Balıklı Göl Nerededir? Başlıca Özellikleri Nelerdir? - Alobilethatti.com

Balıklı Göl Nerededir? Başlıca Özellikleri Nelerdir?

Balikli GölTürkiye’nin en önemli doğa güzelliklerinden biri de hiç şüphesiz Şanlıurfa ilinde yer alan Balıklı göldür. Özellikle diğer birçok doğa güzelliklerinden farklı olarak özel bir geçmişe sahip olması nedeniyle ülkemizde yaşayan insanların ve dünyanın birçok bölgelerinde yaşayan yabancı turistlerin tüm ilgisini üzerine çekmiş ve bu sayede başta Şanlıurfa iline olmak üzere Ülkemize de ciddi anlamda ekonomik katkılar sunmuştur. Türkiye’nin ve bilhassa da Şanlıurfa ilinin en meşhur doğa harikası ve göllerinden olan Balıklı göl hakkında birçok tarihi kaynaklarda çeşitli rivayetler bulunmaktadır.

Balıklı göl hakkında en çok bilinen rivayet ise şudur: Rivayete göre İbrahim peygamber yaşadı dönemlerde İslamiyetin yayılması ve dönemin firavunlarından biri olarak nitelendirilen Nemrud’un putperest inanışına son vermek için Nemrud ve ordusuna karşı çıkmış ve bunun sonucunda ise Nemrud’un emri üzerine esir alınarak elleri bağlı bir şekilde büyükçe bir ateşin önüne getirilmiştir. Nemrud’un son uyarılarına rağmen hak dinden vazgeçmeyen İbrahim peygamber yine Nemrud’un emir vermesi sonucunda elleri bağlı bir şekilde ateşe atılır. Bunun üzerine yüce Allah tarafından ateşe serin bir su haline dönüşmesi emredilir ve ateş oracıkta serin bir suya dönüşür içerisindeki odunlar ise balık haline dönüşmektedir. O günden sonra burası göl haline gelmiş ve adına da balıklı göl denilmiştir. Kutsal göl olarak da bilinen Balıklı göl bu rivayet nedeniyle kutsal bir özellik kazanmış ve hatta birçok insan tarafından çeşitli hastalıkların tedavisi amacıyla kullanılmaktadır.

 

Balıklı Gölün Başlıca Özellikleri Nelerdir?

Yukarıda da belirtildiği üzere kutsal bir göl olarak nitelendirilen Balıklı gölün çok sayıda özellikleri bulunmaktadır. Balıklı gölün başlıca özellikleri şunlardır.

  • İnanışına göre kutsal balıklara sahip olmaktadır.
  • Bazı rahatsızlıklara iyi geldiği gözlemlenmiştir.
  • Şanlıurfa ilinin en önemli gölüdür.
  • Günün her saatinde çok sayıda ziyaretçi tarafından ziyaret edilmektedir.
  • Sıradışı bir göldür.
  • Ülkemizin en önemli göllerindendir.