Denizli'ye En Hesaplı Uçak Bileti - Alobilethatti.com

Denizli Uçak Bileti

Denizli'ye En Hesaplı Uçak BiletiDenizli Nüfusu: 963.487
Denizli Yüzölçümü: 11.692 km²

DENİZLİ TARİHİ

Denizli şehrinde yapılan araştırmalar sonucu pek çok tarih öncesi antik kültürlere rastlanmıştır. Yapılan araştırmalar sonucu daha çok kalkolitik Dönem’den kalma eserlere rastlanmış ve bunun sonucunda Çivril yakınlarında bulunan ve hala kazı çalışmaları devam etmekte olan Beycesultan Höyüğü şehrin tarihi hakkında bilgi sahibi olmak adına oldukça yararlı bilgiler sunmaktadır. Yapılan araştırmalardan sonra Hititler, Frigler, Lidyalılar ve Persler bölgede egemenlik sağlamış ve yönetime geçmiş devletler olarak sıralanabilir. Bunların yanı sıra Büyük İskender’in tüm Anadolu’yu fethetmesinden sonra Helenizm kültürünün etkileri Denizli ili ve çevresinde sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca aynı etki pek çok medeniyetinde kurulmasına ön ayak olmuştur.Köklü geçmişi sayesinde oldukça geniş bir tarihi mirasa sahip olan şehirde hemen her yerde tarihi anlam ifade etmekte olan eserler ile karşılaşmak mümkündür. Tarih öncesi devirlerden sonra ise ağırlıklı olarak Roma ve Bizans etkisi altında kalan şehir 1071 yılında gerçekleştirilen Malazgirt Savaşı’ndan sonra Müslümanların akımına geçmiş ve günümüze kadar Müslümanlar şehirde halim olmayı başarmıştır.

DENİZLİ İKLİMİ ve BİTKİ ÖRTÜSÜ

Ege bölgesinde bulunan bir şehir olsa da bölgenin en soğuk şehri konumundadır. Kış ayları ılık yazları ise serin geçmektedir. Komşu illere nazaran bu özelliği yüzünden yaz aylarında turistleri kendisine çekmekte büyük problemler yaşayabilmektedir. Şehrin neredeyse yarısı ormanlarla kaplıdır ve bitki örtüsünün çoğunu ormanlık ağaç kütleleri oluşturmaktadır. Ormanlarda ise karaçam, kızılçam ve ardıç ağaçları yoğunluktadır. Ayrıca makilerde hatırı sayılır bir oranda mevcuttur.

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Pamukkale: Türkiye’de ilk olarak turizm dendiğinde akla gelen yerlerden birisi olan yer  UNESCO Dünya Miras Listesi’nde kendisine yer bulan Pamukkale Travertenleri her yıl milyonlarca turisti kendisine çekmeyi başarmaktadır. Şehrin simgesi olarak kabul edilen bu travertenler hem eşsiz bir doğal güzelliği sergilerken hem de çok ama çok eski dönemlerden kalma bir antik çağında da kalıntılarıdır. Denizli’de mutlaka görülmesi gereken bir yerlerden birisidir.

Kaplıcaları: Şehirde pek çok kaplıca mevcuttur ve termal turizm ya da sağlık turizmi için tüm dünyaca üne sahip, uğrak adreslerden birisidir. Son derece şifalı olan suları sayesinde yılın her döneminde şehirde en çok ilgiyi gören yelerin başında gelmektedir.

Antik Kentler: Şehirde dünya çapında üne sahip pek çok antik kent kalıntısı bulunmaktadır. Bu antik kentlerin en önemli olanı ise Pamukkale’de yer alan Hierapolis Antik Kenti ve Pamukkale Hierapolis Arkeoloji Müzesi geliyor. Eğer sizlerde tarihin tozlu sayfalarında kaybolmaktan hoşlanan birisi iseniz Colossae Antik Kenti, Tripolis Antik Kenti, Tabea Antik Kenti ve Laodikya Antik Kenti gezip görebileceğiniz antik kentler arasında yer almaktadır.

DENİZLİ HAVAALANI

Denizli Çardak Havaalanı Denizli’nin Çardak ilçesinde bulunan ve hem askeri hem de sivil kategorideki havaalanlarından birisidir. Aktif olarak iç hat seferleri için kullanılan bir havaalanı olsa da yurt dışı seferlerine de açık bir havaalanıdır.

Denizli Türkiye’ de Ege bölgesinin güneyinde kalan bir il. Yöreye has Denizli Horozu ve tekstil ürünleri ile meşhurdur. Ege’ nin incisi olarak bilinen ve bölgenin en büyük parkı olan İncilipınar Kültür Parkı, Yeşildere şelalesi, Pamukkale, Keloğlan Mağarası ve Atatürk’ ün evi gibi bir çok ünlü yapıya sahiptir. Roma İmparatorluğu’ ndan kalmış Hierapolis Antik Kenti bulunduğu ve bu antik kentin içindeki havuzun bir çok hastalığa iyi geldiği biliniyor. Zeus Tapınağı, kaleleri, surları, nekropolleri ve yaylaları ile ziyaret edilesi bir şehir. Siz de bu doğal güzelliklerin zengin olduğu antik kenti ziyaret etmek isterseniz Alo Bilet Hattı Denizli uçak bileti sorgulama sayfasından hızlı ve güvenli bir biçimde biletinizi satın alabilirsiniz.