Kış Turizmi Yıldız Dağı Hakkında Bilgiler - Alobilethatti.com

Kış Turizmi Yıldız Dağı Hakkında Bilgiler

yildiz-dagiTürkiye’nin en önemli dağlarından biri de hiç şüphesiz yıldız dağıdır. Sivas ilinde yer alan Yıldız dağını diğer birçok dağlardan ayıran en önemli özelliklerinden biri ise günümüzde birçok türkülerin konusu haline gelmesidir. Bu özelliği sayesinde yurdumuzun dört bit tarafına tanıtılmış olan Yıldız dağı aynı zamanda tarihten günümüze kadar birçok efsanenin konusu haline gelmiştir. Ülkemizde yer alan diğer birçok dağlara oranla oldukça kıvrımlı bir yapıya sahip olan Yıldız dağı aynı zamanda Sivas ilinin de en önemli dağıdır. Bu nedenle yılın belirli dönemlerinde çok sayıda yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmektedir. Özellikle de kayak sporu için uygun pistlere sahip olmasından dolayı da başta Sivas halkı olmak üzere çevre illerden gelen çok sayıda kayak sever insanların uğrak merkezi haline gelmiştir.

Yıldız Dağının Başlıca Özellikleri Nelerdir?

Sivas ili sınırları içerisinde yer alan Yıldız Dağının birçok özellikleri bulunmaktadır. Bu özellikler şunlardır.

  • Yıldız Dağı yaklaşık olarak 2252 metre yüksekliğe sahiptir.
  • Özellikle Sivas yöresine özgü birçok türkünün ana konularından biri haline gelmiştir.
  • Yıldız Dağının önemli özelliklerinden biri de zirve bölümünde çok sayıda tarihi kalıntıların bulunmasıdır. Bu da Yıldız dağının geçmiş tarihlerde yerleşim alanı olarak kullanıldığının göstergesidir.
  • Yıldız Dağının bir özelliği de Sivas ilinin en önemli kayak merkezi olması bu sayede yöreye ciddi anlamda ekonomik katkılar sağlamaktadır.
  • Yıldız Dağının önemli özelliklerinden biri de son model kayak malzemelerine sahip olması ve bu sayede kış aylarında gelen yerli ve yabancı turistlerin maksimum kayak keyfi çıkarması amaçlanmaktadır.

Yukarıda da belirtildiği üzere Sivas yöresinin en önemli Kış turizm merkezlerinden biri olan Yıldız Dağı özellikle de turizm sezonunun açılmasıyla birlikte yöre ekonomisine inanılmaz derecede katkılar sunmakta ve bu sayede yörenin özellikle turizm alanında hızla gelişmesini sağlamaktadır. Bu nedenden dolayı Yıldız Dağı Sivas yöresi tarafından önemsenmektedir.