Kıbrıs Uçak Bileti ve Kampanyaları - Alobilethatti.com

Kıbrıs Uçak Bileti

kibris-ucak-biletiKıbrıs Nüfusu: 301.002.512
Kıbrıs Yüzölçümü: 9.250 km²

KIBRIS TARİHİ

Kıbrıs, Asya’nın güneybatısında bulunan, Akdeniz’in en büyük üçüncü adasınıdır. Bulunduğu bölge gereği, tarih boyunca gözde mekanlardan birisidir. Bir ada olmasının getirdiği sonuçlar arasında, Akdeniz’e hakimiyet kurmak isteyen devlet tarafından sıkça işgale uğramıştır. Adada ilk insan belirtileri M.Ö. 10.000 yıllarına dayanmaktadır. Yani oldukça köklü bir geçmişten bahsedilebilir. İlk insan yerleşimleri ise M.Ö. 9.000 yıllarında bulunmuştur. Adadaki ilk insanların Anadolu’dan geldiği ve daha sonrasında Suriye ve civar ülkelerden insanların adaya geçerek yerleştiği bilinmektedir. Osmanlı döneminde de oldukça önemli ve stratejik bir yer olarak bilinen Kıbrıs, bu dönemde Osmanlı’nın Akdeniz’i kontrol etmesinde kilit yerlerden birisi olmuştur. Yakın geçmişte ise adada genellikle Rum, İngiliz ve Maruni ırkından insanların ağırlıkta olduğunu söyleyebiliriz. Bu durum 1983 yılına kadar devam etmiştir. 1974 yılında Türkiye’nin Kıbrıs’a yönelik yaptığı çıkartmada ada ikiye bölünmüştür. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Güney Kıbrıs Rum Cumhuriyeti olmak üzere ikiye ayrılan adada bu tarihten sonra Türk nüfusu bir hayli artmıştır.

KIBRIS İKLİMİ ve BİTKİ ÖRTÜSÜ

Kıbrıs adası Akdeniz’de yer alan bir adadır ve bölgenin iklimini yaşamaktadır. Yaz ayları son derece sıcak geçmekte kışları ise ılıktır. Yaz aylarında pek çok turist sıcak havalar sayesinde adaya gelmektedir. Adanın bitki örtüsü ise turunçgiller, zeytinlikler, makiler ve bodur ağaç  ağaçlardan oluşmaktadır. Ormanlık kesimde ise çam, servi, meşe ve adaya özgü bir bitki olan okaliptüs ağacından oluşmaktadır. Bitki örtüsü olarak son derece geniş bir yapıya sahip olan Kıbrıs, dünya üzerinden en çok türün yaşadığı yerlerden birisidir. Sadece orkidelere ait 30’dan fazla tür Kıbrıs’ta yetişmektedir.

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Girne: Kuzey Kıbrıs’ın yani Türk tarafının en meşhur yeridir. Tam anlamıyla adanın Türk tarafına ait bir nevi dünyaya açılan pencere konumundadır. Adanın en meşhur tatil beldesi olarak bilinen Girme, efsanelere göre M.Ö. 10. y.y.’da Akalar tarafından inşa edilmiştir. Bizans döneminde Arap Korsanları tarafından sıkça işgale uğramış bir yerdir. Bölge için son derece önemli bir mekan olarak bilinmektedir.

Mavi Köşk: Adada bilinen ismi kaçakçının köşküdür. Böyle söylenmesinin sebebi ise adada yaşayan ve köşkün sahibi olarak bilinen Paulo Paolides’in avukat vasfının yanı sıra silah kaçakçılığı yapması ve bu sayede kazandığı paralar ile zengin olup bu köşkü inşa ettirmesidir. Yani köşkü yaptıran kişi bir kaçakçıdır ve bu yüzdende yöresel ismi kaçakçının köşküdür.

Girne Kalesi: Girne kalesi, Orta Çağ’dan günümüze kalmayı başaran kaleler arasından en ihtişamlılardan birisidir. Limana hakim ve dikdörtgen yapıda inşa edilen kale, adaya hakim olmak ve bölgeyi rahatlıkla kontrol etmek amacı ile inşa edilmiştir. Tarihte ise bu kale ile ilk olarak 3. Haçlı seferi sırasında karşılaşılmaktadır. Dönemlin İngiltere Kralı Aslan Yürekli lakabı ile bilinen Richards, Kıbrıs Kralı’nı yenerek kaleyi fethetmiştir.

KIBRIS HAVAALANLARI

Ercan Uluslararası Havaalanı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti başkenti Lefkoşa’dadır. Havaalanına ismini veren kişi ise 1974 yılında yapılan Kıbrıs Harekatı’nda hayatını kaybeden pilot Fehmi Ercan’dan gelmektedir.

Kıbrıs uçak biletinizi Alo Bilet Hattı ile kolayca alabilirsiniz. Alo Bilet Hattı bilet sorgulama panelinden aramanızı yaparak en ucuz uçak biletini saniyeler içinde bulabilirsiniz.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti(KKTC) ve Güney Kıbrıs diye ikiye ayrılır. KKTC’yi dünyada sadece Türkiye tanımaktadır. Yavru vatan olarak da anılan Kıbrıs Akdeniz’de Sicilya ve Sardunya adalarından sonra 3. büyük adadır. Kumarhaneleri ile ünlü Kıbrıs’ın ihracat dengesi Türkiye üzerinden yapılmaktadır ve kullanılan parada Türk Lirası’dır. Güney de yer aldığı için her mevsim sıcak olan Kıbrıs’ta Temmuz ve Ağustos aylarında sıcaklıklar en yüksek seviyeye ulaşır. Bu nedenle deniz turizmi için ilkbahar aylarında daha çok tercih edilir.