İzmir Uçak Bileti, Ucuz İzmir Uçak Bileti Fiyatları

İzmir Uçak Bileti

izmir-ucak-biletiİzmir Nüfusu: 4.005.459
İzmir Yüzölçümü: 855 km²

İZMİR TARİHİ

İzmir şehri ülkemizin Ege bölgesinde bulunan ve tarihi açıdan ülkemizdeki en köklü şehirlerden birisidir. Bu özelliğe sahip olmasındaki başlıca etmen ise Efen Antik Kenti’nin şehrin sınırların içinde yer alıyor olmasıdır. Antik Çağın en büyük şehirlerinden, en önemli şehirlerinden birisi olarak bilinen Efes Antik Kenti, körfezde yer alan küçük bir yarımada üzerine kurulmuştur. M.Ö. 3000 yılına kadar giden tarihi kökleri sayesinde döneminin en büyük yerleşkelerinden birisi halini almıştır. M.Ö. 334 yılında Antik Çağın en büyük lideri olarak kabul edilen Büyük İskender, İzmir’i fethetmiştir. Daha sonrasında Roma İmparatorluğu’nun eline geçen şehir, büyük bir depremle karşı karşıya kalmış ve neredeyse yerle bir olmuştur. 178 yılında ise yeniden inşa edilen İzmir tam anlamıyla küllerinden doğmuş, bu tarihten sonrada önemli bir ticaret merkezi haline gelmiştir.

İZMİR İKLİMİ ve BİTKİ ÖRTÜSÜ

Bulunduğu bölgenin karakteristik iklimi olarak Akdeniz ikliminin etkisindeki şehirde yaz ayları son derece sıcak ve kurak geçmektedir. Kış ayları ise ılıman bir yapıdadır ve ciddi anlamda nadir bir şekilde kar yağışı görülür. Bir çok İzmirli ömürleri boyunca şehirde kar yağdığını görememiştir. Şehrin %50 gibi bir kısmı ormanlarla kaplıdır. Bu ormanları oluşturan ağaçlar ise kızıl çam, selvi, fıstık çamı, karaçam, maki ve zeytin ağaçlarıdır. Ayrıca pek çok mera ve meyve bahçesinin de şehirde bulunduğu unutulmamalıdır.

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

St. Polycarp Kilisesi: İzmir’in Kadifekale yakınlarında bulunan ve 155 yılında şehrin kontrolünü ellerinde bulunduran Romalılar tarafından inşa edilmiş bir kilisedir. Kilise o dönemde yaşamış olan St. Polcarp anısına inşa edilmiş olup, İzmir’de bulunan en eski kilise olma özelliğine sahiptir. Daha sonra tarihsel süreçte çeşitli depremler ile hasar gören kilise, Osmanlı İmparatorluğu dönemlerinde de restorasyon ile tekrardan güçlendirilmiş ve günümüze kadar ayakta kalmayı başarmıştır.

Kordon: İzmir’in simgesi olarak bilinen Kordon, denizin hemen kenarına kurulmuş yeşillik bir alandır. İzmir ve İzmirliler için çok ayrı bir anlam ifade etmektedir. İzmir’e gelipde Kordon’da vakit geçirmemek çok büyük bir hata olacaktır.

Kemaraltı: İzmir’in tarihi çarşı ve pazarı olarak bilinen Kemaraltı şehrin en eski alışveriş merkezidir. Burada tarihi kahvecileri, dönercileri, dükkanları, giyim mağazalarını ve daha bir çok şeyi bulabiliyorsunuz. Hem tarihi bir yapıya sahip hem de fiyat olarak makul düzeyde alışveriş yapmak isteyenlerin ideal bir mekanıdır.

Karşıyaka Çarşı: Günümüzde daha çok taraftar grubu adıyla anılıyor olsa da bu taraftar grubuna ismini veren yerdir. Alışveriş yapmak için ideal yerlerden birisi olarak bilinir ve her kesimden insanın bir şeyler bulabileceği tarzda geniş konseptli bir yapıya sahiptir. İzmir’in simgeleri arasında yer almaktadır.

Tarihi Saat Kulesi: Her şehrin kendisi ise özdeşleşmiş bir yapısı mutlaka vardır. İstanbul için Taksim Meydanı ne ifade ediyorsa İzmir içinde Saat Kulesi aynı anlamı ifade etmektedir. Yapısal olarak tam bir sanat eseri olarak nitelendirilebilecek düzeyde güzel görüntüsü ile ön plana çıkar Saat Kulesi, İzmir açısından simge yapı olarak ön plana çıkmaktadır.

Asansör: Asansör kelimesini ilk duyduğunuzda gözünüzde canlanana yapıyı unutun. İzmir’in asansörü sizin bildiğiniz o asansörlerden çok daha farklı bir şeydir. Mithatpaşa Caddesi ile Halilrıfatpaşa Caddesi olarak bilinen ve altlı, üstlü olarak bulunan bir iki cadde arasında işleyen 58 metrelik bir asansördür. Normal şartlardan 155 merdiven ile birbirine bağlanan bu iki cadde, daha kolay ulaşım sağlanması için 1907 yılında Musevi bir iş adamı tarafından inşa ettirilmiştir.

İZMİR HAVALANLARI

1987 yılında hizmete açılan Adnan Menderes Havaalanı günümüzde aktif olarak kullanılmaktadır. Eski başbakanlardan Adnan Menderes’in adının verilmesi uygun görülen havaalanı ACI Europe tarafından 2010 yılında dünya çapında ilk kez sahibini bulan “Eko-inovasyon” ödülünü almıştır. 2009’da da Doha Aviation Summit tarafından “yılın çevreci havalimanı” seçilerek büyük bir başarı elde etmiştir.

İzmir uçak bileti fiyatları için Alo Bilet Hattı ile onlarca havayolu şirketleri arasından bütçenize en uygun olanı satın alabilirsiniz. Uçak seferleri arasında karşılaştırma yaparak da size uygun en ucuz İzmir uçak bileti bulabilir ve tasarruf edebilirsiniz.

Türkiye’ nin büyük metropollerinden biri olan İzmir, Ege bölgesinin incisi sayılır. Önemli bir fuar merkezi ve liman kenti olan bu şehir, dinamik ve kozmopolit bir yapıya sahiptir. Zeytinlerin yetiştiği ve zeytinyağlı yemekleri ile meşhur olan bu kent, Fransız ve İtalyan mutfağı ile çok geniş bir mutfak lezzeti taşıyor. Ege bölgesinin sıcak iklimine sahip olan İzmir’e uçak bileti almak için Alo Bilet Hattı’ nın karşılaştırmalı uçak bileti platformunu kullanın, kazançlı çıkın!