En Ucuz Kütahya Uçak Bileti - Alobilethatti.com

Kütahya Uçak Bileti

En Ucuz Kütahya Uçak BiletiKütahya Nüfusu: 572.258
Kütahya Yüzölçümü: 2.484 km²

KÜTAHYA TARİHİ

Ülkemizin önemli çini merkezlerinden birisi olan Kütahya’nın ilk ne zaman kurulduğuyla ilgili bir belge günümüzde maalesef bulunamamıştır. Fakat yapılan araştırmalar sonucu çok eski yıllara dayanan bir geçmişten bahsetmek mümkün hale gelmiştir. Şehir köklü geçmişinde çok sayıda medeniyet ve topluluğa ev sahipliği yapmıştır. Şehirde yaşamış olan topluluklar ise Hitit, Frigya, Lidya, Pers, Makedonya, Bitinya ve Bergama krallıkları şeklinde sıralanabilir. Bahsettiğimiz topluluklar şehre M.Ö. ki dönemlerde hakim olmayı başarmıştır. Sonrasında ise bölge Roma İmparatorluğu’nun hakimiyeti altına girmiştir. Zamanla ikiye ayrılan Roma, bölgede Doğu Roma İmparatorluğu’nun hakimiyeti altında bir dönem geçirmiştir. Zamanla ismi Bizans olarak değişmiş ve 1000 yıl bölgede varlık göstermeyi başarmıştır. Şehir Romalılar dönemin piskoposluk merkezi haline getirildi ve Bizans döneminde ise önemi iyiden iyiye arttı. Bizanslılar şehrin hakim tepesine iki kat surla etrafı çevrilmiş bir şato inşa ettiler. Günümüzde hala kalıntıları bulunan Kütahya Kalesi de bu şato ve temelleri üzerine inşa edildi. Şehir 1074 yılında ilk kez Türkler tarafından fethedilmişse de zamanla el değiştirdi ve bu dönemde 3 defa Türkler tarafından şehir alındı. Osmanlı yönetimi altına giren Kütahya’nın önemi bir hayli arttı ve bir sancak merkezi halini aldı.

KÜTAHYA İKLİMİ ve BİTKİ ÖRTÜSÜ

Şehir bulunduğu konum gereği 3 farklı iklim tipinin etkisi altındadır. İç Anadolu’nun soğukları, Marmara ve Akdeniz iklimlerinin ise ılıman yapısı şehirde etkili olmaktadır. Şehirde kar yağışı her sene görülmektedir. Ilıman yapıdaki iklim etkilerine rağmen şehrin hakimi İç Anadolu iklimidir. Kış aylarında dondurucu soğukların yaşandığı şehir, aslen Ege Bölgesi şehridir fakat iklim tipi olarak İç Anadolu yapısına sahiptir. Şehrin yarısı ormanlık alanlarla kaplıdır. Bu ormanlık alanları ise karaçam, ardıç ve meşe ağaçları oluşturmaktadır.

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Kütahya Kalesi: Kale ilk olarak Bizanslılar döneminde şato halinde inşa edilmiş fakat günümüzde ayakta kalan kalenin temelini inşa etmiştir. Bu temelin üzerine ise Osmanlı döneminde gidilmiş ve günümüzdeki kale şekli o dönemde verilmiştir. Bölgenin kontrol edilmesi için önemli bir faktör olan kale uzun yıllar boyunca devletin ve otoritenin simgesi olarak şehri yönetmeye devam etmiştir. Günümüzde ise kale kalıntıları hale ayaktadır ve buraya giderek tüm Kütahya’yı gören bir yerden manzarayı seyredip çayınızı yudumlayabilirsiniz.

Kütahya Saat Kulesi: Şehrin tam olarak merkezinde bulunan saat kulesi yapı itibariyle görülmeye değer bir eserdir. Şehir merkezinde bulunan bu yapı şehrin simgelerinden birisidir.

Kaplıcalar: Şehir tam bir kaplıca cenneti olarak nitelendirilebilir. Şehirde çok sayıda kaplıca ve haliyle şifalı su bulunmaktadır. Günümüzde sağlık turizmi konusunda en etkin şehirlerimizden birisi ve bu konuda ciddi yatırımlar yapan yerlerden birisidir. Eynal Kaplıcaları, Yoncalı Kaplıcaları, Ilıca Harlek Kaplıcaları, Dereli Kaplıcaları, Simav Çitgöl Kaplıcaları, Murat Dağı Kaplıcaları gibi yerler bu alanda başı çekmektedir.

KÜTAHYA HAVAALANI

Zafer Havalimanı,  bulunduğu bölge itibariyle şehir için son derece önemli yapılardan birisidir. Havaalanının Kütahya, Afyonkarahisar ve Uşak illerine hizmet vermesi nedeniyle Türkiye’nin ilk bölgesel havalimanı olma özelliğini taşımaktadır. Birbirine yakın üç ilinde ortak olarak kullandığı bu havaalanı açıldığı tarihte ülkemizdeki en büyük 4. Havalimanı olma özelliğine kavuşmuştur.

Kütahya uçak bileti fiyatları için Alo Bilet Hattı’nı kullanarak onlarca havayolu firmalarından bütçenize en uygun olanı seçebilir, size sunduğumuz ucuz uçak bileti fırsatlarından yararlanabilirsiniz. Ucuz Kütahya uçak bileti satın almak için, gidiş-dönüş tarihlerinizi yazarak uçak seferlerini listeleyebilir ve güvenli olarak alabilirsiniz.

Türkiye’nin İç Batı Anadolu Bölümü’nde yer alan Kütahya’da Anadolu’daki diğer yerler gibi zengin bir tarihsel birikime sahiptir. Hititler, Frigler, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular, Germiyanlıoğulları ve Osmanlılar, Kütahya’nın bilinen tarihinin bir kısmıdır. Arkeolojik kazılarda bulunan yeni bilgiler ise Kütahya’daki insanlık tarihinin daha eskilere dayandığını göstermektedir.