Diyarbakır Uçak Bileti, Ucuz Diyarbakır Uçak Bileti Fiyatları

Diyarbakır Uçak Bileti

Ucuz Diyarbakır Uçak BiletiDiyarbakır Nüfusu:  1.607.354
Diyarbakır Yüzölçümü:  685 km²

DİYARBAKIR TARİHİ

Diyarbakır son derece köklü ve geçmişi olan bir şehirdir. Bölgenin en önemli ve en gelişmiş şehri olarak bilinen Diyarbakır, bu özelliğini tarihsel süreç boyunca korumayı başarmış, her dönemde fazlasıyla büyük bir önem taşımıştır. Kaynaklarda şehrin en eski adı Asur kaynaklarında Amidi olarak geçmektedir. Yunan ve Latin kaynaklarında ise Amido ve Amidi olarak geçmektedir. Diyarbakır isminin verilmesi sürecinde ise bölgeye yapılan Arap istilasında, Bekr aşireti Diyarbakır’ın şuan bulunduğu yere yerleşmiştir. Zaman içerisinde bölgede Bekr aşiretinin yaşadığını anlatmak için Diyar-ı Bekr ismi verilmiştir. Şehre günümüzdeki isminin verilmesinde ise Atatürk’ün bölgede yaptığı konuşma sırasında Diyarbakır diye hitap etmesi üzerine Bakanlar Kurulu tarafından bu isim verilmiştir. Bölgede ilk yerleşim M.Ö. 9.000 tarihine dayanmaktadır ve son derece köklü bir geçmişten bahsedilebilir.

DİYARBAKIR İKLİMİ ve BİTKİ ÖRTÜSÜ

Şehrin iklimi son derece serttir. Karasal iklim ile yayla ikliminin bir kaşımı olarak bahsedilebilir. Yaz aylarında sıcaklıkların 50 dereceyi bulduğu bölgede yaz ayları ciddi anlamda sıcak geçmektedir. Mayıs, haziran, temmuz, ağustos, eylül ayları boyunca sıcaklıklar tavan yağmıştır denilebilir. Yaz aylarının uzun sürdüğü şehirde, ilkbaharla birlikte her yer yemyeşil olmaya başlar fakat yaz aylarında dere kenarları ve su kenarları hariç tüm bölge bozkıra dönüşür. Şehrin bitki örtüsü ise ormanlık bölgelerde söğüt, çınar, ceviz ve kavaktır. Daha yüksek kesimlerde ise meşe ve ardıç görülmektedir. Bunun haricinde şehrin bitki örtüsü genel itibariyle steplerden oluşmaktadır. Ayrıca şehirde kış ayları da sert geçmekte ve kısmen yağış görülmektedir.

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Çayönü Buluntuları: Diyarbakır’ın 65 km güneybatısında bulunan Ergani ilçesinde yapılan kazılarda gün yüzüne çıkartılan Çayönü Antik Kenti, M.Ö. 9000 yılına dayanan bir geçmişe sahiptir. Yani kent cilalı taş döneminde inşa edilmiş ve son derece eski bir yerdir. Dünya üzerinde ilk yerleşik hayata geçilen yerlerden birisi olarak kabul edilen Çayönü arkeolojik açıdan da son derece önemli bir keşiftir.

Malabadi Köprüsü: Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde bulunan köprü Batman Çayı üzerine yapılmıştır. Dünya üzerinde tektir. Taş köprüler arasında kemeri en geniş köprü olarak dünyada eşi benzeri bulunmamaktadır. Bölgenin de en çok turist çeken objelerinden birisi konumundadır.

Camii ve Kiliseler:  Ulu Camii, Nebi Camii ve Safa Camii şehrin en önemli camileridir. Mimari açıdan hepsinin birer sanat eseri olduğunu söylemek mümkündür. Bunun yanı sıra Ulu Camii hem Osmanlı hem de Bizans materyallerinin bir arada kullanılması sonucu inşa edilmiş ve mimari açıdan eşsiz eserlerden birisidir. Ayrıca Türkiye’deki en eski camilerden de birisidir. Kiliseler için ise Mart Thoma, Meryem Ana, Kırklar Kilisesi ve Mart Pityon Kilisesi örnek gösterilebilir. Bu kiliseler dönem içerisinde şehirde yoğun olarak yaşamış olan Hıristiyanlar tarafından inşa edilmiştir ve Meryem Ana Kilisesi günümüzde Süryaniler tarafından aktif olarak kullanılmaktadır.

DİYARBAKIR HAVAALANI

Diyarbakır Havalimanı, 1952 yılında açılışı gerçekleştirilen şehre uzaklığı 6 km olan sivil ve askeri bir havaalanı olarak tanımlanmaktadır.

Diyarbakır uçak biletleri fiyatları için Alo Bilet Hattı’nı kullanarak onlarca havayolu şirketlerinin uçak seferlerini görüntüleyebilir, gidiş ve dönüş tarihlerini yazarak en ucuz Diyarbakır uçak biletini satın alabilirsiniz.

Türkiye’ nin Güneydoğu Anadolu bölgesinde konumlanmış olan Diyarbakır, yaklaşık 9 bin yıllık tarihi bir geçmişe sahip olma özelliği ile ziyaretçilerini çekiyor. Cami ve Medreseleri, Kemerleri, Müzeleri ve Mağaraları ile zengin görsel yapılara sahip bu şehir, Dicle Vadisinden 100 m yükseklikte kalan bir düzlük üzerine kurulu. Diyarbakır lahmacunu ve peyniri ile meşhur. Tatmadan dönmemeniz gereken bir diğer mutfak lezzeti ise, Kadayıfıdır. Siz de Yontma taş devrinden Cilalı taş devrine kadar bir çok tarihi kalıntılara sahip bu antik bir kenti görmek isterseniz, Alo Bilet Hattı Diyarbakır uçak seferleri sorgulama sayfasından bütçenize en uygun uçak biletini satın alabilirsiniz.