Royal Jordanian Uçak Bileti | AloBiletHatti.com

Royal Jordanian Uçak Bileti

Royal Jordanian Havayolu Kuruluş Yılı: 1963 yılında kuruldu.

Royal Jordanian Havayolu IATA Kodu: RJ’dir.

Royal Jordanian Havayolu Uçuş Noktaları: 59 destinasyona uçmaktadır.

Royal Jordanian Havayolu Uçak Filosu: 35 adet

Airbus A319 – 132, Airbus A320 – 232, Airbus A321 – 231, Airbus A330 – 223, Airbus 340 – 200, Boeing 787 – 8, Embraer 175, Embraer 195

Royal Jordanian Havayolu Tarihi

1963 yılında Kral Hussein’in verdiği emirle operasyonel uçuşlarına başlayan Royal Jordanian Havayolu, ilk kurulduğunda Kral Hussein’in en büyük çocuğunun adı Alia ismi ile kurulmuştur. Havayolu firması ilk kurulduğunda özel sektör yatırımları ile kurulmuştur ancak ilerleyen dönemlerde Jordanian hükümeti şirketi devralmıştır. İlk olarak Amman’dan Kuveyt, Beyrut ve Kaire’ye uçuşlar gerçekleştirilmiştir. Firmanın Avrupa’ya düzenlediği ilk uçuş ise Roma’ya düzenlenen seferle gerçekleştirilmiştir. Alia, 1986 yılında ismini değiştirerek şu anda kullanmakta olduğu Royal Jordanian ismi ile varlığını sürdürmeye devam etmiştir.2007 yılında özelleştirmeye gidilerek hükümet tarafından firmanın % 71’i satılmıştır.

Firma, günümüzde de birçok yeniliğe imza atmıştır ve Orta Doğuda yolcularına cep telefonu ve tablet gibi elektronik eşyaların kullanılmasına izin verilen teknolojileri kullanarak uçuşlarını gerçekleştirmeye başlamıştır.  Böylece Royal Jordanian yolcuları uçuş sırasında cep telefonları aracılığı ile mesajlaşabilecek ve konuşma yapabilecekler aynı zamanda da internete bağlanabilecekler. Sürekli olarak kendisini yenilemeye yönelik çalışmalar yapan Royal Jordanian, 2017 yılının sonuna kadar toplamda 38 adet aircraft satın alarak uçak filosunu genişletmeyi amaçlamaktadır.