Ucuz Bursa Uçak Bileti - Alobilethatti.com

Bursa Uçak Bileti

Ucuz Bursa Uçak BiletiBursa Nüfusu: 2.740.970
Bursa Yüzölçümü: 1.036 km²

BURSA TARİHİ

Bursa şehri tarihi açısından ülkemizdeki en eski şehirlerden birisidir. Şehirde yapılan araştırmalardan sonra M.Ö. 8 bin yılına kadar geçmişe gidilebilmiş, şehirde yaşanmış olan tüm dönemlere ait detaylar gün yüzüne çıkartılmıştır. İznik gölünün bulunduğu bölgede ve  çevresinde Tepecik, Söğücek ve Mekece olaran adlandırılan yerlerde Neolitik, Sölöz bölgesinde Kalkolitik Dönem, İnegöl ilçesinin merkezinde bulunan İnegöl Höyüğün’de Troia I-Tunç Dönemi’ne ait kalıntılar bulunmuştur. M.Ö. 1700’lü yıllarda Anadolu’nun tamamında hakim olan Hititler Bursa’da da hakimiyetlerini kurmuş daha sonrasında Trakya üzerinden gelen göçlere dayanamayıp devlet yıkılmıştır. Hititlerden boşalan hakimiyet alanları Frigler tarafından doldurulmuştur. İlerleyen zamanlarda Romalıların Anadolu’ya gelerek hakimiyet kurmaları ile bölge Roma İmparatorluğu’na bağlanmış, Roma İmparatorluğu’nun ikiye ayrılmasıyla birlikte Doğu Roma olarak bilinen imparatorluk bölgede etkin olmuştur. Sonraki süreçte yavaş yavaş ismi Bizans olarak değişen e bölgede 1000 yıl gibi uzun bir süre hüküm süren Bizans İmparatorluğu hem Anadolu hem de Bursa’da önemli tarihi eserlerin yapıldığı, şehirde ciddi anlamda kültürel bir mirasın oluştuğu dönem olarak bilinmektedir. 1071 yılındaki Malazgirt Savaşı’ndan sonra Anadolu’ya başlayan Türk akınları ile Bizans etkisi hem Anadolu’da hem de Bursa’da azalmış ve zamanla hakimiyet Türkler’e geçmiştir. İlerleyen dönemlerde Osmanlı idaresine geçen Bursa bu tarihten itibaren büyük bir gelişim kaydetmiş ve 1335 yılında Osmanlı’nın başkenti olarak seçilmiştir.

BURSA İKLİMİ ve BİTKİ ÖRTÜSÜ

Şehir bulunduğu coğrafik konum gereği Akdeniz ikliminin ağırlıkta olduğu bir yer olsa da Karadeniz ikliminin etkilerinin de görüldüğü bir yerdir. Engebeli bir yüzeye sahip olan Uludağ eteklerinde ise daha sert bir iklim görülmektedir. Bursa’nın genelinde kışlar soğuktur ve kar yağışlı geçmektedir. Yaz ayları ise sıcak fakat gene yağışlıdır. Uldağ eteklerinde kış ayları daha soğuk ve yağışlı geçmektedir. Bitki örtüsü olarak ülkemizdeki en zengin şehirlerden birisi olan Bursa, yemyeşil doğası ile dikkat çekmektedir. Şehirde zeytinlik ağaçlar geniş bir yer kaplamakta, Uludağ eteklerinde ve dağa doğru çıktıkça ormanlar görülmektedir.  Özellikle dağ bölgesinde çam ormanları çok geniş bir yer tutmaktadır.

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Koza Han: Şehrin merkezinde bulunan bu tarihi ve mistik mekan, iki katlı bir handır. İçerisinde oturup kahvenizi içebileceğiniz ya da alışveriş yapabileceğiniz eşsiz yer Sultan II. Beyazıd döneminin en iyi mimarı olarak gösterilen Abdül ula bin Pulat tarafından yapılmıştır. Geniş bir dikdörtgen şeklinde inşa edilen handa bolca ağaç bulunmakta ve eğer isterseniz bu ağaçların gölgesinde oturarak keyifli dakikalar geçirebilirsiniz.

Ulu Cami: Şehrin simgesi olarak gösterilen Ulu Camii, Yıldırım Beyazıd döneminde ve mimar Ali Neccar tarafından 1396-1399 yılları arasında 3 yıl gibi dönem için kısa sayılabilecek bir sürede tamamlanmıştır. Dışarıdan bakıldığında çok etkileyici bir görselliğe, mimariye sahip olan camii günümüzde yerli yabancı pek çok turisti şehre çekmekte olan camii tabiri caizse Bursa’nın Ayasofya’sı olarak adlandırılabilir.

Uludağ: Bursa Uludağ eteklerine kurulmuş bir şehirdir ve şehrin hemen arkasında tüm asaleti ile Uludağ yükselmektedir. Şehir için önemli bir anlam ifade eden Uludağ ülkemizde kış turizmi dendiğinde ilk akla gelen yerlerden birisidir. Gün içerisinde ister arabanızla isterseniz de teleferik vasıtası ile çıkabileceğiniz Uludağ’da kış aylarında kayak yapma şansınız mevcutken yazlarıda ideal bir piknik alanıdır. Yemyeşil doğası ile dikkat çekmektedir.

BURSA HAVAALANLARI

Bursa Yenişehir Havaalanı aslen 1944 yılında ilk uçuşunu gerçekleştirmiş askeri bir havaalanıdır. Zaman içerisinde tesislerinde geliştirmeler ve genişlemeler yapılarak sivil hava ulaşımına hazır hale getirilerek 2000 senesinde hizmete başlamıştır. Günümüzde sivil ve askeri amaçlarla kullanılmakta olan havaalanı şehir merkezinden 50 km uzaktadır.

Bursa uçak bileti fiyatları için Alo Bilet Hattı en ucuz uçak biletleri sorgu sayfasından hızlı ve kolayca görüntüleyebilir, onlarca havayolu şirketleri arasından seçeceğiniz uçak biletini hemen satın alabilirsiniz.

Dört imparatorluğa başkentlik yapmış nadir şehirlerden biri olan Bursa, aynı zamanda Osmanlı yapıtlarının halen korunduğu nadide kentlerden biridir. Hayat Ağacı Sinagogunun bulunduğu, Mudanya sahili, Cumalıkızık evleri ile de meşhur olan bu antik şehir, Osmanlı konut dokusunu günümüze kadar koruyan bir yerdir. Osmanlı’ ların Bursa’ da ilk yerleştikleri bölgelerden biri olan Cumalıkızık, her yıl binlerce ziyaretçisini ağırlamaya devam ediyor. Her kış mevsiminde yoğunluk yaşanan Uludağ Kayak Merkezi, ziyaretçi açısından oldukça önemli bir yere sahip. Bursa İpeği, İskender Kebabı, Kemalpaşa tatlısı, Kestane şekeri gibi damak tatlarını da beraberinde sürdüregetiren Bursa’ da, kaplıcaları, külliyeleri ziyaret etmeden dönmemenizi tavsiye ederiz. Siz de bu Osmanlı kalıntılarını koruyan nadide şehri ziyaret etmek isterseniz, Alo Bilet Hattı Bursa uçak bileti sorgulama sayfasından karşılaştırmalı olarak bütçenize en uygun uçak biletini seçebilir ve güvenli bir biçimde satın alabilirsiniz.