Konya Uçak Bileti ve Kampanyaları - Alobilethatti.com

Konya Uçak Bileti

Konya Uçak Bileti ve KampanyalarıKonya Nüfusu: 2.079.625
Konya Yüzölçümü: 39.000 km²

KONYA TARİHİ

Konya şehri ülkemizdeki en eski yerleşim yerlerinden birisi olarak ön plana çıkmaktadır. Yapılan araştırmalara sayesinde Konya’da yerleşimin tarih öncesi dönemlerde başladığı kanıtlanmıştır. Konya ili için son derece önemli bir arkeolojik alan olan Alaeddin Tepesi’nde yapılan çalışmalar doğrultusunda şehrin tarihi geçmişi gün yüzüne çıkatılmıştır. Kronolojik olarak sıralarsak eüer Konya’da ki yerleşim dönemleri şu şekilde olacaktır; cilalı taş dönemi, kalkolitik dönem ve erken bronz çağ. Yapılan araştırmalarda bu üç çağa ait eserler bulunmuştur. Konya ilinde hüküm sürmüş pek çok devlet ve uygarlıktan söz etmek mümkündür. Bunlar arasında Anadolu’da siyasi birlikteliği ilk sağlayan devlet olan Hititliler ile başlayan süreç sonrasında sırası ile Frigler, Lidyalılar, Persler, Büyük İskender, Roma, Bizans, Anadolu Selçuklu ve Osmanlı idaresine giren Konya, son derece zengin bir kültüren birikime sahiptir. Ayrıca Konya il sınırları içinde bulunan Çatalhöyük, dünya üzerindeki en eski Cilalı Taş Dönemine ait yerleşmedir. Aynı zamanda Cilalı Taş Dönemine ait en gelişmiş uygarlık kalıntıları da gene Çatalhöyük’te bulunmuştur. Konya’nın Türklerle tanışması ise 1071 yılında Malazgirt Savaşı’ndan sonra olmuş, bu savaşla Anadolu’nun pek çok yerini eline geçirek Anadolu Selçuklu Devleti’nin bünyesine kattığı yerler arasında Konya’da bulunmaktadır.

KONYA İKLİMİ ve BİTKİ ÖRTÜSÜ

Şehrin iklimi ile ilgili olarak karasal iklimin etkinliğinden söz etmek mümkündür. Yaz ayları son derece sıcak ve kurak geçerken kışları da soğuk ve yağışlıdır. Şehirde gece gündür arasında sıcaklık farklı 20 derecelere ulaşmakta bu da iklimin ne denli sert olduğunu göstermektedir. Bunun yanı sıra Konya’ya her yıl yoğun kar yağışı olmakta ve 3 ay süre ile tüm şehir beyaz bir örtü ile kaplanmaktadır. Bitki örtüsü konusunda ise şehrin büyük kısmının bozkırlarla kaplı olduğunu söylemek mümkündür. Ormanların az olduğu Konya’da fundalıkların da geniş bir alanı kapladığı söylenebilir.

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Aziziye Camisi: Şehrin en önemli kültürel zenginliklerinden birisi olarak gösterilen Aziziye Camii, muazzam bir mimari yapıya sahiptir. Caminin mimarisi incelendiğinde Osmanlı’nın son dönem mimari yapısı hakkında en ince detaya kadar bilgi sahibi olmak mümkündür. Kusursuz bir dizayn ile inşa edilen yapı, günümüzde Konya’nın en meşhur turistik yerlerinin başında gelmektedir. Yapıldıktan 200 sene sonr büyük bir yangında neredeyse tamamı hasar gören camii daha sonra restore edilmiştir. Klasik Osmanlı mimarisi ile Barok mimarisinin bir karışımı olan camii ciddi anlamda sanat eseri olarak nitelendirilebilir.

Mevlana Türbesi: Mevlana Celalettin Rumi olarak bilinen ve tüm ülke için büyük önem arz eden, hoş görüsü dünyaca meşhur olan Mevlana’nın türbesinin bulunduğu yerdir. Konya ile özdeşleşmiş olan Mevlana’nın büyük dergahı aynı zamanda bir müze görevide görmektedir.

Alaeddin Tepesi: Konya gibi neredeyse dümdüz olan bir şehirde tek yükselti olarak göze çarpan Alaeddin Tepesi, doğal yollarla değil insan yapımı ile oluşmuş bir tepedir. Tepe tam olarak şehrin merkezinde bulunur ve etrafı yemyeşik bir doğa örtüsü ile kaplıdır. İçerisinde görülmesi gereken pek çok değeri barındıran Alaeddin Tepesi, Konya’ya gelen herkes tarafından mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yerdir.

KONYA HAVAALANLARI

Konya Havaalanı 2000 yılında sivil uçuşlara açılan bir sivil – askeri havaalanıdır. Selçuklu ilçe sınırları içerisinde bulunan havaalanı Konya ve bölge için son derece önemlidir. Konya’ya gelen turistlerin büyük çoğunluğu bu havaalanını kullanmaktadır. Ayrıca 3. Ana Jet Üssü Komutanlığı da gene burada bulunmaktadır.

Konya uçak bileti fiyatları için Alo Bilet Hattı uçak seferleri sorgulama sayfasından en ucuz Konya uçak biletlerini görüntüleyebilir, karşılaştırmalı olarak seçeceğiniz havayolu şirketinden uçak biletinizi satın alabilirsiniz.

Türkiye’ nin İç Anadolu Bölgesinde olan Selçuklu şehri Konya, Mevlana ve Tebrizli Şems büyükleriyle özdeşleşmiş bir yerdir. Sırçalı medresesi, hanları, hamamları, mağaraları ile ziyaretçilerini büyüleyen bu Anadolu şehri, Mevlana’ nın Vuslat Yıldönümleri (Şeb-i Arus) sebebiyle yılda bir çok ziyaretçiyi ağırlıyor. Meşhur yöresel yemeği, Etliekmektir. Bunun yanısıra, fırın kebabı, bamya çorbasıve düğün pilavı da yöresel tatlarından bazılarıdır. Siz de bu uhrevi huzurun başlıcası olan Mevlana şehrini keşfe çıkacaksanız Alo Bilet Hattı Konya uçak bileti arama sayfasından bütçenize en uygun uçak seferlerini görüntüleyerek güvenli ve hızlı bir biçimde satın alabilirsiniz.