Elazığ'a En Ucuz Uçak Bileti - Alobilethatti.com

Elazığ Uçak Bileti

Elazığ'a En Ucuz Uçak BiletiElazığ Nüfusu: 568.712
Elazığ Yüzölçümü: 9153 km²

ELAZIĞ TARİHİ

Ciddi anlamda köklü bir geçmişten söz edebileceğimiz nadir şehirlerin başında Elazığ gelmektedir. Çünkü Harput ismi ile bilinen ve Anadolu’daki en eski şehir yaşantısına ait kalıntıların bulunduğu eski şehrin üzerine kurulmuş bir şehirdir. Böyle olunca da pek çok arkeolojik kazının temelleri atılmıl ve bölge tümüyle araştırılmaya başlanmıştır. Şehirde bulunan en eski kalıntılar M.Ö. 9 bin yılına ait olup şehrin ne denli köklü bir geçmişe sahip olduğunu ispatlamak adına yeterli olacaktır. Şehre hakim olan devletler ile ilgili olarak ise, tüm Anadolu’da yaşanan sürecin aynısını yaşatmış Hititliler ile başlayan serüven Osmanlı İmparatorluğu ile son bulmuştur. Aradaki dönemde pek çok sayıda devlet Elazığ topraklarını kendi sınırlarına dahil etmiş ve kültürleri ile bölgeyi etkilemişlerdir. Halan daha yapılmakta olan kazılar sonucu uzmanlar Elazığ’da bulunma ihtimalin olan kalıntıların çok küçük bir kısmının gün yüzüne çıkartıldığını savunmaktadırlar.

ELAZIĞ İKLİMİ ve BİTKİ ÖRTÜSÜ

Şehirde ağırlıklı olarak kara ikliminin hakim olduğu söylenebilir. Fakat yer yer Akdeniz ikliminin etkin olduğu şehirde yaz ayları son derece sıcak ve kurak geçerken, kış ayları oldukça soğuk ve sert geçmektedir. Yaz aylarında 42 derece sıcaklıkları bulan bir hava hakim iken kış aylarında ise hava sıcaklığı -15’lere kadar inmiştir. Taban ve tavan ölçümlerinden sonra her yıl içinde 57 derecelik bir sıcaklık farkının oluştuğundan bahsedilebilir. Şehir yeşillik açısından fazla şanslı değildir. Az bir kısmı ormanlarla kaplı olan şehirde genellikle meralar ağırlıktadır. Vadilerin ve su kenarlarının bitki örtüsü açısından zengin olan tek yerlerdir.

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Elazığ Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi: Hem şehirdeki hem de civar bölgelerinden elde edilen antik eserlerin sergilendiği bir müze olarak hizmet vermektedir ve tarihsel yolcuğa çıkmak isteyenler açısından ideal bir merkezdir.

Kaplıcalar: Şehir sadece turistik kalıntılar ile ön planda olan bir şehir değildir. Şifalı suları ile termal turizm konusunda bir dünya markası olmayı başaran şehirde hem eğlenceli vakit geçirmek hem de sağlık açısından faydalı bir şeyler yapmak isteyenler için mutlaka gidilmesi gereken yerlerden birisidir.

Hazarbaba Kayak Merkezi: Elazığ, Anadolu’da kış turizmi açısından önemli bir yer tutmaktadır. Son  zamanlarda yapılan atılımlar sayesinde ülkemizdeki meşhur kayak merkezlerine güzel bir alternatif hayata geçirilmiş durumdadır. Her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turisti kendisine çeken şehir ayrıca kış sporları için güzel bir merkez konumundadır. Eğer sizlerde kış sporlarına meraklı biri iseniz sizler için ideal yerlerden birisi de Hazarbaba Kayak Merkezi olacaktır.

ELAZIĞ HAVAALANLARI

Havaalanı yapımı 1938 yılında başlanmış ve tahmin edilenden çok daha kısa bir zamanda yani 1940 yılında hizmete açılan bir havaalanıdır. Yaklaşık olarak56 sene boyunca sadece gündür seferlerine izin veren havaalanı 1996 yılında gerekli ışıklandırması yapıldıktan sonra gece seferlerinin de yapılabiliyor olmasını sağlamıştır. Toplamda her yıl 724.135 kişiye hizmet veren havaalanı bölge ve şehir için son derece büyük önem arz etmektedir.