Gaziantep Uçak Bileti, Ucuz Gaziantep Uçak Bileti Fiyatları

Gaziantep Uçak Bileti

Uygun Gaziantep Uçak BiletiGaziantep Nüfusu: 1.844.420
Gaziantep Yüzölçümü: 6.000 km²

GAZİANTEP TARİHİ

Şehrin tarihi bir hayli eski olsada ilk çağlarda Antep isminin geçtiği herhangi bir kaynak mevcut değildir. İlk çağlarla ilgili olarak Antep’ten ziyade Antep – Maraş yolunda bulunan Dülük bölgesi popüler yaşam alanlarından birisidir. İlk çağlarda ismi fazla geçmesede sonraki dönemlerde, Antep şehri bulunduğu yer itibari ile büyük önem arz eden merkezlerden birisi olmayı başarmıştır. Bulunduğu bölgenin Akdeniz’e yakın olması, Mezopotamya gibi uygarlıkların doğduğu bölge içinde yer alması, İpek Yolu adı verilen ve tarihin en önemli ticaret yollarından birisinin bu şehirden geçiyor olması gibi etmenler şehrin zaman içerisinde önemini git gide arttırmayı başarmıştır. İlk çağlardan sonra Hitit Dönemi olarak adlandırılan zaman zarfında, kaynaklarda ismi geçmeye başlayan şehir her dönemde git gide daha fazla adından söz edilir hale gelmiştir Son olarak Kurtuluş Savaşı döneminde şehrin düşmanlarına karşı verdiği kahramanca mücadele ve şehrin geri alınması gibi destansı olaylar Antep şehrine, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından “gazi” ünvanının verilmesini sağlamıştır. Bu tarihten itibaren şehrin resmi olarak ismi Gaziantep olarak değiştirilmiştir.

GAZİANTEP İKLİMİ ve BİTKİ ÖRTÜSÜ

Şehrin bulunduğu yer gereği iki farklı iklim özelliğinin görüldüğünden bahsetmek mümkündür. İlk olarak Akdeniz ikliminin etkili olduğu şehirde iç kesimlere gidildikçe Doğu Anadolu ikliminin hakimiyeti başlamaktadır. Fakat şehir geneline bakıldığunda ağırlıklı olarak Akdeniz ikliminden söz edilebilir. Şehirde yaz ayları son derece sıcak ve kurak geçmektedir. Hatta o denli yüksek sıcaklıklar yaşanırki , şehir yaz aylarında bunaltıcı bir havaya bürünmektedir. Kış ayları ise nispeten ılık bir havada geçmektedir. Bitki örtüsü olarak şehrin genelinde fundalıklar görüşmektedir. Gaziantep’in toprakları %99 gibi yüksek bir oranda verimliliğe sahiptir. Bu yüzden şehirde ekili ve dikili alanlar çok geniş yer kaplar. Bunun yanı sıra %22’lik kısım ormanlarla kaplıdır.

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Gaziantep Arkeoloji Müzesi: Anadolu şehirlerinde sıklıkla karşılaştığımız arkeoloji müzelerinden bir tanesi de Gaziantep il sınırları içinde yer almaktadır. Anadolu’nun eski çağlarda popüler merkezden birisi olması, tüm Anadolu şehirlerinde arkeolojik açıdan zengin kaynaklarıda beraberinde getirmiştir. Ayrıca Gaziantep’te bulunan Düllük antik şehride müzede sergilenmek üzere pek çok materyalin gün yüzüne çıkmasında etkili olmuştur.

Zeugma Mozaik Müzesi: Şehire yolu düşenlerin mutlaka görmesi gereken nadide müzelerden birisidir. Zeugma antik şehrinden çıkartılan devasa boyutlardaki mozaiklerin son derece özenilerek müze içerisine monte edildiği, hem tarihi hem de sanatsal bir gezi imkanı sunan müze, herkesin görmesi gereken nadir yerlerden birisidir.

Gaziantep Kalesi: Eski dönemlerde şehrin ve bölgenin kontrolünün sağlandığı kaleden günümüze kalan kısımların bulunduğu yerdir. Yapılan restorasyon çalışmaları sayesinde yıkılan kısımlar orijinal parçalar esas alınarak yeniden inşa edilmiş ve ziyarete açılmıştır.

GAZİANTEP HAVAALANLARI

Gaziantep Oğuzeli Havaalanı, günümüzde sivil kategoriye dahil edilen ve şehrin 20 km dışında bulunan havaalanıdır. Daha çok yurt içi uçuşlar için kullanılır olsada yurt dışından gelen seferlerede izin verilmektedir.

Gaziantep uçak bileti fiyatları için Alo Bilet Hattı bilet sorgulama sayfasından karşılaştırma yapabilir, Gaziantep ucuz uçak bileti satın alabilirsiniz.

Türkiye’ nin ılıman şehirlerinden biri olan Gaziantep; Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerinden Belkıs-Zeugma gibi bir çok antik yerleşim alanlarının kalıntıları ile ziyaretçi çekiyor. Gaziantep Kalesi, Bakırcılar Çarşısı, Tarihi Antep Evleri, Hanları, Müzeleri ve Anıtları ile görülecekler listesinde baş sıralara oturuyor. Yaylalarıyla da ünlü olan bu şehir, baklava kültürü ile dünyaya adını duyurmuş nadide kentlerden biridir. Bu eski Roma şehrinin siluetine görsel katkıda bulunan bu yapıtları keşfe çıkmak isterseniz hemen Alo Bilet Hattı’ ndan Gaziantep uçak bileti satın alabilirsiniz.