Riga Uçak Bileti - Alobilethatti.com

Riga Uçak Bileti

riga-ucak-biletiRiga Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır?

Baltık şehirleri arasında en hareketli hayata sahip şehir olan Riga “Kuzeyin Paris’i” olarak adlandırılmaktadır. İklim koşullarının Paris’e göre biraz daha sertleştiği şehirde tatil planı yapan kişiler öncelikle Alo Bilet Hattı’ndaki uçuş seferlerini gözden geçirerek ne zaman gideceğine karar verebilir. Uçak bileti satın alma işleminin de yapılabileceği sitede ziyaretçiler indirimli uçak bileti imkânları hakkında gereken bilgileri de alabilecektir.

Riga Hakkında Bilgiler

Letonya’nın başkenti Riga şehri Kuzeyin Paris’i olarak bilinmektedir. Gotik mimarisinin en güzel örneklerini yansıtan eserler birçok binada kendine hayat bulmuştur. Polonya, İsveç ve Rusya gibi ülkeler şehirde zaman zaman hâkimiyet kurmuş fakat bu olaylar uzun soluklu olmamıştır. Şehrin Baltık ülkelerinin diğer şehirleri arasında en büyüğü olması ve kıyı kesiminde yer alması önemli bir yerleşim merkezi olmasına neden olmuştur. Yıllar içinde göç alan ve ticaret gemilerinin uğradığı bir liman olması nedeniyle ekonomik açıdan gelişme gösteren şehir bir eğitim ve finans şehri olma özelliğini de kazanmıştır.

Riga Nüfusu: 719.000

Riga Yüzölçümü: 307 km2

Riga İklimi

Kuzey denizine olan kıyısı ve bulunduğu coğrafi konum nedeniyle soğuk bir iklime sahip olan Riga ziyaretçilerin özelikle yaz aylarında gitmek isteyecekleri bir şehirdir. Riga’da düzenlenen festivallerin de genellikle yaz dönemine denk gelmesi şehrin nüfusunu arttırmaktadır. Çevre şehirlerden de festivallere katılmak için gelen kişiler ülkenin ve Riga’nın turizmden kaynaklanan ekonomik gelirlerini bu dönemde arttırmaktadır. Riga Müzik Festivali, Letonya Dans ve Müzik Festivali, Bach Müzik Festivali gibi daha birçok kültürel etkinlik yıl içinde yaz ve kış dönemlerinde düzenlenen sosyal etkinliklerdir.

Riga Mutfağı

Riga bir liman şehri olduğundan dolayı şehirde deniz ürünlerinin büyük bir önemi vardır. Deniz ürünlerinin yanında domuz eti, suşi, ince hamurlu pizza gibi yiyecekler ana yemek çeşitlerinden bazılarıdır. Letonya mutfağını yansıtan şehirde ekmek çok fazla tüketilir. Milli içecekleri siyah balsam olmasına rağmen şehirde bira oldukça fazla tüketilir. Hem yemeklerin yanında yer alan hem de bazı yemeklerin yapımında kullanılan bira Letonya mutfağında oldukça yaygındır. Biesu zupa adlı soğuk servis edilen pancar çorbalarını, kefirs adlı içeceklerini, lica adlı yöresel siyah ekmeklerini denemenizi tavsiye ediyoruz.

Riga‘nın Gezilip Görülecek Yerleri

Gotik mimarinin etkisinin görüldüğü mimari eserler kentin yüzünü oluşturmaktadır. St. Peter Kilisesi bu mimarinin şehirdeki en güzel örneklerinden biridir. Bina ve kulenin siyasi mücadeleler sırasında tahrip edilmiş olması Riga’nın kiliseye verdiği önemi azaltmamış ve restore edilerek tekrar ziyarete açılmıştır. 1935 yılında inşa edilen Özgürlük Anıtı da Letonya ve Riga’nın sembolü haline gelmiştir, Letonya’nın bağımsızlık hikâyesini anlatan eser yerli halk açısından oldukça önemlidir. Şehirde bulunan diğer ziyaret edilmeye değer mekânlar Art Nouveau Müzesi, Riga Bourse Sanat Müzesi, Riga Kalesi’dir. Bu mekânların haricinde de birçok tarihi mekân ziyaretçilerini beklemektedir.