Bişkek Uçak Bileti - Alobilethatti.com

Bişkek Uçak Bileti

Bişkek Uçak BiletiBişkek Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır?

İndirimli uçak bileti kampanyaları hakkında bilgi veren ve ziyaretçilerin bilet satın alabilecekleri bir site olan Alo Bilet Hattı kullanışlı bir uçak bilet satın alma sitesidir. Güvenilir ve sorunsuz yollarla uçuş seferlerinin görüntülenip bilet satın alma işleminin yapılabileceği site farklı uçuş rota ve seçeneklerini sunarak ziyaretçilerin daha sağlıklı bilgiler elde etmesini sağlamayı amaçlamaktadır.

Bişkek Hakkında Bilgiler

Pişkek ve Frunze olarak anılan şehir Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla birlikte bu isimleri terk etmiş ve Bişkek ismini seçmiştir. Kırgızistan’ın başkenti olan şehir 1878 yılında kurulmuştur ve Sovyetler Birliği’nin Kırgızistan üzerindeki etkisinin kendini gösterdiği Kırgız Sovyet Cumhuriyeti döneminde başkentlik yapmıştır. Bölgenin en gelişmiş ve en büyük şehri olmasının nedeni tarihi İpek Yolu üzerinde bulunmasından dolayı bir ticaret merkezi olmasıdır. Şehir 1991 yılında bağımsızlığını ilan etmiştir ve Sovyetler Birliği döneminden kalan birçok alan yok edilmiştir.

Bişkek nüfusu: 874.000

Bişkek yüzölçümü: 198.500 km2

Bişkek’in Tarihi Hakkında Bilgiler

Bölgeye bir kalenin inşa edilmesiyle başlayan Bişkek yakın tarihi Rusların sürekli etkili olduğu bir zaman diliminden oluşmaktadır. 1800’lü yıllarda Bişkek ve Kırgızistan genelinde siyasi mücadelelerin yaşanmaya başlaması şehri ilgi odağı haline getirmiştir. Mücadeleler sonucunda SSCB hâkimiyeti altına giren Kırgızistan ve Bişkek 1991 yılında bağımsızlığını ilan etmiştir. Günümüzde de doğu ve batı bloğu ülkeler arasında psikolojik mücadelelerin yaşandığı bölgelerden biridir.

Bişkek’in İklimi ve Bitki Örtüsü

Sert karasal iklimin etkili olduğu ülke genelinde kışlar oldukça sert ve kar yağışlı geçmektedir. Yükseltinin fazla olması nedeniyle yüksek kesimlerde çok sert hava koşulları geçerliyken yükseltilerin başladığı noktalarda çöl iklimi kendini göstermektedir. Dağların orta kesimleri fazla yağış almasına rağmen Bişkek ve ülke genelinde nem oranı düşük ve gece/gündüz arasındaki sıcaklık farkları çok fazladır. Bitki örtüsü açısından ise yağmur alan kuzey yamaçlarda ormanlar yer almaktadır.

Bişkek’in Yöresel Yemekleri

Birçok Türkî devlette olduğu gibi Kırgızistan’da ve Bişkek’te de at eti temel tüketim gıdaları arasında yer almaktadır. Beşparmak adı verilen ve hamur işi ile etin birleşiminden yapılan yemek Bişkek’te sunulan en çok beğenilen yöresel yemektir. Bunun yanında Bıcı, Çuçuk, Gülçotay, Cürmö gibi yemekler de Bişkek’te ziyaretçilere sunulan yöresel yemekler arasında yer almaktadır. Bu tatları denemek ve at etinin lezzetli örneklerini görmek isteyen kişiler Bişkek’i ziyaret edebilir ve dünya mutfaklarının başarıyla ele alındığı şehirde doyurucu öğünler geçirebilirler.

Bişkek’in Gezilip Görülecek Yerleri

Sovyet etkisinin hâlâ tam olarak kırılamadığı eserlerde daha çok özgürlük teması kullanılmıştır. Şehrin merkez meydanı olan Ala-Too Meydanı bir özgürlük anıtı ile renklendirilmiştir. Parlamento Binası da oldukça çekici olan Bişkek’te Devlet Güzel Sanatlar Müzesi Kırgız el sanatlarının ve Sovyet eserlerinin gösterildiği bir alandır. Eğlenmek isteyen ziyaretçiler için Panfilov Parkı; dini mekânlara ilgi duyanlar için Rus Ortodoks Kilisesi şehirde ziyaret edilmesi gereken mekânlardandır.