Uygun Kars Uçak Bileti - Alobilethatti.com

Kars Uçak Bileti

Uygun Kars Uçak BiletiKars Nüfusu: 302.186
Kars Yüzölçümü: 9.939 km²

KARS TARİHİ

Kars ili ülkemizdeki köklü iller arasında yer almaktadır. Şehirde ilk olarak ikamet eden topluluk olarak Hurriler gösterilmekte ve Hurriler’den sonra şehre Hititler hakim olmuştur. Hititlerin yıkılması ve ortaya çıkan siyasi boşluktan iyi yararlanan Urartular şehrin yeni hakimi olmuştur. Fakat bu üç topluluğun Kars’ta hangi yıllar arasında hakim olduğu maalesef bilinmemektedir. Şehirde M.Ö. 8.y.y.’da Kimmerler’e ait kalıntılar bulunmuş ve kayıtlı olarak ilk kez bu tarih not edilebilmiştir. Kimmerliler döneminden sonra bölgede hakim olan topluluk ise İskitler olmuştur. Sonrasında ise sırasıyla Persler, Makedonya, Ermeni beylikleri, Pontos Krallığı, Romalılar, Bizans, Selçuklular ve şehir son olarak Osmanlı toprağı ilan edilmiştir. Ayrıca bu süre zarfın şehre çok sayıda küçük beylikler de hakim olmuştur. Şehirde çok sayıda ve farklı kültürdeki toplulukların egemenli kurmuş olması, şehrin olabildiğince geniş bir kültürel mirasa kavuşmasını da sağlamıştır. Böylelikle şehirde ortaya çıkan kültürel birikim dünya üzerinde eşine zor rastlanır bir zenginliğe sahip olmuştur. Osmanlı döneminde ise Kars ilinin tarihe geçmesi I. Dünya Savaşı dönemine tekabül etmektedir. Sarıkamış  ilçesinde gerçekleşen olayda 90.000 Osmanlı askeri tek bir kurşun dahi sıkamadan kış aylarının soğuğu ve dağlardaki zorlu şartlara yenik düşerek, hayatını kaybetmiştir. Savaşın seyrini değiştiren bu olay ülke tarihimizdeki en acı olaylardan birisidir.

KARS İKLİMİ ve BİTKİ ÖRTÜSÜ

Şehirde etkili olan iklim tipi sert yüksek yayla iklimidir. Bunun yanı sıra şehir Sibirya yüksek basınç etkisi altındadır ve bu etken şehirdeki şartları daha da zorlu hale getirmektedir. Kars şehri ülkemizdeki en sert kışlardan birisine ev sahipliği yapar. Ayrıca kış mevsimi  yedi ay gibi çok uzun bir süreyi kapsamaktadır.  Her sene ortalama 50 gün boyunca kar yağışı olur ve kar kütlesi 100 günden fazla bir süre boyunca şehri kaplamaktadır. Şehirde ilkbahar ve yaz ayları neredeyse hissedilmeden geçmekte ve çok kıs sürmektedir. Şehrin % 70’lik kısmı çayır ve meralarla kaplıdır. Bunun dışında ormanlar çok fazla bir yer kaplamazlar fakat ülkemizdeki en yüksek ormanlar Kars’ta bulunmaktadır.

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Ani Harabeleri:  Kars sınırları içerisinde bulunan ve 3 farklı milletin kuruluşuna ev sahipliği yapmış bu özel yer günümüzde çok önemli bir tarihi mekandır. Ayrıca Ermeniler için kutsal bir yerdir. Günümüzde Kars’a gelen herkesin ilk olarak görmesi gereken yapı kesinlikle Ani Harabeleri’dir. Harabeler mimari açıdan da son derece ilgi çekicidir.

Kars Müzesi: Çok sayıda farklı uygarlığı barındırmış olmanın en önemli sonuçlarından biri, bölgede çokça tarihi eserin bulunması durumudur. Kars Müzesi de şehirde gün yüzüne çıkartılan bu eserlerin sergilendiği yerdir. Müze olarak ele alındığında ülkemizdeki en donanımlı müzelerden birisidir. Burayı ziyaret ederek hem kültürel açıdan kendinize bir şeyler kapabilir hem de keyifli vakit geçirebilirsiniz.

KARS HAVAALANLARI

Kars Havaalanı 1988 yılında hizmete açılmıştır. Kars şehir merkezine 6 km uzaklıkta bulunmaktadır ve yıllık ortalama 250.000 yolcuyu ağırlamaktadır. Şehrin kendisi ve bölgenin kalkınması açısından büyük bir öneme sahiptir.

Kars uçak bileti fiyatları için Alo Bilet Hattı uçak seferleri sorgu sayfasından onlarca havayolu şirketinin seferlerine ulaşabilir, karşılaştırma yaparak hızlı ve kolay bir şekilde biletinizi satın alabilirsiniz.

Türkiye’ nin Kuzeydoğu bölgesinde yer alan Kars, kozmopolit yapıya sahip bir şehirdir. Türkiye’ nin Orta Asya’ ya açılan kapısı konumunda olan Kars, etnik grup çeşitliliği ve mezhepleri barındıran zengin ve renkli bir kültüre sahiptir. Osmanlı-Rus savaşı kalıntıları, bu dönemlere ait Rus evleri, İpek Yolu köprüsü ile de adından sıkça söz ettiriyor. Ağırlıklı olarak hamurişi yemekleri ile bilinen bu şehir, hayvancılığın geçim kaynağı olması sebebiyle et yemekleri de yöresel tatları arasındaki yerini alıyor. Aşıklar Kahvesi, İnsanlık Anıtı ve Kars Çayı’ nı mutlaka ziyaret listenize ekleyin. Sizde bu Kuzey şehrini keşfe çıkacaksanız, Alo Bilet Hattı Kars uçak bileti sorgulama sayfasından bütçenize en uygun uçak biletini bulabilir, güvenli bir biçimde satın alabilirsiniz