Isparta Uçak Bileti ve Kampanyaları - Alobilethatti.com

Isparta Uçak Bileti

Isparta Uçak Bileti ve KampanyalarıIsparta Nüfusu: 417.548
Isparta Yüzölçümü: 8.913 km²

ISPARTA TARİHİ

Şehrin geçmişi yazılı tarihten öncesine dayanmaktadır ve oldukça köklü bir tarihe sahiptir. Şehirde yapılan araştırmalar sonucunda ilk bulgular Üst Paleolitik Dönem’e işaret etmektedir. M.Ö.2000’li yıllarda özellikle Pisidya Bölgesi, Luvi ve Argova adıyla bilinen toplulukların yaşam alanı olarak bilinmektedir. Sonraki süreçte tüm Anadolu’da olduğu gibi Isparta’da da Hititlerin etkisi görülmekte ve şehir Hititlerin kontrolüne geçmektedir. Hititlerin siyasi açıdan güç kaybetmeleri ve sonrasında tarihin tozlu sayfalarında yerlerini almaları ile birlikte şehir sırasıyla, Frigler, Lidyalılar, Persler, Romalılar ve Bizanslılar tarafından fethedilmiştir. Daha sonrasında ise ilk olarak Selçuklular bölgede egemen olmuş, devamında Hamitoğulları tarafından kontrol edilen şehir son olarak 1390 yılında Osmanlı toprağı olmuştur. İlk olarak merkezi Kütahya olan Anadolu Eyaleti’ne bağlanan Isparta zaman içerisinde önemini arttırmış ve zaman içerisinde Hamitli Sancağı’nın merkezi olmayı başarmıştır. Bu tarihten sonra hem devletin idare edilişi noktasında hem de şehzadelerin yetiştirilmesi hususunda oldukça büyük önem arz eden şehirlerden birisi haline gelmiştir. Bunun bir sonucu olarak şehirde bolca tarihi eser bulunmaktadır. Her dönemden günümüze kalmayı başaran tarihi eserler sayesinde, şehrin geniş ve zengin bir kültürel mirasa kavuştuğunu söylemek mümkündür.

ISPARTA İKLİMİ ve BİTKİ ÖRTÜSÜ

Şehrin iklimi bulunduğu konum sebebiyle iki farklı iklim tipinin karışımı olarak adlandırılabilir. Akdeniz iklimi ile Orta Anadolu’da görülen karasal iklim şehirdeki hakim iklim yapısını oluşturan iki temel unsurdur. Isparta’da genel olarak hava sıcaklığı oldukça düşüktür ve yılın üçte birlik bölümü 0 derecenin altında seyreden sıcaklıklar sebebiyle son derece soğuk geçmektedir. Genel olarak yağışların az olduğu şehir de orman bakımından oldukça geniş bir alandan söz etmek mümkündür. Bunun yanı sıra mera alanları da geniş yer kaplarken meyve ağaçları şehirde en çok görülen bitkidir.

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Antik Kentler: Şehirde birbirinden eşsiz ili adet antik kent bulunmaktadır. Bunlar isimleri ise Antiocheia Antik Kenti ve Adada Antik Kenti’dir. Her ikisi de turistik açıdan büyük önem arz etmekte ve şehirde ilk olarak görülmesi gereken yerler arasında gösterilmektedir. Ayrıca her iki antik kentte Helenistik döneme aittir.

Men Tapınağı: Şehrin Yalvaç ilçesinde bulunan Gemen korusu Men Tapınağı’na ev sahipliği yapmaktadır. M.Ö. 4. y.y.’da yapıldığı tahmin edilen bu tapınak Ay Tanrısı Men için inşa edilmiş yapılardan bir tanesidir. Men Kültürü’nün en önemli merkezlerinden birisi olan Antiocheia Antik Kenti bünyesinde Ay Tanrısı Men için inşa edilmiş pek çok yapıyı barındırmaktadır.

Mağaralar: Şehir, ülkemizdeki mağara turizminin en önemli merkezi olarak gösterilmektedir. Çok sayıda mağaraya sahip olan Isparta, bu alana merakı olan çok sayıda yerli ve yabancı turisti kendisine çekmeyi başarmış nadir yerlerden birisidir.

ISPARTA HAVAALANLARI

Isparta Süleyman Demirel Havalimanı 1997 yılında hizmete girmiş bir tesistir. Şehir için çok önemli bir yerdir ve şehre gelen turistlerin büyük bir bölümü bu havaalanı vasıtasıyla Isparta’ya ulaşmaktadır. Yıl bazında ortalama 600 binden fazla yolcuya hizmet vermektedir.

Isparta uçak biletiniz için Alo Bilet Hattı bilet sorgulama alanından arama yapabilirsiniz. Tüm havayollarının fiyatlarını tek sayfada karşılaştırarak en ucuz uçak biletini kolaylıkla bulabilirsiniz.

Türkiye’nin Akdeniz Bölgesi’nde yer alan Isparta gül bahçeleriyle ünlüdür. Eski yapılar yönünden de zengin olan Isparta’da tarihi köprüler, su kemerleri, kiliseler, camiler bulunur. Şehir de modern alışveriş merkezlerinin yanı sıra geleneksel pazarlarda mevcut. Özellikle gül ürünlerinin ve el örgüsü halıların satıldığı Isparta’daki Uluslararası Gül ve Halı festivallerine katılabilirsiniz.