Priştina Uçak Bileti - Alobilethatti.com

Priştina Uçak Bileti

pristine-ucak-biletiPriştina Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır?

Bağımsızlığını yeni kazanan bir devletin başkenti olan Priştina birçok açıda keşfedilmemiş olduğu için son yıllarda kültür ve sanat turizmi amacıyla şehri ziyaret edenlerin sayısı her yıl artmaktadır. Şehri ziyaret edip tarihi dokusu hakkında bilgi almak isteyen kişiler Alo Bilet Hattı üzerinden uçak bileti satın alarak buraya ulaşabilirler. Türkiye sınırlarından çok uzak bir coğrafyada bulunmadığı için 2-3 saat arasında sürecek bir uçak yolculuğu sonrasında Priştina’da olunacaktır. Alo Uçak Hattı’ndan bilet satın almak isteyen kişiler ayrıca indirimli uçak bileti kampanyalarından da istifade edebilirler.

Priştina Hakkında Bilgiler

Sosyal hayatın işleyişi ve toplumsal uygulamalar açısından Kosova Cumhuriyetine; hukuk kuralları ve yasalar açısından da Sırbistan Cumhuriyeti’ne bağlı olan şehir ülkenin başkentidir. Şehir bir ova üzerine kurulmuştur ve verimli tarım arazilerine sahiptir. Bölgedeki birçok şehirde olduğu gibi Priştina da Roma İmparatorluğu döneminde gelişmeye başlamış ve önemli bir ticaret merkezi olmuştur. Bulunduğu stratejik konum gereği Asya ve Avrupa arasındaki ticaret yollarının şehirden geçmesi hızlı bir gelişim sürecine girmesini sağlamıştır. Her ne kadar ticaret faaliyetleri sonucunda gelişse de Balkan Savaşları, 1. Ve 2. Dünya Savaşı döneminde birçok bölgesi tahrip olan Kosova’da Priştina da zarar gören şehirler arasında yer almıştır.

Priştina Nüfusu: 198.000

Priştina Yüzölçümü: 854 km2

Priştina İklimi

Karasal iklimin etkisi altında kalan şehir yaz ve kış aylarında oldukça yüksek sıcaklık farklarına sahiptir. Yaz aylarının sıcak ve kurak, kış aylarının ise soğuk ve kar yağışlı geçmesi şehirdeki sosyal ve ekonomik hayatı olumsuz etkilemektedir. Bölgenin kış turizmi alanlarından bazılarının yer aldığı Kosova ve Priştina iklim koşullarının etkilerini olumsuzdan olumluya çevirmeye çalışmaktadır. Bu alanda yapılan ilk çalışmalardan biri kayak merkezlerinin ülke ekonomisine kazandırılmasıdır.

Priştina Mutfağı

İtalya, Sırbistan ve Türkiye mutfaklarının etkilerinin hissedildiği Priştina mutfağı kendine has lezzetleriyle de dikkat çekmektedir. Şehirde atıştırmalık olarak tüketilen Priştina Böreği’nin yanında Pellumbi, Pishat ve Qebaptore şehrin ünlü yemeklerinden bazılarıdır. Türk mutfağının lezzetli ürünlerinden kebap ve dönerlerin de yer aldığı şehir lezzetlerini tadan kişiler yemeklerden sonra şehrin en çok tüketilen içeceği kahveyi yudumlayabilir.

Priştina‘nın Gezilip Görülecek Yerleri

Şehir başkent olduğu ve ticaret yolları üzerinde bulunduğu için imar faaliyetlerinin en yoğun şekilde yürütüldüğü alanlardan biri olmuştur. Ayrıca Orta Çağ tarihinin çeşitli kültürel özelliklerinin ve mimari zenginliklerinin yer aldığı şehir nostaljik bir yapıya da sahiptir. Birçok tarihi eserin gösterildiği Etnografya Müzesi, 1982 yılında kurulan Kosova Ulusal Kütüphanesi, Roma dönemine ait olan Ulpiana Antik Kenti, 1461 yılında Osmanlı döneminde inşa edilen Fatih Sultan Mehmet Camii, 1300’lü yıllarda inşa edilen Sultan Murad Türbesi şehirde yer alan yüzlerce yıllık tarihin kalıntıları arasında yer almaktadır.