Piyale Paşa Camisi Hakkında Bilmedikleriniz - Alobilethatti.com

Piyale Paşa Camisi Hakkında Bilmedikleriniz

Piyale Pasa CamisiPiyale Paşa Camisi Kim Tarafından Ve Hangi Dönemde İnşa Edilmiştir?

Ülkemizin tarihi camiler bakımından en zengin illerinden biri de İstanbul ilimizdir. Çok sayıda tarihi camiye sahip olması nedeniyle uluslararası arenada da önemli bir konuma sahip olan İstanbul ilimizi güzelleşmesinde etkin rol oynayan ve yine İstanbul ilinde yer alan tarihi camilerimizden biri de tarihi Piyale Paşa camiidir. İstanbul ilimizin Kasımpaşa semtinde yer alan tarihi Piyale paşa camisi özellikle tarih kokan niteliği sayesinde görenleri ve içerisine girenleri kendine hayran bırakmaktadır. Bununla birlikte estetikli ve hoş görünümü sayesinde de İstanbul ilinin en gözde tarihi yapıları arasında yer almaktadır.

İstanbul ilinde yer alan diğer birçok tarihi camilerde olduğu gibi birçok özelliğe sahip olan tarihi Piyale paşa camisi aynı zamanda dönemin en ünlü mimarlarından mimar Sinan tarafından inşa edilmesi de tarihi camiye ayrı bir hava katmıştır. İstanbul ilinin gözde tarihi yapılarından olan tarihi Piyale paşa camisi aynı zamanda Kasımpaşa semtinin de en gözde tarihi yapılarından biri olmuştur. İstanbul ilinde yer alan diğer birçok tarihi camilerde olduğu çok geniş bir avluya sahip olan tarihi Piyale paşa camisi tarihten günümüze kadar tüm özelliklerini koruyabilmiş ve bu sayede ibadet yapılabilir niteliğini koruyabilmiştir.

 

Piyale Paşa Camiinin Başlıca Özelllikleri Nelerdir?

İstanbul Kasımpaşa semtinin gözde tarihi eserlerinden olan tarihi Piyale paşa camisinin kendine has birçok özellikleri bulunmaktadır. Tarihi Piyale paşa camisinin başlıca özellikleri şunlardır.

  • Kasımpaşa semtinin en önemli tarihi camisidir.
  • Osmanlı tarihinin en önemli mimarlarından olan mimar Sinan tarafından inşa edilmiştir.
  • İnşası 1573 tarihinde tamamlanmış ve bu tarihten itibaren ibadete açılmıştır.
  • Dikdörtgen biçimde inşa edilmiş olup toplamda 6 adet sütuna sahip olmaktadır.
  • Caminin orta bölümünde toplamda 2 adet büyük sütun yer almaktadır.
  • Caminin her üç bölümü de kemer ve tonozlu niteliklere sahiptir.
  • Merkezi minaresi ise yine kemer ve tonozlu kısmın hemen üst kısmında yer almaktadır.
  • Oldukça geniş bir avluya sahiptir.
  • İç ve dış bölümleri renkli süslemeler ile dizayn edilmiştir.
  • Heybetli ve cezbedici bir görüntüye sahiptir.

 

Piyale Paşa Camiinin Tarihi

Ülkemizin en gözde tarihi camilerinden olan tarihi Piyale paşa camisinin Osmanlı İmparatorluğu dönemlerinde inşa edildiği bilinmektedir. Dönemin ünlü mimarlarından mimar Sinan tarafından 1573 tarihinde inşa edilen tarihi Piyale paşa camisi hakkında birçok tarihi kaynaklarda bilgilerin bulunmasıyla birlikte bu caminin kim adına ve hangi Osmanlı hükümdarı tarafından inşa ettirilmiş olması hakkında kesin olarak bilgi bulunamamaktadır.

Ancak bazı tarihçilerin görüşlerine göre tarihi Piyale paşa camisinin 1573 dönemlerin inşa edilmesinin Osmanlı hükümdarlarından Yavuz Sultan Selim Han döneminde inşa ettirilmiş olduğu yönündedir. Bu nedenle tarihçiler tarihi Piyale paşa camisinin Osmanlı İmparatorluğu dönemine ait olması ve dönemin padişahlarından sultan Yavuz Sultan Selim Han tarafından Osmanlı paşalarından Piyale paşa adına inşa ettirilmiş olabileceği tahmin edilmektedir. Günümüzde halen faaliyette olan tarihi Piyale paşa camisi Osmanlı tarihinin esintileriyle varlığını sürdürmekte ve tarih kokan atmosferi çevresine yaymaya devam etmektedir.