Çanakkale Uçak Bileti Fiyatları - Alobilethatti.com

Çanakkale Uçak Bileti

Çanakkale Uçak Bileti FiyatlarıÇanakkale Nüfusu: 502.138
Çanakkale Yüzölçümü: 938 km²

ÇANAKKALE TARİHİ

Çanakkale bulunduğu yer itibariyle hem Anadolu hem de Trakya için stratejik bir öneme sahiptir. Bu yüzden de tarih boyunca pek çok defa işgale uğramış ve tarihte tüm dünya açısından büyük önemi olan olaylara sahne olmuştur. Çanakkale sınırları içinde bulunan Truva bölgesi şehirdeki en eski insan yaşamına ait kalıntıları bulundurmaktadır. 2 bin sene boyunca Truva Anadolu’nun ve bölgenin kültür merkezi olmuştur. Truva yerleşim bölgesi 9 katlı bir yapıya sahiptir ve M.Ö. 3500 ile M.S. 400 yılları arasında bu bölge aktif olarak kullanılmıştır. Yakın tarihte ise şehir, tarih kitaplarında destansı bir zafer olan Çanakkale Savaşı ile yer almaktadır. Çanakkale Savaşı’nda bağımsızlık mücadelesi veren ülke dünyanın en güçlü devletlerine karşı vatanını savunmuş, bu savaş sırasında yüz binlerce şehir vermiş, aralarında Galatasaray Lisesi’nin bulunduğu 3 okul savaşın olduğu yıl yani 1918 senesinde mezun verememiştir. Bunun sebebi ise bu okullardaki tüm öğrencilerin cephede savaşıyor olması ve hepsinin şehir düşmesidir. Çanakkale Savaşı’nda dünyanın en güçlü devletleri yenilgiye uğratılmış ve bunun sonucu olarak I. Dünya Savaşı’nın seyri değişmiştir.

ÇANAKKALE İKLİMİ ve BİTKİ ÖRTÜSÜ

Şehir Akdeniz iklimi ile Karadeniz ikliminin etki alanlarının tam ortasında bulunmaktadır ve her iki iklim tipinin de özelliklerini yansıtmaktadır. Genel hatlarıyla incelendiğinde ılıman bir iklim yapısına sahip olduğu söylenebilir. Edremit bölgesinde Akdeniz iklimi görülürken diğer yerlerde Balkanlar’dan gelen soğuk hava akımlarının eskisi ile daha soğuk bir iklim tipi görülmektedir. Kar yağışının az olduğu şehirde don yağışı çok fazla görülür. Neredeyse senede 1 ay kadar bir süre don yağışları ile geçmektedir. Şehir tam anlamıyla yemyeşildir. Ülkemizdeki en yeşil şehirlerden birisidir. Oldukça verimli topraklara sahip olan Çanakkale’de sadece %3’lük bir toprak parçası ekime elverişli değildir.

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Çanakkale Şehitliği: Şehrin ilk olarak görülmesi gereken yeri kesinlikle Çanakkale Şehitliği’dir. Çanakkale Savaşı’nda şehir düşen askerlerin mezarları burada bulunmaktadır. Her yıl belli dönemlerde törenler düzenlenmekte ve bu vatan için canını veren evlatlarımız anılmaktadır. Milli duyguların kabarmasını sağlayan bu eşsiz ve kutsal yer her Türk evladının görmesi zorunlu yerlerin başında gelmektedir.

Çanakkale Merkezi: Şehrin merkezi görülmesi gereken bir diğer mekandır. Truva filminde kullanılan ve dünyaca meşhur hale gelen at burada bulunmaktadır. Truva Antik Kenti’nin maketinin de bulunduğu şehir merkezi görülmeye değer yerlerden birisidir.

Truva Antik Kenti: Oldukça önemli bir tarihi miras olarak kabul edilen Truva Antik Kenti 1988 yılında dünya mirası olarak kabul edilmiştir. Ayrıca 1995 yılında milli park ilan edilen antik kentte tarihi Truva atı sergilenmektedir. Tüm dünya açısından önemli olan bu antik kent, antik medeniyetlerin doğduğu ve dünyaya yayıldığı yer olarak kabul edilmektedir. Oldukça ünlü olan bu yerde pek çok yabancı film çekilmiştir.

ÇANAKKALE HAVAALANLARI

Çanakkale Havaalanı hem sivil hem de askeri uçuşlara izin verilen karma yapıya sahip bir havaalanıdır. İlk olarak 1995 yılında hizmete giren havaalanı 2008 yılında yapılan ek bina sayesinde yolcu kapasitesini %50 arttırmayı başarmıştır.

Çanakkale uçak bilet fiyatlarını görüntülemek için yapmanız gereken sadece Alo Bilet Hattı bilet sorgu sayfasını kullanmanız. Bilet sorgunuzdan sonra Alo Bilet Hattı size en ucuz Çanakkale uçak biletleri sayfasını listeleyecek ve siz de seçtiğiniz sefer ile uçak biletinizi güvenli olarak satın alabileceksiniz.

Çanakkale Boğazı sayesinde Anadolu ile Avrupa ve Akdeniz ile Karadeniz arasındaki bağlantıyı sağlayan iki geçit bölgesinden biri ve bu özelliği nedeniyle oldukça zengin bir tarihi bulunuyor. Mitoloji’de ilk güzellik yarışmasının yapıldığı Kazdağları en önemli tarihi ve turistik yerleridir. Antik kent kalıntıları ile renkli bir kültür mozaiği olan Çanakkale, şehitlikler ile epey ziyaretçi çekmektedir. Müzeleri, kaplıcaları, kaleleri ve boğazı ile önemli bir şehir özelliği taşıyan Çanakkale’ ye seyahat etmek isterseniz Alo Bilet Hattı sizin için en ucuz uçak seferlerini listeleyecek, siz bütçenize uygun olan uçak biletini istediğiniz havayolu şirketinden satın alabileceksiniz.