Erzurum Uçak Bileti ve Kampanyaları - Alobilethatti.com

Erzurum Uçak Bileti

Erzurum Uçak Bileti ve KampanyalarıErzurum Nüfusu: 797.025
Erzurum Yüzölçümü: 25.066 km2

ERZURUM TARİHİ

Erzurum’un tarihi ile ilgili yapılan araştırmalarda şehrin kuruluşu ve ilk dönemlerinde etkin olarak rol oynayan millet olarak Romalılar karşımıza çıkmaktadır. Günümüzde Erzurum’un bulunduğu bölgeye Erzurum’dan önce Roma İmparatoru II.Theodosios’un şerefine Theodosiopolis isminde bir şehir kurulmuştur. Bahsettiğimiz şehir Erzurum’un temellerinin atıldığı anlamına gelmektedir. Antik dönemlerle ilgili olarak ise şehrin M.Ö. 4. y.y.’da etkin olarak kullanıldığını söylemek mümkündür. Her ticaret hem de askeri yolların önemli bir kavşak ve kesişme noktası üzerinde bulunan Erzurum bu yüzden pek çok medeniyet tarafından yerleşim alanı olarak seçilmiştir. Bunun bir sonucu olarak kültürel açıdan önemli bir birikip, önemli bir tarihten bahsetmek mümkün hale gelmiştir. Yakın tarihte ise Kurtuluş Savaşı’nda  oldukça büyük bir önem arz eden şehirlerden birisi Erzurum olmuştur. Kurtuluş Savaşı’nın organize edildiği daha doğru ilk adımlarının atıldığı dönemde şehirde düzenlenen Erzurum Kongresi, Kurtuluş Savaşı için atılacak adımların belirlendiği ve tüm dünyaya Türk Ulusu’nun hala ayakta olduğunu gösteren önemli ve tarihi bir olaydır. Böylesine önemli bir olayın yaşandığı şehir ülkemiz açısından çok ama çok önemli ve anlamlı bir yakın tarih mirasına sahiptir. Herkesin mutlaka bir kere de olsa Erzurum’a giderek kongrenin yapıldığı yeri görmesi gerekmektedir.

ERZURUM İKLİMİ ve BİTKİ ÖRTÜSÜ

Şehirde çok sert bir kara iklimi hakimdir. Ülkemizin en yüksek şehirlerden birisidir ve bunu sonucunda aşırı derece soğuklar yaşanmaktadır. Kış ayları çok soğuk ve kar yağışlı geçmektedir. Yaz ayları da çok sıcak ve kurak geçmektedir.  Şehir neredeyse yılın yarısını karlar altında geçirmektedir. Şehirde ormanlık alan bir hayli azdır. Geneli bozkır bitkileri ile kaplı olan şehirde dağın güney yamacında ormanlık alanlar bulunmaktadır. Bunun haricinde eriyen kar kütlesi akarsuları beslemekte ve bunun sonucunda akarsuların etrafından yeşillik alanlar bulunabilir hale gelmiştir.

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Palandöken Kayak Merkezi: Ülkemizde yer alan ve kış turizminin en önemli merkezlerden birisi olan Palandöken Kayak Merkezi, günümüzde her yıl yerli ve yabancı yüz binlerce turisti kendisine çekmektedir. Şehir zaten her yıl 150 günden fazla bir süre boyunca karlarla kaplıdır. Dağa kurulmuş olan tesis ise bundan çok daha fazla bir süre karlarla kaplıdır ve kış turizmi için çok ideal bir yer haline gelmiştir. Kaliteli tesisleri sayesinde Kış Olimpiyat Oyunları’na dahi ev sahipliği yapmayı başaran şehirde kış turizmi önemli bir faaliyet alanıdır.

Erzurum Atatürk Evi Müzesi: Atatürk’ün savaş döneminde şehre gelerek kongre düzenlemesi ve bu önemli günlerde kaldığı evin müzeye dönüştürülmüş hali günümüzde halk ziyaretine açılmıştır. O dönemin havasını koklamak, biraz olsun neler olduğunu anlayabilmek adına herkesin görmesi gereken eşsiz yerlerden birisidir.

Erzurum Kalesi: Ne zaman inşa edildiğiyle ilgili olarak kesin bir bilginin bulunmadı kale İpek Yolu üzerinde bulunmakta ve böylesi önemli bir ticaret yolunun kontrolü için hayati önem taşımaktadır. Kale M.S. 5. y.y.’da Bizanslılar tarafından inşa edilmiştir. Görülmesi gereken eşsiz yerlerden birisidir.

ERZURUM HAVAALANLARI

Erzurum Havaalanı sivil kategoriye dahil edilen bir havaalanıdır. 1966 yılında hizmete açılan havaalanı o dönemde askeri uçuşlar için kullanılan yani askeri kategorideki bir havaalanı olarak hizmet vermiştir. Daha sonraki dönemde sivil uçuşlar için tahsis edilmiş ve günümüzde de bu özelliğini hala devam ettirmektedir. Erzurum ve civar bölgeler için oldukça önemli hizmetler vermekte olan bir tesistir.

Erzurum uçak biletleri fiyatları için Alo Bilet Hattı sorgu sayfasından onlarca havayolu şirketlerinin Erzurum uçak seferlerini sorgulayabilir, bütçenize en uygun olan bileti güvenli olarak satın alabilirsiniz.

Erzurum, Türkiye’ nin Doğu Anadolu Bölgesi’ ndeki en büyük ve en kalabalık şehridir. Palandöken Dağı, Tabyaları, Özgürlük Anıtı gibi önemli yapılara sahip olan bu büyük kent, aynı zamanda Türkiye’ nin en yüksek ve soğuk illerinden biridir. Tarihi geçmişi, verimli toprakları, türküleri, ab-ı hayat niteliğindeki suyu ve 1001 Hatimler Şenliği gibi ziyaretçilerini kendine çeken bir tabiata sahiptir. Seyahat planlarınızda bu antik şehri keşfe çıkmak varsa, Erzurum uçak bileti sorgusunu Alo Bilet Hattı bilet ara formundan yapabilir, hızlı ve kolayca biletinizi satın alabilirsiniz.