Uygun Nevşehir Uçak Bileti - Alobilethatti.com

Nevşehir Uçak Bileti

Uygun Nevşehir Uçak BiletiNevşehir Nüfusu: 285.460
Nevşehir Yüzölçümü: 5.467 km²

NEVŞEHİR TARİHİ

Şehrin ve civar bölgenin tarihi açıdan geçmişi 5000 yıllıktır. Bölgede ilk olarak yerleşim kuran ve bölgenin gelişmesi açısında son derece büyük katkılar veren Hititler olmuştur. Bölgeye yerleştikten sonra Nevşehir’e “Nissa” ismini vermiş ve tarihi kanıtlarda şehir ilk olarak bu isimle anılmıştır. Hititlerin Anadolu’da hakimiyetini kaybetmeleri ile birlikte Nevşehir’deki durumda aynı olmuş ve şehrin yönetimi önce Frigler sonra da Lidyalılara geçmiştir. Kapadokya olarak bilinen tarihi bölgeye Asurlular tarafından “Katputuka” ismi verilmiş ve şehir Persler tarafından ele geçirilmiştir. Anadolu’ya gelerek geniş çaplı bir fetih başlatan Büyük İskender komutasındaki Makedonya birlikleri Nevşehir ve civarını da ele geçirmeyi başarmıştır. Sonraki dönemde Makedonya Krallığı dağıldı ve bölgedeki siyasi boşluk Kapadokya Krallığı tarafından dolduruldu. İlerleyen dönemde Roma İmparatorluğu, Kapadokya Krallığı’ndan bölgeyi devraldı ve şehir Romalılar tarafından idare edilmeye başlandı. Zamanla ikiye bölünen Romalılardan bölgenin hakimi Doğu Roma yani Bizans İmparatorluğu oldu. İslam Orduları geniş bir kitle ve askeri güç ile bölgeye gelerek ele geçirdi ve 300 sene gibi uzun bir süre boyunca bölgenin yönetimini sürdürdüler. Zamanla zayıflayan ve bölünen İslam Devleti bölgede de etkisini kaybetti ve şehir tekrardan Bizans’ın eline geçti. 1071 yılında Malazgirt Savaşı ile Anadolu’ya gelen Türkler Nevşehir ve dolaylarını da ele geçirmeyi başardılar. Daha sonra Osmanlı idaresine geçen şehir, Türkiye Cumhuriyeti döneminde 1954 yılına kadar Niğde’ye bağlı iken o tarihten sonra il olmuştur.

NEVŞEHİR İKLİMİ ve BİTKİ ÖRTÜSÜ

Kara ikliminin hakim olduğu şehirde yaz ayları son derece sıcak ve kurak geçerken kış ayları soğuktur ve kısmen yağışları da beraberinde getirmektedir. Bitki örtüsü söz konusu olduğunda ise şehir ciddi anlamda zayıf bir bitki örtüsüne sahiptir. Keza ormanlık ve fundalık alan neredeyse yok denecek kadar azdır. Ovalar ise genellikle bozkır bitkileri ile kaplıdır. Kızılırmak Vadisi’nde söğüt, kavak ve selvi ağaçlarına, Oylu Dağı’nda cılız meşelik alanlara rastlanmaktadır.

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Göreme Açık Hava Müzesi: Bölge için en önemli turistik mekanların başında Göreme’de bulunan Açık Hava Müzesi gelmektedir. Bir nevi müze ve doğal oluşum yapısıdır. Kayseri Başpiskoposu tarafından yaptırılmıştır ve çok uzun bir süre eğitim vermeye devam eden bir yapı olmuştur. Geniş bir alana yayılı olan yapının içerisinde şapel, yemekhane, kilise, mutfak, manastır gibi binalar ve yerler bulunmaktadır.

Derinkuyu Yeraltı Şehri: Bölgeye renk katan ve Kapadokya’nın iyiden iyiye ilginç bir hale  getiren Derinkuyu Yeraltı Şehri 8 katlı yapısı ve 85 metre derine inen dizaynı sayesinde bölgede ve o dönemde inşa edilmiş en eşsiz yapılardan birisidir. Şehir içinde çok sayıda farklı yapıyı ve binayı barındırmaktadır.

NEVŞEHİR HAVAALANLARI

Nevşehir Kapadokya Havalimanı 1998 yılında yılı içerisinde hizmete girmiş bir havaalanıdır. Günümüzde hem iç hatlar hem de dış hat seferlerine müsaade eden yapısı sayesinde yıllık ortalama 700.000 yolcuyu taşımaktadır.

Nevşehir uçak bileti fiyatları için Alo Bilet Hattı uçak seferleri sorgulama sayfasından en ucuz Nevşehir uçak biletlerini görüntüleyebilir, karşılaştırmalı olarak seçeceğiniz havayolu şirketinden uçak biletinizi satın alabilirsiniz.

Türkiye’ nin İç Anadolu Bölgesi’ nde yer alan Nevşehir, Peri Bacaları ve uçan balonların başkenti olarak biliniyor. Kaya kiliselerine, Bizans duvar fresk sanatlarına ve Türk-İslam sanatı örneklerinin bulunduğu Hacıbektaş Müzesine ev sahipliği yapan Nevşehir, Acıgöl ilçesinde de Hitit Kaya Kitabesini sergiliyor. Çanak-çömlek, bakır ve oniks taşından yapılmış yöresel el yapımı ürünlerinden hatıra koleksiyonunuza ekleyebilir, aynı zamanda da Avanos’ ta çanak-çömlek atölyelerinde ayakla çevrilen tezgahların başında seramik kap yapma deneyimini yaşayabilirsiniz. Yöresel lezzetlerinden biri de Nevşehir şaraplarını mutlaka tadın. Siz de bu Anadolu şehrini keşfe çıkacaksanız,  Alo Bilet Hattı Nevşehir uçak bileti arama sayfasından bütçenize en uygun uçak seferlerini görüntüleyerek güvenli ve hızlı bir biçimde satın alabilirsiniz.