Bingöl'e Ucuz Uçak Bileti - Alobilethatti.com

Bingöl Uçak Bileti

Bingöl'e Ucuz Uçak BiletiBingöl Nüfusu: 267.105
Bingöl Yüzölçümü: 8.277 km²

BİNGÖL TARİHİ

Bingöl tarih olarak son derece eski ve köklü bir şehirdir. Şehirde pek çok mağara ve kazı alanında çok eski dönemlere ait kalıntılar bulunmuş ve bu bilgilerin doğrultusunda M.Ö. 10 bin civarı bir dönme kadar gidilebilmiştir. Şehrin pek çok medeniyet tarafından yönetilmiş olmsının bir sonucu olarak tarihi açıdan son derece köklü ve zengin mirası ortaya çıkmıştır. Şehri ilk olarak kontrolü altına alan devlet, Anadolu’daki ilk siyasi birliği sağlayan Hititler’dir. Fakat Hititlerin günümüz Bingöl sınırları içinde her yere hakim olduğunu söylemek yanlış olacaktır. Dağlık kısımlar o dönem şartlarında erişilmesi imkansız olduğu için Hititliler o kısımlara ulaşamamışlardır.  Şehrin,Bingöl ismini nereden ve nasıl  aldığına  dair bir çok efsane vardır. Tam olarak sebep bilinmesede ortaya atılan çok sayıdaki esfaneden herhangi birisi için doğrudur denilememektedir. Bulunduğu coğrafik konum gereği tarih boyunca pek çok medeniyetin işgaline uğramış olan şehir, İslam kaynaklarında Cebel-u Cur adıyla geçmektedir.

BİNGÖL İKLİMİ ve BİTKİ ÖRTÜSÜ

Şehirde etkin iklim olarak sert karasal iklim göze çarpmaktadır. Ciddi anlamda sert kışların geçtiği şehirde kış aylarına büyük problemler yaşanmaktadır. Kış aylarında çok yoğun bir şekilde kar yağışı yaşanmakta ve yağan karın kalınlığı 4 metreyi bulmaktadır. Bu durum da kış aylarının ne denli çetin geçtiğini özetlemek için en somut örnektir. Kış ayları uzun sürmekte ve yılın 3’te 1’i karlarla kaplı bir şekilde geçmektedir. Yaz aylarıda kış gibi oldukça sert ve sıcak geçmektedir. Kuraklığın hat safhaya ulaştığı yaz aylarında şehir insanı için zorlu bir süreçte başlamış demektir. İlkbahar aylarında hem bol yağmur yağıyor olması hem de kış boyunca birikmiş olan kar kütlesinin erimesi ile birlikte yemyeşil bir doğa sizleri kucaklamaktadır. Bunun haricinde kurak bir toprağa sahip olan şehide özellikle akarsu kenarları oldukça yeşil alanları oluşturmaktadır.

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Kral Kızı Kalesi: Şehrin Genç ilçesinde bir tepenin üzerine kurulu olan kale Pers hükümdarı Dara tarafından yaptırılmış ve uzunca bir süre kendisi tarafından kullanılmıştır. Dara, kaleyi kızı için yaptırmıştır. Günümüzde kaleden geriye sadece belli bir kısım kalmıştır. Genel itibariyle kalenin kalıntıları olarak sayılan bu bölümler bile görülmeye değerdir. Bingöl’e gelen herkesin muhakkak görmesi gereken yerlerden birisidir.

Kiğı Kalesi: Bizanslılar tarafından yaptırılan bu kale Kiğı ilçesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. Yapıldığı dönem standartları göz önünde bulundurulduğunda çok sağlam inşa edildiği görülen kale günümüzde de bütünü ile ayakta durmaktadır.

Güneşin Doğuşu: Bingöl’de Bingöl dağının Kala tepesinden güneşin doğunu izlemek ayrı bir zevktir. Günün ilk ışıklarını bu tepe üzerinde eşi benzeri olmayan bir manzara eşliğinde izlemek mümkündür. 15 temmuz ile 15 ağustos tarihleri arasında yani yaz aylarında en güzel görüntüyü yakalamak mümkündür. Bu tarihler arasında Bingöl’de iseniz mutlaka bu eşsiz manzarayı seyretmek için Kala tepesine uğramalısınız.

BİNGÖL HAVAALANLARI

Bingöl Havaalanı ilk olarak 1995 yılında yapımına başlanan bir havaalanıdır. Fakat havaalanının inşa için seçilen yerdeki olumsuz doğa koşulları sebebiyle temeli atıldıktan sonra 2001 yılında inşaat çalışmaları askıya alınmıştır. Daha sonra ise yapılan düzenlemeler ile 2013 yılında hizmete girmiş ve yurt içi seferlere açılmıştır.
Bingöl uçak bileti fiyatları için Alo Bilet Hattı’nı kullanarak onlarca havayolu firmalarından bütçenize en uygun olanı seçebilir, size sunduğumuz ucuz uçak bileti fırsatlarından yararlanabilirsiniz. Ucuz Bingöl uçak bileti satın almak için, gidiş-dönüş tarihlerinizi yazarak uçak seferlerini listeleyebilir ve güvenli olarak alabilirsiniz.

Doğu Anadolu Bölgesi Yukarı Fırat bölümünde yer almaktadır. Bu bölgede adı efsanelere geçmiş bu yöreye “Bingöl” adını vermişlerdir. Kaleleri, kayak merkezi ve yüzen adası ile ilgi çeken bir ildir.Solhan İlçesinin Hazarşah Köyü Aksakal Mezrası mevkiinde bulunan bir doğa harikası olan Yüzen Ada çok ilginç olduğu, kadar çok da güzel bir yapıya sahiptir. Gölün ortasında bulunan ada, göl üzerinde serbest hareket etme kabiliyetine sahiptir. Alo Bilet Hattı Bingöl uçak bileti arama sayfasından bütçenize en uygun uçak seferlerini görüntüleyerek güvenli ve hızlı bir biçimde satın alabilirsiniz.