Batman'a Ucuz Uçak Bileti - Alobilethatti.com

Batman Uçak Bileti

Batman'a Ucuz Uçak BiletiBatman Nüfusu: 547.581

Batman Yüzölçümü: 4.680 km²

BATMAN’IN TARİHİ

Batman şehri tarihi açısında son derece köklü illerimizden birisidir. Bulunduğu bölge gereği antik çağlarda insanlar için ideal yaşam alanlarından birisi olmuş ve her dönemde bir çok medeniyetin uğrak adreslerinden birisi olmayı başarmıştır. Şehirde yapılan kazılarda M.Ö. 7 bin ile 6 bin yılları arasında bir döneme ait kalıntılar gün yüzüne çıkartılmıştır. Bunun yanı sıra şehir pek çok yerli ve yabancı üniversitenin de çalışmalar yürütmesini sağlacak kadar zengin kültürel bir mirasa sahiptir. Türkiye’de bulunan üniversiteler daha çok Amerika Birleşik Devletleri’ne ait üniversiteler ile birlikte ortaklaşa kazı çalışmaları gerçekleştirmekte ve her geçen gün Batman ilinin tarihi ile ilgili olarak yeni gerçekleri meydana çıkartmaktadırlar. Demirköy höyüğü bahsettiğimiz antik dönem yaşamına ait en güzel örneklerin çıkartıldığı yer olarak bilinmektedir. Bunun yanı sıra Hallan Çemi höyüğünde yapılan kazılardan M.Ö. 10 bin yılına ait kadın süs eşyası, heykeller ve ilkel silahlar bulunmuştur. Bu bilginin ışığında Batman’da M.Ö. 12 bin yılına kadar bir kültürel mirastan söz etmek mümkün hale gelmiştir. Tarihsel olarak Batman’da hüküm sürmüş devletler, Urartular, İskitler, Medler, Persler, Selevoslar, Romalılar, Bizanslılar, İslam Ordusu, Emeviler, Abbasiler, Hamdanlar, Selçuklular ve Osmanlılardır. Bu kadar çok sayıda devletin Batman’da yaşamış olması şehirdeki kültürel zenginliğin temel kaynağını oluşturmaktadır.

BATMAN’IN İKLİMİ ve BİTKİ ÖRTÜSÜ

Şehir bulunduğı konum gereği Akdeniz ikliminin baskın olduğu illerimizden birisidir. Akdeniz ikliminin tüm özelliklerinin belli başlı bölgelerde görülebildiği Batman’da genellikle yaz ayları son derece sıcak ve kurak geçerken kış ayları ılık ve yağışlıdır. Şehrin genelinde bitki örtüsü olarak bozkır bitkileri görülmektedir. Bozkır bitkilerinin haricinde şehirde başka bitki türü yetişmemekte ya da çok az bir alanda yetişebilmektedir. Yükseklere çıkıldıkça nadiren meşelik alanlar görülebilmektedir.

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Hasankeyf Ören Yeri: Hasankeyf Ören Yeri, şehrin en eski yerleşim alanı olarak bilinmekte beraber, yıl boyu birçok turistin de ziyaret ettiği en popüler turistik yerdir. Hasankeyf ören yeri hem doğal güzelliği hem de tarihi açıdan taşıdığı anlam sebebiyle Batman’da görülmesi gereken yerler arasında ilk sırada gelmektedir. Ören yerinde çok sayıda kanyon ve vadinin olması ayrı bir doğal güzelliği berabirinde getirmiştir.Hem doğal güzellikleri doyasıya görmek hem dekültürel açıdan katkı sağlayıcı, öğretici bir gezi yapmak istiyorsanız sizler için en ideal başlangıç burası olacaktır.

Yol Geçen Hanı: Günümüzde daha çok bir deyim olarak kullanılan bu laf aslında fiziken de var olan bir yerin ismidir. Deyimde kullanıldığı anlamıyla benzer olarak HasanKeyf Kalesi’nin arkasında bulunur ve eski zamanlarda insanların yolculuk etmek adına sıklıkla kullandığı bir yerdir. Doğal mağara oluşumları ile dikkat çeken Yol Geçen Hanı herkesin mutlaka görmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

Mor Aho Manastırı: Görsel olarak son derece etkileyici bir yapı olan Mor Aho Manastırı ile ilgili olarak tam bilgiye ulaşmak maalesef imkansızdır. Manastırın ne zaman yapıldığına, kim için yaptırıldığına ya da kimin yaptırdığına ait hiçbir belge mevcut değildir.

BATMAN HAVAALANLARI

Batman Havaalanı 1998 yılıdan bu yana hizmet vermekte olan bir havaalanıdır. Sadece iç hat seferlerinin gerçekleştirildiği havaalanında yılda ortalama 180 bin yolcu ağırlanmakta ve bu yolcuların gitmek istedikleri yere ulaşımı sağlanmaktadır.

Batman uçak bileti fiyatları için Alo Bilet Hattı uçak bileti sorgulama sayfasından onlarca havayolu şirketleri arasından seçeceğiniz uçak seferleri ile hızlı ve güvenli bir biçimde uçak biletinizi satın alabilirsiniz.

Türkiye’ nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ nde konuşlandırılmış olan Batman şehri, tarihi geçmişi Sümerlere kadar uzadığı söylenmektedir. Dicle nehrinin aktığı bu topraklarda, zengin tarihi ile geçmişi koruyan Batman ve antik kenti Hasankeyf, binlerce mağarası ve tarihsel anıtlarıyla tam bir doğa harikasıdır. Büryan Kebabı, Saç Ekmeği, Şam Böreği, Bumbar gibi yöresel tatlara da sahip olan bu Güney şehrini görmek isterseniz, Alo Bilet Hattı Batman uçak bileti sorgulama sayfasından bütçenize en uygun uçak biletini karşılaştırmalı olarak görüntüleyebilir ve anında satın alabilirsiniz.