Kahramanmaraş Uçak Bileti Sorgulama - Alobilethatti.com

Kahramanmaraş Uçak Bileti

Kahramanmaraş Uçak Bileti SorgulamaKahramanmaraş Nüfusu: 1.085.175
Kahramanmaraş Yüzölçümü: 14.346 km²

KAHRAMANMARAŞ TARİHİ

Ülkemizdeki en köklü geçmişe sahip şehirlerden biriside Kahramanmaraş’tır. Şehirde bulunan eski döneme ait kalıntılar şehrin ciddi anlamda eski dönemlere uzanan tarihini gün yüzüne çıkartmıştır. Maraş’ta ilk olarak etkin olan gelişmiş medeniyet ise Hititler’dir. Hititlerin şehrinde hakimiyet kurdukları yıllar M.Ö. 2000’li yıllardır. Hitit İmparatoru Maraj, Kahramanmaraş yakınlarında inşa ettirdiği şehir için kendi adını uygun görmüş ve zaman içerisinde şehrin ismi Maraş olmuştur. Hititlerin en çok faaliyet gösterdikleri bölge olarak bilinen Maraş ili ve çevresi bu yüzden çok sayıda Hitit eseri ile doludur. Bir dönem Eski Babil İmparatorluğu’nun etkisine giren şehir, Asurlular tarafından alınmış ve şehrin ismi “Markasi” olarak değiştirilmiştir. Zamanla Medlerin hakimiyetine giren Maraş sonraki dönemde Perslerin egemen olduğu bir yerdir. Daha sonra Büyük İskender önderliğinde Anadolu’ya akın eden Makedonya şehri alsa da zamanla etkisi bölgede zayıfladı ve Romalılar şehrin hakimi oldular. Roma’dan sonra Bizans dönemini yaşayan şehir son olarak Osmanlı idaresine girmiştir.

KAHRAMANMARAŞ İKLİMİ ve BİTKİ ÖRTÜSÜ

Şehir coğrafik konumu ve yeryüzü şekilleri sebebiyle güney kesimlerde Akdeniz iklimi, kuzey taraflarda ise çok sert olmayan karasal ilkimin hakimiyetindedir. Bunun doğrultusunda kış ayları son derece ılık ve bol yağışlı bir döneme işaret ederken yaz dönemi çok yüksek sıcaklıkların yaşandığı ve kuraklığın hat safhada olduğu bir dönemi beraberinde getirmektedir. Şehirde ormanlık alan %42’lik bir dilimi oluşturur ve genellikle dağlık bölgelerde görülmektedir. Ovalar tam olarak bozkırlarla kaplıdır. Ormanı oluşturan ağaçlar ise çam, meşe, kayın, ardıç, sedir, köknar ve şimşire ağaçlarıdır. Ayrıca çok geniş bir alanda zeytinlikler bulunur.

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Tarihi Yapılar: Şehir çok köklü geçmişi sayesinde günümüzde hala ayakta olan çok sayıda tarihi esere sahiptir. Bunlar arasında ilk olarak belirtilmesi gereken yapılar ise Elbistan Ulu Cami, Hatuniye Camii, Kahramanmaraş Taş Medrese, Hurman Kalesi ve Ceyhan Köprüsü’dür. Bu yapılar sayesinde şehir zengin bir kültürel mirasa kavuşmuştur.

Doğal Güzellikler: Şehir kültürel anlamda ne kadar zengin bir yapıya sahipse aynı durum doğal güzellikler içinde geçerlidir. Çok sayıda doğal güzelliğe sahip olan şehir bu bağlamda görülmeye değer yerler arasında üst sıralarda yerini almayı başarmıştır. Doğal güzellik olarak kabul edilen yer arasında Kapıçam Tabiat Parkı, Yavşan Yaylası Tabiat Parkı, Kumaşır Gölü, Tekir Yeşilgöz Mesire Yeri, Fırnız Mesire Yeri, Başkonuş Yaylası, Kazma Bağları ve Çokran Şelalesi ilk olarak göze çarpan yerlerdir.

Mağaralar: Ülkemizdeki mağara turizminin gelişimine önemli katkılar sağlayan Maraş çok sayıda mağarası ile dikkat çekmektedir. Direkli Mağara, Bulut Deliği Mağarası, Döngel Mağarası, Gümüşkaya Mağarası, Savruk Mağarası ve Eshab-ı Keyf Mağarası sayesinde Maraş tam anlamıyla mağara turizmi için cennet sayılmaktadır.

KAHRAMANMARAŞ HAVAALANLARI

Kahramanmaraş Havaalanı ülkemizde sadece Ankara ve İstanbul’dan seferlerin düzenlenebildiği bir yerdir. 1996 yılında itibaren hizmet vermekte olan havaalanına İstanbul Sabiha Gökçen’den haftanın belli günleride, Ankara ve İstanbul Atatürk Havaalanı’ndan ise haftanın her günü seferler düzenlenmektedir.

Kahramanmaraş uçak bileti fiyatları için Alo Bilet Hattı uçak seferlerini onlarca havayolu şirketlerinin en ucuz uçak seferlerini sıralar. Listeden bütçenize en uygun Kahramanmaraş uçak seferlerini bulabilir, güvenli olarak satın alabilirsiniz.

Kurtuluş Savaşı sırasında Fransız işgalcilere karşı verdiği yerel mücadelesinden ötürü Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından İstiklal Madalyası verilen tek ildir. Eski adının Maraş olduğu bu antik şehirde, Eshab-ı Kehf, Döngel Mağarası, Kahramanmaraş Kalesi önemli yapıtlarındandır. Kahramanmaraş dövme dondurmasını tatmadan ve Kahramanmaraş postalı ile yemenisini giymeden dönmeyin. Kahramanmaraş uçak bileti fiyatlarını sorgulamak için Alo Bilet Hattı bir çok havayolu şirketlerinin uçak bilet fiyatlarının yer aldığı bilet ara formunu kullanabilirsiniz.