Ordu Uçak Bileti - Alobilethatti.com

Ordu Uçak Bileti

Ordu'ya En Ucuz Uçak BiletiOrdu Nüfusu: 731.452
Ordu Yüzölçümü: 5.963 km²

ORDU TARİHİ

Yemyeşil yapısı ile dikkat çeken Ordu, tarihi açıdan son derece eski dönemlere dayanmakta olan bir şehirdir Anadolu’nun siyasi birliğini sağlayan Hititlerin sınırları Ordu’ya kadar dayanmış fakat şehri yönetimi altına almayı başaramamıştır. Zaman içerisinde Hititlerin zayıflayıp ortadan kaybolası ile Hititlerden kalanları toplayarak kendilerini büyüten Frigler ve Lidyalılar da Ordu’yu hakimiyetleri altına almayı başaramamıştır. Bu dönemde İyonyalı tacirlerin şehirde ticari koloniler kurdukları bilinmekte fakat şehri ele geçiren ilk gelişmiş medeniyet olarak Persler bilinmektedir. Perslerin hakimiyeti altında uzunca bir süre geçiren şehri sonraki dönemde Anadolu’ya gelerek neredeyse tüm Anadolu’yu fetheden ve Pers İmparatorluğu’nu tarihin tozlu sayfalarına gönderen Makedonya sayesinde Ordu ve civarında siyasi boşluk oluşmuş ve bu boşluk Pontos Krallığı tarafından doldurulmuştur. Şehir ilerleyen dönemlerde Romalılar tarafından ele geçirilmiş ve uzunca bir müddet Romalılar bölgede hakim olmuştur. Zaman içerisinde ikiye ayrılan Romalılardan geriye kalan Anadolu bölgesi Bizans egemenliği altında yaşantısına devam etmiştir. 1071 yılında gerçekleşen Malazgirt Savaşı’nda sonra tüm Anadolu’ya Türk akını başlamış ve Ordu şehri Selçuklu’ya bağlı Trabzon Rum İmparatorluğu tarafından idare edilen bir yer haline gelmiştir. Sürekli olarak gelen Türk akınları ve göçmenler sayesinde bölge giderek Türkleşmiş ve son olarak Osmanlı tarafından şehir fethedilmiştir.

ORDU İKLİMİ ve BİTKİ ÖRTÜSÜ

Şehirde tam anlamıyla Karadeniz iklimi görülmektedir. Şehrin yapısı gereği iç kesimlere gidildikçe daha sert bir iklimden söz etmek mümkündür. Fakat Karadeniz ikliminin hakim olduğu bölgelerde yaz ayları son derece serin kış ayları ise ılık geçmektedir. Şehir bu bölümleri yılın her döneminde yapış almaktadır. Şehir bitki örtüsü bakımından çok zengindir. Her mevsim yemyeşil bir doğaya sahip olan Ordu, çok geniş bir alanı ormanlarla kaplıdır ve 1500m yüksekliğe kadar ormanlık alanlar görülmektedir. Fındık ağaçları bölgede en geniş alanı kaplamaktadır. Fakat Akdeniz iklimi ağaçları olan limon, portakal, mandalina meyve ağaçları da görülmektedir.

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Doğal Güzellikler: Şehir yapısı sayesinde çok sayıda doğal güzelliği bünyesinde barındırmayı başarmıştır. Birçok milli parkı, vadisi ve diğer doğal güzellikleri bulunmaktadır. Bunun yanı sıra şehir de çok sayıda yeşillik alan bulunuyor olması şehrin genel olarak güzel bir görselliğe kavuşmasını sağlamaktadır. Şehirde görülmesi gereken doğal güzellikler arasında Asarkaya Milli Parkı, Turnasuyu Vadisi, Ordu Çambaşı Yaylası, Melet Nehri, Ordu Ulugöl ve Hoynat Adası örnek olarak verilebilir.

Müzeler: Tarihi açıdan zengin bir kültüre sahip olan şehirde haliyle bu kültürel mirasın sergilenebilmek için çok sayıda da müze bulunmaktadır. Mutlaka gezilmesi gereken müzeler arasında Ordu Müzesi, Paşaoğlu Konağı ve Etnografya Müzesi ve Taşbaşı Kültür Merkezi gösterilmektedir.

Plajlar: Bir Karadeniz şehri olsa da yaz aylarında çok sayıda yerli ve yabancı turisti kendisine çeken plajlara sahip bir şehirdir. Ordu’da en popüler plajlar arasında Çaka Kumsalı, Mavi Dünya Plajı ve Efirli Plajı en bilindik olanlardır.

ORDU HAVAALANLARI

Ordu Giresun Havalimanı hem Ordu hem de Giresun ilçeleri arasında ortak olarak kullanılacak bir havaalanıdır. Günümüzde yapımı devam etmekte olup 2014 yılı içerisinde açılması planlanmakta olan sivil kategorideki bir havaalanıdır.

Ordu uçak bileti almak için Alo Bilet Hattı ile aradığınız tarihteki tüm uçuşlara ulaşabilir. Aralarında fiyat kıyaslaması yaparak en uygun Ordu uçak biletini alabilirsiniz.

Türkiye Cumhuriyetinde Doğu Karadeniz’de bulunan Ordu, Denize kıyısı bulunmaktadır. Güneyinde Tokat ve Sivas, batısında Samsun ve doğusunda da Giresun bulunmaktadır. 800 bine yakın nüfusu ile birlikte her geçen gün nüfus artışıyla birlikte Büyükşehir olmuştur. Plakası ise 52’dir.

Boztepe, Ordunun uçsuz bucaksız manzarası ve Bir taftan Ordu, diğer taraftan Karadeniz manzarasına sahiptir. Gelenleri büyüleyip her geçen gün de turist çekmektedir. Ayrıca Boztepe için Teleferikte bulunmaktadır. Bir de krater gölü olan Ulugöl gezilmesi gereken yerlerden biridir.