Erzurum’daki Saat Kulesi - Alobilethatti.com

Erzurum’daki Saat Kulesi

Erzurum Saat KulesiÜlkemizin birçok ili tarihi eserler bakımından oldukça zengindir. Bu illerimizden biri de hiç şüphesiz Erzurum ilimizdir. Özellikle Kurtuluş mücadelesinin önemli illerinden biri olarak bilinen Erzurum ilimiz tarihi boyunca birçok savaşlara şahitlik yapmış ve bununla birlikte birçok tarihi eserlere ev sahipliği yapmıştır. Özellikle tarihi Erzurum saat kulesi sayesinde başta Türkiye’de olmak üzere dünyanın birçok ülkelerinde tanınmış ve bu sayeden yılın belirli dönemlerinde çok sayıda yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret merkezi haline gelmiştir.

Tarihinin en güzel eserlerinden biri olarak bilinen saat kulesi sayesinde ayrıca yöre ekonomisine de ciddi anlamda ekonomik katkılar sunmuştur. Yukarıda da belirtildiği üzere Türkiye’nin tarihi mekan ve eserler bakımından en zengin illerinden biri olan Erzurum ilimizin tarihi saat kulesi hakkında bilgi vermekte fayda bulunmaktadır.

 

Erzurum Saat Kulesinin Tarihi

Erzurum ilinin en gözde tarihi eserlerinden biri olan Erzurum saat kulesinin inşa tarihi oldukça eski dönemlere aittir. Erzurum saat kulesinin inşası 1124 ila 1132 tarihleri arasında yapılmıştır. İnşasından bir müddet sonrasında özellikle gözetleme kulesi olarak kullanılan Erzurum saat kulesi yöre halkı tarafından tepsi minare ve kule ismiyle bilinmektedir. Diğer birçok tarihi eserlerde olduğu gibi şık ve estetik bir görünüme sahip olan Erzurum saat kulesinin en önemli özelliklerinden biri de yörenin en çok ziyaret edilen tarihi eserlerinden biri olmasıdır. Bununla birlikte Erzurum saat kulesinin bir diğer niteliği ise kulede yer alan saatin hangi dönem ve tarihlerde yerleştirildiği hakkında kesin bilgilerin bulunmamasıdır. Ancak birçok tarihi kaynaklarda yer alan bilgilere göre Erzurum saat kulesinin içerisinde yer alan saatin 1843 tarihinden önceki dönemlerde inşa edildiği yönündedir. Bununla birlikte yine bazı tarihi arşivlerde kulenin içerisinde yer alan saatin Kırım Savaşı sırasında Rus askerleri tarafından yerinden söküldüğü yönünde birçok bilgiler bulunmaktadır.

Erzurum saat kulesinin içerisinde yer alan şuandaki saatinin ise 1877 tarihinde İngiliz Devleti tarafından hediye olarak gönderildiği tahmin edilmektedir. Çünkü birçok tarihi kaynaklarda Kırım Savaşından sonraki dönemlerde özellikle İngiliz Devleti Türkiye Devleti ile olumlu dış politikalar yürütmüş ve bunu anlamlandırmak adına ise ülkemizde bazı hediyeler sunmuştur. Tarihi Erzurum saat kulesi içerisinde yer alan saat bunun örneklerinden biri olmuştur. Tarihi Erzurum saat kulesinin bir diğer özelliklerinden biri de inşasında özellikle kırmızı renkli tuğlaların kullanılması ve bununla birlikte dış minare kısmının yuvarlak biçimde yapılmış olmasıdır.

Yukarıda da belirtildiği üzere Erzurum saat kulesinde diğer birçok tarihi yapılarda olduğu gibi estetik ön planda tutulmuştur. Bu sayede kuleye ayrı bir hava katılmıştır. Aynı zamanda kuleye görkemli bir dış görüntü kazanılmış ve bu sayede insanların kuleye karşı hayranlık duyması amaçlanmıştır. Özellikle yöre halkı ve çevre illerde yaşayan insanlar tarafından haftanın belirli saatlerinden ziyaret edilen tarihi Erzurum saat kulesi harika görüntüsü ve tarih kokan konumuyla yabancı turistlerinde ilgisini çekmektedir.