Bodrum Uçak Bileti, Ucuz Bodrum Uçak Bileti Fiyatları

Bodrum Uçak Bileti

Bodrum Nüfusu: 130.990
Bodrum Yüzölçümü: 557 km²

BODRUM TARİHÇESİ

Bodrum Muğla iline ait 12 ilçeden birisidir. İlçe tam anlamıyla yaz turizm cenneti olarak bilinir. Sadece ülke çapında değil, dünya çapında üne sahip tatil beldelerinden birisi olarak Bodrum, her yıl çok sayıda turisti kendisine çekmektedir. Tarihte Halikarnassos ismiyle bilinen şehir zamanla Türkçeye Halikarnas ismi ile geçmiştir. Günümüzde de pek çok yerde bu isimle bilinmektedir. Halikarnassos ismi bir süre sonra Bodrum Kalesi’nin Aziz Petrus’a armağan edilmesiyle Petrium adını almış ve zaman içerisinde Bodrum olarak değişmiştir. Şehrin tarihi M.Ö. 650 yıllarına kadar uzanmaktadır. Bunun yanı sıra tarih boyunca pek çok büyük uygarlığa, devlete ve imparatorluğa da ev sahipliği yapabilecek adar coğrafi açıdan iyi bir yere sahiptir. Bunlar arasında Kayra, Pers, Bizans, Roma ve Osmanlı gibi son derece güçlü devletler bulunmaktadır. Bunun bir sonucu olarak da bir çok tarihi eseri bünyesinde barındıran bir yerdir. Dünyanın yedi harikası olarak bilinen yapılardan bir tanesi Bodrum’da bulunmaktadır. Bu yapı Halikarnas Mozolesi’dir. Günümüzde açık müze olarak kullanılan yapı, dönemin Pers İmparatorluğuna bağlı Kayra hükümdarı tarafından yaptırılmıştır.

BODRUM İKLİMİ vs BİTKİ ÖRTÜSÜ

Ege Bölgesi kıyılarına kurulan bir yarımada olarak bilinen Bodrum Akdeniz ikliminin hakim olduğu yerlerden birisidir. İklimin tüm özelliklerini görebilmek mümkündür.  İlçede yaz ayları son derece sıcak ve kurak geçmektedir. Kış ayları ise ılık bir hava hakimdir ve nispeten yağışlı bir mevsimi beraberinde getirir. Daha iç kesimlere gidildikçe karasal iklimin işaretleri görülmektedir. Bitki örtüsü bakımından çok zengin ormanlara sahiptir. İç kesimlerde ormanların daha yoğun olduğu, kıyı kesimlerde ise maki bitki örtüsünün sıklıkla görüldüğü bir bitki örtüsüne sahiptir.

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Koylar ve Plajlar: Bodrum tam anlamıyla bir tatil beldesidir. Tüm dünyaca üne sahip olan Bodrum, özellikle yaz aylarında çok fazla sayıda yerli ve yabancı turisti kendisine çekmektedir. Denizinin çok güzel olması, birbirinden güzel koylara ve plajlara sahip olması ilçenin popülerliğini arttırmıştır. Bu koylar arasında Güvercinlik, Aspat Koyu, Torba, Bardakçı Koyu gibi yerler en popüler mekanlar arasında yer almaktadır.

Antik Tiyatro: Anadolu’nun en eski tiyatrosu olarak bilinen Bodrum Antik Tiyatrosu günümüzde de aktif olarak kullanılmaktadır. Halen Bodrum’da düzenlenen pek çok festival, tiyatro, konser gibi etkinlikler bu alanda gerçekleştirilmektedir.

Mindos Kapısı: Bodrum’un en eski yapılarından birisidir. Günümüzde de en çok ziyaretçiyi çeken tarihi eser konumundadır. Büyük İskender’in Asya seferi sırasında kullandığı kapı, o yapıdan geriye kalan kısmı ifade eden Mindos Kapısı herkesin görmesi gereken bir güzelliğe sahiptir.

Bodrum Yel Değirmenleri: 18. y.y.’da inşa edilen bu yel değirmenleri 1970 yıllara kadar da aktif olarak kullanılmıştır. Bodrum’a büyük bir değer ve hava katan değirmenler Gümbet koyuna bakan tepelere yerleştirilmiş olup, 7 tane yel değirmeninden oluşmaktadır.

BODRUM HAVAALANI

Muğla ilinin Bodrum ile Milas ilçeleri arasında bulunan uluslararası havalimanı bölgeye hizmet vermekte olup, özellikle yaz aylarında yoğun olarak kullanılmaktadır. 1994 yılının ağustos ayında yapımına başlanan havaalanı sürekli olarak yaşanan aksaklıklar sebebiyle bir türlü tamamlanamamıştır. 1997 yılında iç hat seferleri ile açılışı gerçekleştirilen havaalanı, 1998 yılında ise dış hatlar seferlerine başlamıştır.

Bodrum uçak bileti fiyatları için Alo Bilet Hattı’nı kullanarak onlarca havayolu firmalarından bütçenize en uygun olanı seçebilir, size sunduğumuz ucuz uçak bileti fırsatlarından yararlanabilirsiniz. Ucuz Bodrum uçak bileti satın almak için, gidiş-dönüş tarihlerinizi yazarak uçak seferlerini listeleyebilir ve güvenli olarak alabilirsiniz.

Muğla’ nın ilçelerinden biri olan Bodrum, dünyaca bilinen bir turizm merkezidir. Ege ve Akdeniz iklimlerinin sentezinden oluşan bir özelliğe sahip bu modern kent, bohem atmosferi, canlı gece hayatıyla ve zamanın yazarı Halikarnas Balıkçısı olarak da bilinen Cevdet Şakir Kabaağaçlı’ nın Bodrum’ a olan aşkı ile romanlara ve şarkılara konu olmuştur. Tarihin babası olarak bilinen Herodot burada doğmuştur, Büyük İskender yıllarca bu antik şehirde yaşamıştır. Siz de gündoğumu ve batımıyla ünlenmiş bu sıcak kenti keşfe çıkmak isterseniz Alo Bilet Hattı Bodrum uçak seferleri sorgulama formundan hızlıca biletinizi satın alabilirsiniz.