Meşhur Tendürek Dağının Başlıca Özellikleri - Alobilethatti.com

Meşhur Tendürek Dağının Başlıca Özellikleri

tendurek-dagiTürkiye birçok coğrafi özellikleri sayesinde dünyanın en gözde ülkelerinden biri haline gelmiştir. Türkiye’yi özel kılan en önemli coğrafi özelliklerinden biri de hiç şüphesiz bünyesinde bulundurduğu çok sayıda dağlarıdır. Her birinin farklı farklı özelliklere sahip olduğu dağları aynı zamanda Türkiye’nin Dünya üzerindeki matematiksel konumunu da olumlu yönde etkilemektedir.

Makalemizde ülkemizin en önemli dağlarından biri olarak bilinen ve ülkemizin Doğu Anadolu Bölgesinde yer alan Tendürek Dağı ve başlıca özellikleri hakkında bilgiler sunacağız. Aynı zamanda Doğu Anadolu Bölgesinin de önemli dağlarından biri olan Tendürek Dağı taşıdığı birçok özellikleri sayesinde birçok roman ve hikayelerin konuları arasında yer edinmiştir. En önemli özelliklerinden birinin de yanar bir dağ olması olan Tendürek Dağı bu özelliği sayesinde de başta Doğu Anadolu halkı olmak üzere ülkemizin birçok yörelerinde adından sıkça söz ettirmiştir.

Tendürek Dağının Başlıca Özellikleri Nelerdir?

Yukarıda da belirtildiği üzere ülkemizin gözde dağlarından biri olan Tendürek Dağının diğer birçok dağlar gibi önemli özellikleri bulunmaktadır. Tendürek Dağının başlıca özellikleri şunlardır.

  • Tendürek Dağı ülkemizin Doğu Anadolu Bölgesinde yer almaktadır.
  • Tendürek Dağı yanar bir dağdır.
  • Yüksekliği ise yaklaşık olarak 3000 metredir.
  • Tendürek Dağının doğu bölümüne bakan kısmında ise yaklaşık olarak 500 metre uzunluğunda göl yer almaktadır.
  • Oldukça eski bir geçmişe sahip olan Tendürek Dağının en önemli özelliklerinden biri de kraterlerinin günümüzde halen tüm özelliklerini korumasıdır.Kraterlerden halen daha sıcak buhar çıkabilmekte ve bu durum ise dağın volkanik görevlerini sürdürdüğünü göstermektedir.
  • Ülkemizin volkanik dağlarından olan Tendürek Dağının özellikle de doğu bölümünde yer alan ve genişliği yaklaşık olarak 500 metre civarında olan kriterlerden oldukça sıcak su buharları ve bununla birlikte hidrojen sülfür gazları yer almakta ve yine bununla birlikte günün belirli zamanlarında faliyete geçmektedirler. Bunun sonucunda ise bu her iki madde ise kükürt maddesinin meydana gelmesine zemin hazırlamaktadır.
  • Tendürek dağının önemli özelliklerinden biri de sıcak su buharının sıcaklık derecesinin yaklaşık 60 dereceye kadar yükselebilmesidir. Oldukça yüksek bir sıcaklık olan bu sıcaklık derecesi aynı zamanda sadece Tendürek Dağına has bir özelliktir.

Türkiye’nin en önemli volkanik dağlarından biri olan Tendürek Dağının özelliklerinden biri de içerisinde bulundurduğu kükürt maddesinin dağın çevresinde yer alan termik santraller tarafından kullanılmasıdır. Bu sayede birçok maddelerin ham maddesi olarak kullanılmakta ve yine bu sayede ülkemizin iç ekonomisine ciddi anlamda katkılar sağlanmaktadır.