Ucuz Kastamonu Uçak Bileti - Alobilethatti.com

Kastamonu Uçak Bileti

Ucuz Kastamonu Uçak BiletiKastamonu Nüfusu: 368.852     
Kastamonu Yüzölçümü: 1.834 km²

KASTAMONU TARİHİ

Sahip olduğu konumu sebebiyle her dönemde oldukça büyük önem arz eden bir yer olarak gösterilen Kastamonu, çok sık olarak işgal edilmiş ve uğruna büyük savaşların yapıldığı bir şehirdir. Şehrin tarihi hakkında kesin bir bilgi vermek mümkün değildir fakat 7000 yıllık bir tarihten bahsetmek mümkündür. Bunun yanı sıra şehirde ilk olarak boy gösteren medeniyette Anadolu’nun genelinde olduğu gibi Hititler’dir. HititlerAnadolu’da ilk olarak siyasi birliği sağlama başarısı gösteren devlettir ve bu sayede ülkemizdeki pek çok şehrin tarihi Hititler ile başlamıştır. Hititler gücünü kaybettiği ve zamanla yıkılma ve dağılma sürecine girdiği dönemde bir çok şehri elinden çıkartmıştır. Zamanla tarih arenasından silinen Hititler’in yerini Kastamonu’da Frigler almıştır. Devamında ise aktif olarak bölgeyi kontrol eden topluluk Lidyalılar olmuş zaman içerisinde şehir el değiştirerek Perslerin hakimiyetine geçmiştir. Perslerin bölgede çok büyük bir hakimiyet kurduğuna dair pek çok kalıntı mevcuttur. Perslerin bu iktidarına ise Makedonya son vermiş sonraki dönemde Kastamonu Romalılar tarafından yönetilen bir şehir olmuştur. Roma İmparatorluğu’nun ikiye bölünmesi ve Batı Romanın yıkılması ile bölge Bizanslılar tarafından yönetilmeye başlamıştır.Bizans yönetiminde ise Türkler’in Anadolu’ya akın etmesi ile kurtulan şehir son olarak Osmanlı idaresine geçmiştir. Bu dönemler boyunca bir çok beylik büyüklüğünde devlette şehri kontrol etme şansına kavuşmuştur.

KASTAMONU İKLİMİ ve BİTKİ ÖRTÜSÜ

Şehirde hüküm sürmekte olan iki farklı iklim tipinden bahsetmek mümkündür. Şehrin kuzey kesimleri Karadeniz ikliminin etkisi altında iken İç Anadolu iklimi güney taraflarda etkilidir denilebilir. Kıyıya paralel şekilde uzanmakta olan İsfendiyar Dağları, Karadeniz ikliminin iç kısma ulaşmasını önler. Kastamonu’nun kıyı kesinleri yağış oranı yüksek yerlerdir.Senede ortalama 20 gün kar yağar, 40 gün boyunca şehir karlarla kaplı olarak kalır. Şehir bitki örtüsü bakımından son derece zengindir. Şehrin topraklarının % 67’lik bölümü ormanlarla kaplıdır. Ormanlarda ise en çok görülen ağaçlar şu şekilde sıralanabilir. Kayın, köknar, çam, karaağaç, gürgen, kestane ve ıhlamur ağaçları bölgedeki en çok görülen ağaç türleridir.

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Arkeoloji Müzesi: Şehirde bir çok farklı kültür yaşamıştır. Bunun anlamı ise her kültürün kendisinden bazı parçaları ya da eserleri şehirde bırakmış olmalarıdır. Yani şehirde müthiş bir tarihi mirastan söz edilebilir.  Arkeoloji Müzesi ise bu tarihi mirasın sergilendiği adresidir. Günümüzde çok sayıda yerli ve yabancı turist bu müzeyi ziyaret etmekte ve şehrin geçmişi hakkında bilgi almaktadır. Kültürel açıdan çok doyurucu bir ziyaret olarak nitelendirilebilir.

Kastamonu Kalesi: Kentin en önemli yapılarından birisi olan kale ilk olarak Bizans döneminde yapıldığı düşünülmektedir. Yapılan araştırmalar sonucu elde edilen bulgular bu düşünce tarzını doğrular ve destekler niteliktedir. Fakat kalenin iki bölümü vardır. Alt bölüm Bizans, üst bölüm ise Candaroğlları dönemine aittir denilebilir. Ayrıca son derece sağlam bir yapıya sahip olan kale büyük ölçüde günümüze kadar ayakta kalmayı başarmıştır.

KASTAMONU HAVAALANLARI

Kastamonu Uzunyazı Havalimanı bölgedeki en büyük havaalanı olma özelliğine sahip olan bu tesis şu an için iç hat seferlerine izin verilen bir yerdir. 2013 yılında yenileme çalışmaları sona eren ve hizmete giren havaalanı bölge için büyük önem arz etmektedir.