En Hesaplı Kayseri Uçak Bileti - Alobilethatti.com

Kayseri Uçak Bileti

En Hesaplı Kayseri Uçak BiletiKayseri’nin Tarihi

İç Anadolu’nun en mühim şehirlerinden bir tanesi olarak gösterilen Kayseri’nin zamanı de bir fazlaca eskidir. Latince kaynaklarda adı “Caesarea” olarak geçen şehrin Yunanca kaynaklardaki adı ise “Kaisareia” olarak gözükmektedir. Kayseri şehrinin zamanı açısından mühim bulgular içerek Kültepe, şehrin geçmiş dönemleri konusunda en ayrıntılı malumatları imkan sağlamaktadır. Burada yapılan incelemelerde şehrin köklerinin Eski Tunç Dönem, Hitit, Frigler, Helenistik Dönem, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı’ya kadar uzandığı kanıtlanmıştır. Anadolu’daki en eski yerleşim yerlerinden bir tanesi olan Kayseri’de Kül tepe ve Karahöyük gibi noktalar arkeolojik anlamda oldukça mühim malumatlar sunan zamanı mekanlardır. Şehrin geçmişten günümüze mühim bir ticaret merkezi olduğu bilinmekte beraber, bölgenin siyasal istikrarı açısında da her süreçte büyük önem arz etmiştir. Kayseri’deki ilk insan yerleşimleri konusunda malumatlar ise M.Ö. 15. Y.Y.’a kadar uzanmaktadır. Son derece eski ve köklü bir kent olarak Kayseri bir çok zamanı eseride bünyesine barındırmaktadır.

Kayseri’nin İklimi ve Bitki Örtüsü

Kayseri bir İç Anadolu şehri olarak bölgenin bütün iklim niteliklerini barındırmaktadır. Katı kara ikliminin hakim olduğu şehirde yaz ayları ciddi manada sıkıcı sıcakları bununla beraber getirmektedir. Bir De yazları ciddi kuraklar yaşanmaktadır. Kışları ise oldukça soğuk ve yağışlıdır. Kent her yıl yaklaşık 20 gün boyunca kar yağışına maruz kalır. Yağan bu karlar 40 gün kadar noktada kalır. Bir Diğer Deyişle kış ayları uzun ve katı geçmektedir. Şehirdeki hakim bitki örtüsü ise steptir. Dağ eteklerindeki bölümlerde bol oranda ilişki ve bahçe gözlemlemek mümkün. Bir De yükseklere çıkıldıkça ormanlarla rastlanılabilir. Bunun yanı sıra çoğu zaman step bir diğer deyişle step bitkilerinin hakimiyetinde olan bir şehirden anlatmak mümkün.

Kayseri’de Görülesi Yerler 

Saat Kulesi: Pek çok şehirde olduğu gibi Kayseri’de de bir saat kulesi bulunmaktadır. Kayseri Saat Kulesi 1906 senesinde II. Abdülhamit tarafınca yaptırılmıştır. Bu zaman Kayseri Cumhuriyet Meydanı’nda yer almaktadır. 10 m. yüksekliğindeki saat kulesi göze hoş gelen mimarisi ile şehrin simge yapılarından bir tanesi halini almıştır.

Kayseri Kalesi: Eski çağların sisyasi otoritesini, yargı sürek gücü temsil eden en mühim yapılar şüphesiz kalelerdir. Kayseri Kalesi de M.S. 250-300 yılları içinde sürecin Roma İmparatoru tarafınca inşa ettirilmiştir. Bölgenin kontrolü için oldukça mühim olan kale Türkiye’de bulunan kaleler içinde da en mühim olanlardan birisidir. Kayseri Kalesi iç kale ve bunu çevreleyen, yüksek surlar ile güvenliğin sağlandığı dış kule olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Kayseri Arkeoloji Müzesi: Başta Hititler olmak üzere bir çok medeniyete ve devlete başkentlik yapmış olan kent, haliyle zamanı yapıt bakımından oldukça zengindir. Bu zamanı eserlerin ve kalıntıların anında hepsinin bulunmuş olduğu yer ise Kayseri Arkeoloji Müzesi’dir. Hititlileri Roma, Bizans ve Osmanlı sürecine ait bir çok eserin sergilendiği müze kesinlikle ziyaret edilmesi lazım olan noktalardan birisidir.

Kayseri’nin Havalimanı

Kayseri Erkilet Havaalanı, şehrin havalimanı konumundadır. 1998 senesinde sivil hava ulaşımına oluşturulan havalimanı bugün itibarıyla sık olarak askeri nakliyelerde ve benzin ikmal uçakları tarafınca kullanılmaktadır.