Mersin'e En Hesaplı Uçak Bileti - Alobilethatti.com

Mersin Uçak Bileti

Mersin'e En Hesaplı Uçak BiletiMersin Nüfusu: 1.705.774
Mersin Yüzölçümü: 15.853 km²

MERSİN TARİHİ

Çok eski bir geçmişe sahip olan Mersin elverişli koşullara sahip bir yer olduğu için çok sayıda toplumun buraya göç etmesine ve burada yerleşim yeri kurmalarına sebep olmuştur. Mersin yakınlarında bulunan Yümüktepe bölgesinde yapılan arkeolojik kazılarda bölgede binlerce yıl önce yaşamış olan insanlara ait eşyalar bulunmuştur. Yümüktepe bölgesi yakınlarıda gün yüzüne çıkartılan kale ise en az 6000 yıllık bir yapıdır ve Anadolu’nun en eski yapısı olarak kabul edilmektedir. Şehirde ilk olarak hakimiyet kuran gelişmiş medeniyet Hititlerdir. Neredeyse tüm Anadolu’ya hakim olan Hititliler sınırları içerisine Mersin’i de dahil etmeyi başarmışlardır. Zaman içerisinde Persler tarafından yenilgiye uğratılan Hititler bölgede hakimiyetini kaybetmiş ve kısa süre sonrada yıkılmıştır. Pers egemenliğinde geçen zamanı sonlandıranlar ise Büyük İskender komutasında olan Makedonya Krallığı olmuştur. Fakat İskender’in ölümü ile parçalanan krallıktan geriye kalan Selevkos” (Asya) İmparatorluğu Mersin de egemen olmayı başaran devlettir. Sonrasında ise Romalıların Anadolu’ya gelmeleri ve buralarda hakimiyet kurmaları ile birlikte şehirde Roma kontrolüne geçmiştir. Sonrasında ikiye ayrılan imparatorluktan Doğu Roma yani Bizans, Mersin’i eline geçiren devlet olmuştur. 1071 yılındaki Malazgirt Savaşı’ndan sonra Anadolu’ya Türk akınları başlamış ve bölge Türkleşmiştir. Daha sonra Osmanlı sınırları içerisine dahil edilen şehir keresteleri sayesinde her dönemde önemli bir gemi imalat merkezi olmuştur.

MERSİN İKLİMİ ve BİTKİ ÖRTÜSÜ

Şehrin İçel ilçesinde Akdeniz iklimi görülse de kıyılardan uzaklaşıp iç kesimlere ilerledikte kara ikliminin etkili olduğu görülmektedir. Kıyı kesimlerde yaz ayları son derece sıcak ve kurak geçerken kış ayları ılık ve yapışlıdır. Yükseklere çıkıldıkça ise yaz ayları ılık ve yağışlı kışlar ise soğuk ve kar yağışlıdır. Şehirde hakim olan bitki türü ormanlıktır. Çok verimli topraklara sahip olan şehirde ekim yapılamayan alan sadece % 5’lik kısımdır. Bunun harici ovalar çok verimli birere tarım alanıdır.

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Müzeler: Şehir kültürel açıdan Anadolu’nun çoğu şehrinde olduğu gibi zengindir ve araştırılması, gezilip görülmesi gereken yerlerle doludur. Bu tarz kültürel mirasların ise tek bir çatı altında birleştirilerek sergilenmesi, eserlerin sayısının çok fazla olması sebebiyle birden fazla müze bünyesinde gerçekleştirilmektedir. Bunlar Mersin Müzesi, Tarsus Müzesi, Narlıkuyu Mozaik Müzesi, Taşucu Arslan Amphora Müzesi, Üçgüzeller Mozaik Müzesi, Anamur Müzesi, Silifke Müzesi, Mustafa Erim Mersin Kent Tarihi Müzesi ve Nusrat Mayın Gemisi olarak sıralanabilir.

Antik Kentler: Şehir verimli toprakları, yaşama elverişli konumu ve iklimi ile antik dönemde en popüler alanlardan birisi olmuştur. Çok sayıda antik medeniyet şehre gelerek buralarda yerleşim alanı ve kentler inşa etmiştir. Bunun sonucunda ise Nagidos Antik Kenti, Kelenderis Antik Kenti, Soli Antik Kenti, Anemurium Antik Kenti, Olba Antik Kenti, Uzuncaburç Kalıntıları, Öküzlü Ören Yeri gibi antik döneme ait çok sayıda mekan oluşmuştur.

MERSİN HAVAALANI

Şehirde şu an için aktif olarak çalışmakta olan bir havaalanı maalesef mevcut değildir. 2013 yılı mayıs ayı içerisinde yapımına başlanana havaalanı vardır fakat henüz tamamlanmamıştır. Şehre uçak ile gelmek ya da şehirden uçak ile gitmek isteyenler için servis vasıtasıyla Adana’ya gitmek ve buradan uçağa binmek en mantıklı yol olarak gösterilmektedir.

Mersin uçak bileti fiyatları için Alo Bilet Hattı uçak biletleri sorgulama sayfasından onlarca havayolu şirketleri arasından bütçenize en uygun olanını seçebilir, hızlı ve kolayca satın alabilirsiniz.

Mersin Türkiye’nin Güneyinde Akdeniz kıyısında bulunmaktadır. Akdeniz Bölgesinin 3. Aynı zamanda Türkiye’nin 8. büyük şehridir. Bu ilin Tarihi M.Ö 6300 yıllarından, Selçuklu dönemine kadar tarihleniyor. 2012 yapılan sayımlara göre 1,7 milyon yakın nüfusu bulunmaktadır. Eski adıyla İçel olarak bilinmektedir. İlin yüzölçümünün yüzde 87 dağınık olup, bitki örtüsü de makidir.