En Ucuz Malatya Uçak Bileti - Alobilethatti.com

Malatya Uçak Bileti

malatya-ucak-biletiMalatya Nüfusu: 762.538
Malatya Yüzölçümü: 12.313 km²

MALATYA TARİHİ

Şehrin köklü geçmişi ilk olarak Hititliler dönemine dayanmaktadır. Şehir merkezinin biraz dışımdna bulunan Aslantepe Höyüğü M.Ö. 8.y.y. dönemine ait  Hitit Sarayı kalıntılarına sahiptir ve bölgenin tarihi olarak bu saray milat kabul edilmiştir. Hititlilerden sonra bölgede hakim olan devletler ise Kargamış Krallığı, Mitanniler, Hurriler, Sami Babilleri, Asurlular, Medler ve M.Ö. 6. asırda Persler olmuştur. Persler bölge kültürüne önemli katkılarda bulunmuş fakat sonrasında Büyük İskender komutasındaki Makedonlar bölgeye gelerek hakimiyetlerini ilan etmişlerdir. Makedonya Krallığı’ndan sonra bölge Selevkoslar tarafından yönetilmiş ve devamında Kammagene Krallığı, Pontus krallığı, Patlar ve Sasanilerin yönetimine geçmiştir. Roma İmparatorluğu’nun bölgeyi ele geçirmesinden sonraki süreçte Malatya zaman içerisinde iki ayrılan Roma İmparatorluğu’nun devamı olan Bizansların hakimiyetinde bir şehir olmuştur. Bu dönemde çok sayıda İslam devleti tarafından ele geçirilen fakat Bizans’ın tekrardan geri aldığı şehir Anadolu Selçuklu Devleti tarafından fethedilmiştir. Zaman içerisinde hem Osmanlı hem de diğer beylikler tarafından kontrol edilen şehir 1546 yılında daimi olarak Osmanlı Devleti topraklarına katılmıştır.

MALATYA İKLİMİ ve BİTKİ ÖRTÜSÜ

Şehirde hakim olan iklim tipi sert karasal iklimdir. Bunun sonucu olarak yazları kurak ve son derece sıcak geçerken, kış ayları oldukça sert ve soğuk, yağış bakımından ise kuraktır. Şehirde 1 aylık dönem her yılı karlarla kaplı olarak geçiren süreyi ifade etmektedir. Şehir topraklarının yarısından fazlası çayır ve meralarla kaplıdır. Ormanlık alan ise sadece % 10’luk bir kesimi ifade etmektedir. Malatya Ovası geniş bozkırlarla kaplı bir yerdir.

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Camiler: Şehir dini yapılar bakımından oldukça zengindir diyebiliriz. Malatya’da görülmesi gereken çok sayıda cami mevcuttur ve buların hepsi mimari açıdan birere sanat eseri olarak nitelendirilebilir. Bunlar arasında Yusuf Ziya Paşa Camii, Melik Sunullah Camii, Battalgazi Ulu Camii ve Yeni Camii ilk olarak göze çarpan, en çok bilinen ve turist çeken yerler arasındadır.

Kaleler: Şehirde çok sayıda medeniyet ve devlet kurulmuş bunun yanı sıra yüzölçümü olarak geniş bir bölgeye yayılmış olması gibi sebeplerden dolayı şehirde birden çok kale inşa edilmiştir. Hepsi de stratejik açıdan öneme sahip olan bu yerin daha iyi kontrol edilmesi ve bölgede hakimiyetin arttırılması amacıyla inşa edilmiş yapılardır. Bunlar Malatya Kalesi, Arapgir Kalesi ve Doğanşehir Kalesi olarak gösterilebilir.

Doğal Güzellikleri: Şehir tarihi ve kültürel açıdan ne kadar dolu dolu bir yapıya sahipse, aynı durum doğal güzellikler konusunda da geçerlidir. Şehirde görülmesi gereken çok sayıda doğal yapı ve güzellikle mevcuttur. Bunlara arasında Levent Vadisi ilk sırada gelir ve muazzam bir doğal yapıya sahiptir. Bunun yanı sıra Günpınar Şelalesi gerçekten görülmeyi hak eden ve görmek için gelen herkese görsel bir şölen sunan en meşhur yerlerden birisidir.

MALATYA HAVAALANLARI

1941 yılında hizmete girmesi ile birlikte ülkemizde en eski havaalanlarından birisi olan Malatya Havaalanı daha sonra 1984 yılında yeniden düzenlenmiştir. Bölge için son derece büyük önem arz eden havalimanı 2007 yılına kadar sadece iç hatlara sefer izni veren bir askeri – sivil kategorideki havaalanıdır. 2007 yılıda ise dış hat seferleri başlamış günümüzde ise ortalama 1 milyon yolcu kapasitesine sahiptir.

Malatya uçak bileti fiyatları için Alo Bilet Hattı uçak seferleri sorgulama sayfasından en ucuz Malatya uçak biletlerini görüntüleyebilir, karşılaştırmalı olarak seçeceğiniz havayolu şirketinden uçak biletinizi satın alabilirsiniz.

Türkiye’ nin Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Malatya, tarihine bakıldığında İtilaf devletlerince işgal edilemeyen tek yer olarak bilinmektedir. Malatya denildiğinde bu bölgeye has olan Kayısı meyvesi akla gelir. Şehrin en önemli meyvesi olmasının yanısıra, Malatya halkı geçimini Kayısıdan sağlamaktadır. Höyükleri, Selçuklu ve Osmanlı zamanlarında kalma antik eserlerin yer aldığı Anadolu şehri Malatya, Gürpınar Şelalesi ile kültürel varlıklarını korumuş doğa harikası bir bölge. Siz de bu antik kenti keşfe çıkacaksanız Alo Bilet Hattı Malatya uçak bileti arama sayfasından bütçenize en uygun uçak seferlerini görüntüleyerek güvenli ve hızlı bir biçimde satın alabilirsiniz.