Muş Uçak Bileti Sorgulama - Alobilethatti.com

Muş Uçak Bileti

Muş Uçak Bileti SorgulamaMuş Nüfusu:  412.553  
Muş Yüzölçümü: 2.604 km²

MUŞ TARİHİ

Anadolu’nun eski dönemlerine damga vuran devlet olarak Hititler bilinmektedir ve Anadolu’da siyasi birliği sağlayan ilk devlettir. Fakat Hititlerin sınırları Muş’a ulaşamamıştır. Bu yüzden şehirde Hitit etkisinden bahsetmek maalesef imkansızdır. Bölgede hakim olan Sami Asurlular olmuştur fakat onlarında köklü bir hakimiyet kurduğundan bahsetmek maalesef imkansızdır. Bölgede yapılan araştırmalar sonucu elde edilen bulgulara göre M.Ö. 7.y.y.’da Urartu Krallığı’nın bölgede etkin olarak rol aldığı görülmektedir. Pek çok kitabe bu duruma kanıt olarak gösterilmektedir. Daha sonra bölgede Medler ve Persler etkin olmuş, bölgenin kültürel zenginliğine bu iki topluluk ve medeniyet çok büyük katkılarda bulunmuşlardır. Makedonya Krallığı’nın başındaki Büyük İskender Muş’a kadar gelmeyi başarmış ve buradaki Pers hakimiyetine son vererek şehrin Makedonya idaresine girmesini sağlamıştır. Makedonya’nın çöküşünden sonra İran’da yeniden devlet kuran Partlar ile Roma İmparatorluğu arasında Muş için büyük çekişmeler yaşandı ve şehir sürekli olarak bu iki devlet arasında el değiştirdi. Zamanla Roma yerini Bizans’a, Partlar’da Sasanilere bıraktı ve hakimiyet savaşı bu iki devlet arasında devam etti. Daha sonra İslam Orduları tarafından fethedilse de bölgede Bizans hakimiyeti kırılamadı ve şehir zamanla tekrar Bizans yönetimi altına girdi. İlerleyen dönemlere önce Selçuklu daha sonrada Osmanlı idaresine giren Muş, günümüzde Türkiye Cumhuriyeti’ne bağlı bir şehirdir.

MUŞ İKLİMİ ve BİTKİ ÖRTÜSÜ

Şehirde çok sert bir kara iklimi hakimdir. Şehirde yaz ayları çok sıcak ve kurak geçerken kış ayları da aynı şekilde son derece sert ve kar yağışlıdır. Muş yıllık olarak çok uzun bir süreyi karlar altında geçirmekte olan bir şehirdir. Şehrin geneli çayır ve meralarla kaplı olup, az bir kısım ormanlık ve fundalıklarla kaplıdır. Ormanlık alanlar ise genellikle meşeden oluşmaktadır. Plato ve yaylalar uzun bir süre boyunca karlarla kaplıdır ve bu sayede yeşil alanlarını koruma şansına sahiptirler. Bu yüzden de şehrin yayla ve platoları uzun müddet yeşil kalabilmektedir.

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Arak Manastırı (Kilisesi): Karaçavuş Dağları’nın doğu tarafında kalan ve günümüzde yayla olarak kullanılmakta olan zirveye inşa edilmiş bir kilisedir. İnşa edildiği dönemde dağın eteklerinde yerleşmiş olan Arak Köyü’nden ismini almaktadır. Köy şarap üretimi ile meşhur bir yerdir. Manastır mimari açıdan Roma dönemi eserlere benzemektedir ve yapıldığı dönemle ilgili olarak Romalıların hakimiyet kurduğu dönemler işaret edilmektedir.

Muş Kalesi: Şehrin daha rahat kontrol edilmesi adına inşa edilmiş bir yapıdır. Tarih boyunca Moğol ve Ermenilerin istilasına uğramış ve bir dönemde İslam Orduları tarafından ele geçirilmiştir. Günümüzde ise yeşillik alan dolayısıyla parka çevrilmiş ve piknik alanı olarak kullanılmaktadır.

Murat Köprüsü: Muş – Varto yolu üzerinde bulunan bu yapı Selçuklu Dönemi eserlerinden birisidir. 143 m uzunluğa sahip köprü görsel açıdan son derece eşsiz ve güzeldir.

MUŞ HAVAALANLARI

Muş Havalimanı 1992 yılından bu yana hizmet vermekte olan bir havaalanıdır. Bölge için önemli bir merkezdir ve genellikle iç hat seferlerine en sahipliği yapar. Son yıllarda az da olda dış hat seferlerinin de gerçekleştirildiği bir havaalanıdır.

Muş uçak bileti fiyatları için Alo Bilet Hattı uçak seferleri sorgulama sayfasından en ucuz Muş uçak biletlerini görüntüleyebilir, karşılaştırmalı olarak seçeceğiniz havayolu şirketinden uçak biletinizi satın alabilirsiniz.

Türkiye’ nin Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Muş,  Pers kültürü etkilerini barındıran, Urartulardan kalma bir şehir olarak biliniyor. Nevroz bayramı, Lale festivali gibi yerel etkinliklerin eğlenceli geçtiği bu şehirde, özgün el sanatlarının da etnik kültürüne değer kattığı görülmektedir. Muş Kale Parkı, Esenlik Camii, Ulu Cami, Yıldızlı, Murat Paşa Köprüsü, Çengilli Kilisesi, Arak Manastırı görülmesi gereken yerlerden bazıları. Yöresel lezzetleri Muş köftesi, Lahana dolması ve Çorti aşı yemeklerini tatmadan dönmeyin. Siz de bu Doğu şehrini keşfe çıkacaksanız,  Alo Bilet Hattı Muş uçak bileti arama sayfasından bütçenize en uygun uçak seferlerini görüntüleyerek güvenli ve hızlı bir biçimde satın alabilirsiniz.