En Ucuz Kocaeli Uçak Bileti - Alobilethatti.com

Kocaeli Uçak Bileti

En Ucuz Kocaeli Uçak BiletiKocaeli Nüfusu: 1.685.578
Kocaeli Yüzölçümü: 3.626 km²

KOCAELİ TARİHİ

Köklü bir geçmişten bahsetmenin mümkün olduğu Kocaeli’nde ilk olarak yaşamış olan medeniyet olarak Frigyalılar olarak gösterilmektedir. M.Ö. 8.y.y.’da bölge yakınlarına yerleşen Magaralılar İzmir Körfezi’nde “Astakos” isminde bir kent inşa etmişlerdir. Kocaeli ile ilgili olarak da ilk bulgular bu döneme aittir. Zaman içerisinde bölge Trakya Krallığı tarafından istila edilmiş ve ciddi anlamda hasara uğramıştır. Bu dönemde sonra Kocaeli şehri Perslerin eline geçmiş ve uzunca bir süre Persler tarafından yönetilmiştir. Büyük İskender komutasındaki Makedon ordularının Anadolu’ya gelerek fetihlerine başlamalarından sonra şehirde Makedonların eline geçmiştir. Bitinya Krallığı, Büyük İskenderin ölümünden sonra şehri Makedonlar’dan almış ve krallığın başkenti yaparak şehrin ismini “Nikomedya” olarak değiştirmiştir. Zaman içerisinde bölge çeşitli topluluklar tarafından yönetilmiş ve Romalılar bölgeye gelerek şehri ele geçirmiştir. Roma İmparatoru Diocletianus şehrin yeniden inşa edilmesi konusunda fazlasıyla titiz bir şekilde çalışmış ve şehri son derece modern bir yapıya kavuşturmuştur. Bunu yapmasındaki amacı, şehri Roma İmparatorluğu’nun başkenti yapmak istemesidir. Fakat ömrü yetmemiş ve bu hayalini gerçekleştiremeden ölmüştür. Sonrasındaki süreç şehir önce Bizans hakimiyeti altına girmiş. İstanbul’u fethetmek için gelen İslam orduları Kocaeli üzerinden geçmek zorunda kalmış ve şehri almışlardır fakat ellerinde tutmayı başaramamışlardır. 1071 Malazgirt Savaşından sonra Anadolu Selçuklu Devleti bu şehir başkent kabul etmiş ve burada kurulmuştur.

KOCAELİ İKLİMİ

Şehirde hem Akdeniz ikliminin hem de Karadeniz ikliminin özellikleri görülmektedir. Bir nevi geçiş iklimleri yaşanan bu şehirde kışlar ılık sayılabilecek sıcaklıklarda geçer ve yağışlıdır. Yaz aylarında ise yüksek sıcaklıklar ve az da olsa yağış görülmektedir. Şehrin dağlık bölgeleri ormanlarla örtülüdür. Şehirdeki toprakların % 60’lık kısmı fundalık, maki, zeytinlik ve kavaklıklarla kaplanmış durumdadır. Bitki örtüleri iklimde olduğu gibi Akdeniz ve Karadeniz iklimlerinin özelliklerini taşımaktadır.

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Yaylalar: Şehir aslında son derece hareketli bir yerdir fakat ilk olarak görülmesi gereken yerler arasında doğal güzellikler olan yaylalar yer alır. Çok sayıda yaylası ile yemyeşil bir doğaya sizleri davet eden Kocaeli şehrinde görebileceğiniz çok güzel yaylalar mevcuttur. İlk olarak görülmesi gereken yaylalar arasında ise, Maşukiye Kirazlı Yaylası, Kuzu Yaylası, Kaya Üstü Yaylası, Yuvacık’taki Menekşe Yaylası ve Aytepe Yaylası yer almaktadır.

Müzeler: Şehirde yapabileceğiniz en iyi aktivitelerden birisi de müzeleri gezmektedir. Tarih boyunca önemli bir yaşam merkezi olmayı başarmış bir şehirde çok sayıda medeniyet yaşamış ve bunlara ait bolca kalıntı ve eser günümüze kadar ulaşmıştır. Bunun yanı sıra Anadolu Selçuklu Devleti’nin başkenti ve Osmanlı Dönemi’nde her daim önemli bir şehir olması, şehirdeki tarihi eserlerin sayısını arttırmıştır. Gezmeniz gereken müzeler ise Gayret Gemi Müzesi, Gebze’deki Osman Hamdi Bey Evi ve Müzesi ve Kocaeli Arkeoloji Müzesi olarak sıralandırılabilir.

KOCAELİ HAVAALANLARI

Şehre 15 km uzaklıkta bulunan ve şehir için önemli yapılardan birisi olarak kabul edilen Cengiz Topel Havalimanı 1995 yılında ihalesi yapılmış ve tam olarak 1999 yılında bitirilmiştir. Fakat 17 Ağustos depreminin yıkıcı etkileri havaalanında da kendisini göstermiş ve havaalanının tekrardan açılması için 2011 yılına kadar beklenmesi gerekmiştir. Günümüzde ise sadece iç hat seferlerine hizmet vermekte olan bir havaalanıdır.

Kocaeli uçak bileti fiyatları için Alo Bilet Hattı uçak seferleri sorgulama sayfasından en uygun uçak biletlerini görüntüleyebilir, onlarca havayolu şirketinden seçeceğiniz uçak seferi biletini kolayca satın alabilirsiniz.

Türkiye’ nin Marmara bölgesinde yer alan Kocaeli, tarih boyunca bir çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Çok sayıda küçük dere vadisine sahip olan bu doğa harikası şehir, Kartepe kayak merkezi ile her yıl binlerce ziyaretçi alıyor. Ballıkayalar milli parkı, Darıca Hayvanat Bahçesi, Aşıklar Tepesi Maşukiye, Kefke-Kerpe tatil beldeleri ve Saat Kulesi gibi önemli mekanları içinde barındırıyor. Sizde bu bölgeyi keşfe çıkıyorsanız, Alo Bilet Hattı Kocaeli ucuz uçak bileti arama sayfasından bütçenize en uygun uçak biletini seçebilir, güvenli ve hızlı bir biçimde satın alabilirsiniz.