Mardin'e Uçak Bileti - Alobilethatti.com

Mardin Uçak Bileti

Mardin'e Uçak BiletiMardin Nüfusu: 779.738
Mardin Yüzölçümü: 8.891 km²

MARDİN TARİHİ

Şehrin köklü geçmişi M.Ö. 4500 yıllarına kadar uzanmaktadır. Şehir bu süre zarfından ciddi anlamda çok farklı topluluklara, medeniyetlere, dinlere ve etnik gruplara ev sahipliği yapmıştır. Şehirde ilk olarak ne zaman yaşamın başladığına dair kesin bir bilgiye ulaşılamamıştır. Fakat Hititlerin Anadolu’da hakim olduğu dönem Mardin’in tarihinin başladığı yıllara tekabül etmektedir. Bu dönemde Mardin, Hititlilerin hakimiyet kuramadığı nadir yerlerden birisi olarak göze çarpmaktadır. Şehir o dönemde Hurri Mitanni Krallığının hakimiyeti altındaki yerlerden biridir. Çok uzun bir süre boyunca Bâbil ve Asur hâkimiyeti altında kalan Mardin’i Medler tararından ele geçirilmiştir. Devamında ise Büyük İskender komutasındaki Makedonya Krallığı bölgeye gelerek şehri ele geçirmiştir.Büyük İskender’in ölmesinden soran krallık fazla ayakta kalamamış ve parçalanmıştır. Mardin ise bu süreçten sonra Persler ve sonrasında Sasaniler tarafından yönetilmiştir. M.S. ki dönemlerde ise ilk olarak Romalılar bölgeye gelmiş ve İran ile Anadolu için kıyasıya bir mücadeleye girişmişlerdir. Roma tarafından baskın bir hakimiyet kurulamayan Mardin, Bizans döneminde tam olarak hakimiyet sağlanan yerlerden birisi olacaktır. İslam orduları tarafında fethedilerek İslam kültürü ile tanışan şehir 900 sene boyunca bölgede dönem dönem hakimiyet kuran devletler tarafından yönetildi. Fakat 1517 senesinde Osmanlı toprağı olarak ilan edildi.

MARDİN İKLİMİ ve BİTKİ ÖRTÜSÜ

Şehirde görülen iklim tipi, şehrin bulunduğu konum gereği Akdeniz iklimi ile kara ikliminin bir karışımıdır. Bunun sonucunda şehirde yaz ayları çok sıcak ve oldukça kurak geçerken, kış ayları da ciddi anlamda soğukları beraberinde getirmektedir. Kar yağışlı gün sayısı her sene 10 günü geçmemektedir.  Mardin’in genel bitki örtüsü ise bozkırdır. Dağ yamaçları ve vadilerle kaplı alanda meşe ormanları görülmesi mümkündür. Nusaybin bölgesinde geniş kavaklık alanlarda bulunmaktadır.

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Müzeler: Şehir, ülkemizde en çok farklı etnik grupların hep birlikte yaşadığı, tarih boyunca da birbirinden farklı medeniyetlerin ve devletlerin hakimiyeti adlına girmiş bir yerdir. Bunun olumlu sonuçlarından birisi ise kültürel zenginliktir. Şehirde her kültürden örnekler ya da kalıntılar görmek mümkündür. Müzelerde ise bu kalıntılar ve örnekler sergilenmekte, şehrin kültürel yapısı konusunda yararlı bilgiler vermektedir. Mardin Müzesi ve Sabancı Kent Müzesi mutlaka görülmesi gereken yerlerdir ve kültürel açıdan çok yararlı bir gezi olacaktır.

Camiler ve Medreseler: Şehirde İslam kültürünün çok sayıda eseri mevcuttur. Bunlar arasında Şeyh Çabuk Camii, Pamuk Camii, Reyhaniye Camii, Latifiye Camii, Melik Mahmut Camii, Kızıltepe Ulu Camii, Mardin Ulu Camii, Muzafferiye Medresesi, Kasımiye Medresesi, Şah Sultan Medresesi, Melik Mansur Medresesi, Savur Kapı Medresesi, Altunboğa Medresesi, Şehidiye Medresesi, Marufiye Medresesi, Hatuniye Medresesi, Zinciriye Medresesi görülmesi gereken yerler arasında gösterilmektedir.

MARDİN HAVAALANI

Mardin Havaalanı şehir için oldukça önemli yapılardan birisidir. 1999 yılından bu yana hizmet vermekte olan havaalanı sadece yurt içi seferlerin düzenlenebildiği bir yerdir. 12 sene boyunca hizmet veren havaalanı 2011 yılında pistleri tadilata alınmış ve bu dönemde seferlere kapatılmıştır.

Mardin uçak bileti fiyatları için Alo Bilet Hattı uçak seferleri sorgulama sayfasından en ucuz Mardin uçak biletlerini görüntüleyebilir, karşılaştırmalı olarak seçeceğiniz havayolu şirketinden uçak biletinizi satın alabilirsiniz.

Türkiye’ nin yazın en sıcak, kışın en soğuk ili olarak bilinen Güneydoğu Anadolu bölgesinde görülen Mardin ili, arkeolojik tarihi ile kültürel değer açısından oldukça korunan bir şehirdir. İlde kervansarayların ve hanların bulunduğu, İpek Yolu üzerine konumlandırılmış hali ile oldukça ilginç bir şehir olma özelliği taşıyor.  Mardin müzesi, Deyrulzaferan Manastırı ve Kasımpaşa Medresesini mutlaka görün. Yöresel lezzetlerinden badem şekeri ve ceviz sucuğu tatmadan ve Kiraz Festivaline katılmadan dönmeyin. Siz de bu Anadolu şehrini keşfe çıkacaksanız,  Alo Bilet Hattı Mardin uçak bileti arama sayfasından bütçenize en uygun uçak seferlerini görüntüleyerek güvenli ve hızlı bir biçimde satın alabilirsiniz