Ucuz Merzifon Uçak Bileti - Alobilethatti.com

Merzifon Uçak Bileti

Ucuz Merzifon Uçak BiletiMerzifon Nüfusu: 321.977
Merzifon Yüzölçümü: 5.702 km²

MERZİFON TARİHİ

Amasya şehrine bağlı olan Merzifon ilçesi eski çağlardan itibaren şehrin en aktif olan yeri olarak nitelendirilmektedir. Bölgenin tarihi ile ilgili olarak kaynaklarda M.Ö. 4000’li yıllara kadar uzanan bir geçmişten söz etmek mümkündür. Bölgede en aktif olarak faaliyet gösterenler Hititliler olmuştur. Hititlilerden sonra bölgede Asurlar hakimiyet kurmuş fakat çok uzun ömürlü olmamıştır. Hititlerin başkenti olan Hattuşaş Amasya ilinin güneyinde bulunmaktadır. Bölgede M.Ö.6.y.y.’da Perslerin hakimiyetinden söz etmek mümkündür. Yaklaşık olarak 200 sene boyunca bölgeyi yöneten Perslerin egemenliğine ise Makedonya Krallığı son vermiştir. Pontus Krallığı başkentini Sinop’a taşımanda önce Amasya ve dolayısıyla Merzifon Pontus Krallığı’nın başkenti olarak bilinmektedir. Anadolu’ya gelerek büyük bir bölümünü ele geçiren Romalılar Merzifon’u da topraklarına katmıştır. Sonraki süreçte Roma İmparatorluğu’nun devamı olan Bizans tarafından yönetilen bölge zaman içerisinde İslam Orduları tarafından ele geçirilmiş olsa da Bizans burayı tekrardan geri almayı başarmıştır. 1071 yılındaki Malazgirt Savaşı sonrası Anadolu’ya başlayan yoğun Türk akınları döneminde bölge Selçuklu Devleti himayesine girmiş ve bu günden sonra zamanla çeşitli devletlerin egemenliği altında yaşamına devam etmiştir. 1393 yılında ise Yıldırım Bayezid tararından Osmanlı topraklarına katılmıştır. Bu dönemden sonra ise “Şehzadeler Şehri” olarak anılmaya başlamıştır.

MERZİFON İKLİMİ ve BİTKİ ÖRTÜSÜ

Bölgede Karadeniz ve İç Anadolu iklimlerinin etkisinden söz etmek mümkündür. İki farklı iklimin karışımı olarak nitelendirilen bir iklim yapısına sahip olan bölgede yaz ayları sıcak geçerken kışları ılıktır. Yüksek kesimlerde ise sert kışlar ve soğuklar görülmektedir. Yağış bakımından çok bereketli bir yer değildir ve az yağış alır. Bölgenin % 54’lük kısmı meradır ve yüksek yerlerde ormanlık alanlara rastlanmaktadır.

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Müzeler: Bölge çok sayıda medeniyete ev sahipliği yaptığı için kültürel açıdan zengindir. Birçok tarihi mekana ve kalıntıya sahip olan Merzifon’da müzeler görülmesi gereken yerler arasında ilk sıradadır. Mutlaka görülmesi gereken yerler ise Amasya Müzesi, Hazeranlar Konağı Müze Ev, Minyatür Amasya Müzesi şeklinde sıralanabilir.

Camiler: Osmanlı yönetimi altında çok uzun bir süreyi geçiren Merzifon, bu dönemde İslami birçok esere de kavuşmuştur. Bölgede tarihi anlamda değerli ve mimari özellikleri bakımından görülmeye değer camiler mevcuttur. Bunlar ise Yörgüç Paşa Camii, Bayezid Paşa Camii, Gümüşlü Camii, Gökmedrese Camii, Burmalı Minare Camii, Amasya Fethiye Camii ve Saraçhane Camii’leridir.

Kral Kaya Mezarları: Harşena Dağı eteklerinde bulunan bu mezarlar bölgenin en önemli tarihi mekanıdır. Çok sayıda mezarın bir arada bulunduğu bölgede yapılan araştırmalar sonucu sadece küçük bir kısmı ve az sayıdaki mezar gün yüzüne çıkartılabilmiştir.

Doğal Güzellikleri: Bölge tarihi ve kültürel açıdan zenginlikleri ile olduğu kadar doğal güzellikleri ile de dikkat çekmektedir. Doğal yapıları ve bu yapıların muazzam görüntüleri sayesinde her sene çok sayıda yerli ve yabancı turist bölgeye gelerek Borabay Gölü, Yedi Kuğular Kuş Cenneti, Aynalı Mağara ve Terziköy Kaplıcası gibi yerleri gezmektedir.

MERZİFON HAVAALANLARI

Amasya Merzifon Havalimanı, Merzifon bölgesinde bulunan 2008 yılında yapımı tamamlanarak hizmete giren askeri – sivil kategorideki bir havaalanıdır. Sadece iç hat uçuşlara izin verilen bu havaalanı yıllık ortalama 150 bin yolcuya hizmet verebilmektedir.

Merzifon uçak bileti fiyatları için Alo Bilet Hattı uçak seferleri sorgulama sayfasından en ucuz Merzifon uçak biletlerini görüntüleyebilir, karşılaştırmalı olarak seçeceğiniz havayolu şirketinden uçak biletinizi satın alabilirsiniz.

Amasya’ nın bir ilçesi olan Merzifon, Pontusların başkenti olarak anılıyor. 200 yıl kadar Amasya Pontus Devleti’ ne başkentlik yapmış ve kral mezarları da burada yer almaktadır. Bizans döneminin önemli bir kültür merkezidir Merzifon. Eratna Beyliği, Selçulular, Romalılar, Taşanoğulları ve Osmanlı imparatorluklarına da ev sahipliği yapmıştır. Onhoroz, Küllük Höyükleri, Hayrettin köyü Höyükleri şehrin en önemli Eski Tunç Çağı ve Kalkolitik yerleşmeleri. Hititler döneminde başkent Hattuşaş’ a sınır olması, Merzifon’ u önemli bir merkez haline getirmiştir. Kültürel varlıkları ile önemli bir şehir olan Merzifon’ un yöresel yemekleri arasında, Cızlak, Pıtpıt, Yanuç ve Baklalı dolma gibi lezzetler başı çekiyor. Siz de bu Anadolu şehrini keşfe çıkacaksanız,  Alo Bilet Hattı Merzifon uçak bileti arama sayfasından bütçenize en uygun uçak seferlerini görüntüleyerek güvenli ve hızlı bir biçimde satın alabilirsiniz.