Hatay'a Uçak Bileti - Alobilethatti.com

Hatay Uçak Bileti

Hatay'a Uçak BiletiHatay Nüfusu: 1.520.123
Hatay Yüzölçümü: 5.403 km²

HATAY TARİHİ

Ülkemizin en eskilerinden, Anadolu’nun ise en eski yerleşim yeri olarak Hatay’ı göstermek mümkündür. Şehir öylesine köklü bir geçmişe sahiptir ki, yapılan araştırmalar sonucu M.Ö. 100 bin yıllık bir geçmiş gün yüzüne çıkartılmıştır. Yapılan çalışmalarla meydana çıkartılan deliller ve bulgular mevcut mirasın çok küçük bir kısmını oluşturmaktadır. Bu da Hatay’ın ne denli köklü bir geçmişe sahip olduğunun en güzel ispatıdır. Amik Ovası şehrin en popüler antik çağ yerleşim alanlarından birisi olmuştur. Her dönemde şehrin nimetlerinden faydalanmak isteyen pek çok medeniyet bölgeye yerleşmiş ve burada kültürel mirasa katkıda bulunmuşlardır. Hititler bölgede etkin olarak rol oynamış ilk millettir. Daha sonrasında pek çok devlet şehri ele geçirmiş ve kültürlerini buraya adapte etmişlerdir. Perslerin ve sonrasında Büyük İskender önderliğinde gelen Makedonların şehri alması, sonraki süreçte Romalılar tarafından zapt edilmesi birbirinden çok farklı kültürlerin aynı çatı altında bulunmasını beraberinde getirmiştir.  Roma döneminde Roma ve İskenderiye’den sonra imparatorluğun en büyük 3. Şehri olan Hatay Hıristiyanlık içinde Kudüs’ten sonra en kutsal şehir olarak bilinmektedir. Kudüs dışında Hıristiyanlığın ilk kez yayıldığı yer Hatay yani Antakya’dır. Bu yüzden de Hıristiyanlar için fazlasıyla önemli yerlerden birisidir.

HATAY İKLİMİ ve BİTKİ ÖRTÜSÜ

Şehir deniz kenarında bulunduğu için Akdeniz ikliminin etkisi altındadır. Şehirde yaz ayları son derece sıcak ve aynı zamanda kurak geçmektedir. Kışları ise bol yağışlı ve ılık bir hava hakimdir. Sene içerisinde sadece birkaç gün boyunca kar yağışı olan şehirde bu kar yerde fazla kalmaz ve hemen erimektedir. Dağlık kesimde sıcaklık şehir merkezine nazaran her dönemde daha düşük seyretmektedir. Kıyı ovalarında ve özellikle Amik Ovası’nda her türlü bitki yetişmektedir. Şehirde ormanlık alan çoktur ve kıyı kesimlerde maki tipi bitkiler çoklukla görülmektedir. Daha yükseklere çıkıldığında ise ormanların hakim olduğu görülmektedir.

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

St. Pierre Kilisesi: Asi Nehir kenarında bulunan St. Pierre Kilisesi Hatay’ın simgesi olmayı başarmış yapılardan bir tanesi hatta en önemlilerinden birisidir. St. Pierre’in her detayı ayrı bir sanat eseri olarak nitelendirilmektedir ve özellikle taban mozaikleri eşsiz güzelliğe sahiptir. Hatay’da çok sayıda Hristiyan yapısı mevcuttur ve bunlar arasında St. Pierre Kilisesi ve Aziz Simeon Manastırı en önemli yapılardır.

Uzun Çarşı: Hatay’da yer alan bu çarşı turistik mekanlar arasında en gözde olanlardan birisidir. Çarşı içerisinde hem otantik bir gün geçirebilir, aynı zamanda bölgeye ait esrarengiz tatlara bakabilir ya da yöresel ürünlerden alabilirsiniz. Çarşıya uğrayarak bu eşsiz şehirden sevdikleriniz için ufak çaplı hediyeler alabilir, kendiniz içinde hatıra ürünleri bakabilirsiniz.

Musa Ağacı: Şehirdeki turistik mekanlardan bir diğeri de bu 3 bin yaşındaki devasa ağaçtır. Hz. Musa’nın asası olduğuna inanılan ağaç yerli ve yabancı pek çok turisti kendisine çekmekte olan sıra dışı bir güzelliktir.

HATAY HAVAALANLARI

Ülkenin en güneyinde yer alana havaalanı Hatay şehrine hizmet vermekte olan ve bölge için önemli bir ulaşım aracıdır. 2007 yılından bu yana tam kapasite hizmetlerine devam eden havaalanı iç ve dış hatlarda hizmetlerine devam etmektedir.

Hatay uçak bileti fiyatları için Alo Bilet Hattı uçak seferleri sorgulama sayfasından onlarca havayolu şirketinin kampanyalı uçak biletlerini görüntüleyebilir, karşılaştırma yaparak hızlı ve kolay bir şekilde satın alabilirsiniz.

Türkiye’ nin en güneyinde kalan Hatay, en eski yerleşim birimlerinden de biridir. Roma İmparatorluğu’ nun üç büyük kentinden biri olmakla birlikte aynı zamanda bir doğu başkentidir. Tarihi zenginliği ile bilinen bu antik şehir, zenginlik ve ihtişam dönemini simgeleyen en güzel eserler ve mozaikleri ile Arkeoloji Müzesine de ev sahipliği yapmaktadır. Siz de bu sıcak şehri keşfe çıkmak isterseniz Alo Bilet Hattı Hatay uçak bileti sorgulama sayfasından bütçenize en uygun uçak seferlerini görüntüleyebilir, güvenli bir biçimde satın alabilirsiniz.