Iğdır Uçak Bileti Fiyatları - Alobilethatti.com

Iğdır Uçak Bileti

Iğdır Uçak Bileti FiyatlarıIğdır Nüfusu: 195.120
Iğdır Yüzölçümü: 3546 Km2

IĞDIR TARİHİ

Şehir bölge açısından tarih boyunca önemli bir yer olmuştur. Pek çok defa farklı medeniyetlerin gelerek yerleşim alanı oluşturdukları şehri ismi bir Oğuz boyu olan İç-Oğuzlar-Üç-Ok kolunun Oğuz Han’ın oğullarından birisi olan Iğdır Beğ’den geldiği bilinmektedir. Tarih öncesi dönemlerden bu yana bölgede önemli yerleşim alanlarından birisi olan Iğdır ile ilgili olarak ilk yerleşimin ne zaman oluştuğuna dair kesin bir bilgi vermek maalesef mümkün değildir. Fakat bölgede yaşayan ilk medeniyetin Hurriler olduğuna dair kalıntılar mevcuttur. Zaman olarak belirsizlik olsa da Iğdır’ın ilk sakinlerinin Hurriler olduğunu konusu kesinliğe kavuşturulmuştur. M.Ö. 5000 yıllarında bölgeye gelerek ilk yerleşimi kuran Hurriler’den sonra zaman içerisinde Mitanniler, Etiler, Asurlular, Kimmerler, Metler, Persler, Sümerliler ve Subailer Iğdır dağı eteklerine gelerek buralarda kendi medeniyetlerini kurmuşlardır. Şehirde pek çok tarihi öncesi döneme ait kalıntı ve eser mevcuttur. Bu denli zengin bir kültürel miras, biraz önce saydığımız kavimler tarafından oluşturulmuştur. Zaman içerisinde pek çok hakimiyet savaşına sahne olan Iğdır, 1514 yılında yapılan Çaldıran Savaşı ile Osmanlı hakimiyeti altına girmiştir. Bulunduğu bölge ve Osmanlı’nın zayıf olduğu dönemlerinde Ermenilerce ele geçirilerek Ermenistan’ın kurulmasına yönelik pek çok çalışma yapılmışsa da günümüzde halen daha Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde bulunan bir şehirdir

IĞDIR İKLİMİ ve BİTKİ ÖRTÜSÜ

Şehir sahip olduğu yeryüzü şekilleri sebebiyle, düz yerlerinde, bölgenin genel sert karasal ikliminden etkilenmemektedir. Kuytuda kalan kısımlar soğuktan ve sert hava koşullarından ziyade daha sıcak bir iklime sahiptir. Yaz ayları çok uzun sürmektedir ve Iğdır Ovası ülkemizde bulunan yerler arasında en az yağış alanlardan birisidir. Böylelikle şehirde kuraklık hat safhalara ulaşmakta ve tarım faaliyetleri güçleşmektedir. Şehirde ormanlık alandan söz etmek neredeyse imkansızdır. Orman açısından fazlasıyla fakir olan şehirde hem dağlık kesim hem de diğer yerlerde bozkır bitkileri hakimdir.

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Meteor Çukuru: İlk merkezinden 42 km uzaklıkta bulunan Korhan Yaylası sınırları içerisine 1892 yılında düşen bir meteorun açtığı çukur şehrin en çok merak edilen bölgesidir. Derinlik ve genişlik baz alındığında dünyadaki en büyük 2. Meteor çukuru olarak bilinmektedir. Doğal güzellikleri ile iç içe bulunan çukurda pek çok sayıda çiçek türü yaşamakta olup, hem çukurun kendi esrarengiz görüntüsü hem de rengarenk çiçeklerin bu görüntüyü süslemesi ile tadına doyulmaz bir doğa güzelliği ortaya çıkmıştır.

Karakale Haraberi: Urartular tarafından inşa edilen kale bölgede Ermenistan sınırında bulunmaktadır. Savunması kolay olsun diye yeryüzü şekillerinin avantajlarından faydalanılarak inşa edilen bu kale şehre ait en eski yapıdır. Görülmesi ve gezilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

Kültepe Mezarlığı: 1913 yılında Melekli Beldesi yakınlarında yapılan kazılar sırasında keşfedilen bu mezar, Urartular tarafından yapılmış bir mezarlıktır. Mezarlığın içerisinde çok sayıda süs eşyası, silah ve alet bulunmaktadır. Tarihi konulara merakı olanlar için cennet niteliğindeki bu yer her yıl binlerce turisti kendisine çekmektedir.

IĞDIR HAVAALANLARI

Ülkemizin en doğusunda bulunan havaalanı olarak kayda geçen Iğdır Havaalanı şehir merkezine 16 km uzaklıktadır. Şu an için sadece iç hat seferlerine hizmet veren havaalanı, yapımına ilk olarak 1996 yılında başlanmış fakat o dönemde patlak veren krizden ötürü 2001 yılında iptal edilmiştir. Sonrasında ise 2010 yılında tekrardan temelleri atılmış ve 2012 yılı temmuz ayında hizmete geçmiştir.

Iğdır uçak bileti aramalarınızı Alo Bilet Hattı ile kolayca yaparak saniyeler içinde en ucuz uçak biletini bulabilirsiniz. Alo Bilet Hattı güvencesiyle tek sayfa da tüm havayollarının uçak bileti fiyatlarını inceleyebilirsiniz.

Türkiye’nin doğu sınırında bulunan Iğdır efsanevi Ağrı Dağı ile büyüleyici bir şehirdir. Jeolojik olarak yüksek platolar ile dağlık bir yapıda yer alan Iğdır’da iklim özellikleri sayesinde meyve ve pamuk yetiştirilebilir. Türkiye’nin en büyük dağı olan Ağrı Dağı’nın da büyük bölümü Iğdır ili içerisinde kalır. Iğdır’ı gezip keşfetmek için Alo Bilet Hattı ile uçak biletinizi kolayca alabilirsiniz.