarlar.

BALIKESİR HAVAALANLARI

Balıkesir Koca Seyit Havaalanı, şehrin Edremit ilçesinde 1997 yılında hizmete açılmış bir havaalanıdır. Sivil kategorideki havaalanı iç hat seferlerine hizmet vermektedir. Bölge için son derece önemli olan havaalanı özellikle yaz aylarında pek çok yerli turistin şehre gelmesini sağlayan en önemli taşımacılık alanlarından birisidir.

Balıkesir uçak biletleri fiyatları için Alo Bilet Hattı uçak seferleri sorgulama formundan onlara havayolu şirketinin tüm uçak seferlerini görüntüleyebilir ve en uygun olanını güvenli bir biçimde satın alabilirsiniz.

Balıkesir, Türkiye’ deki Güney Marmara’ nın üçüncü büyük kenti olarak anılır. Manyas yoğurdu, Susurluk ayranı, Kelle peyniri gibi yöresel tatlarıyla da ünlü olan bu şehir, aynı zamanda dünyaca bilinen Bengi oyunu ile de adından söz ettiriyor. Türkiye’ nin ilk ve tek fotoğraf müzesinin de burada bulunduğunu hatırlatırsak, fotoğraf tutkunlarının ilgisini de çekeceğe benziyor. Ayrıca Balıkesir’ de Hıdırellez ayrıcalıklı olarak kutlanıyor. Zağnos Paşa Külliyesi Balıkesir’ in en büyük ve mimari yönden en mükemmel külliyesi olarak ziyaret defterimizdeki yerini alıyor. Siz de seyahat planlarınıza Balıkesir’ i eklediyseniz, Alo Bilet Hattı Balıkesir ucuz uçak bileti sorgulama sayfasından bütçenize en uygun olan uçak seferini karşılaştırmalı olarak görüntüleyebilir ve kolayca satın alabilirsiniz.