Samsun'a En Uygun Uçak Bileti - Alobilethatti.com

Samsun Uçak Bileti

Samsun'a En Uygun Uçak BiletiSamsun Nüfusu: 557.325
Samsun Yüzölçümü: 9.579 km²

SAMSUN TARİHİ

Ülkemizdeki ciddi anlamda en eski yerleşim yerlerinden birisi olarak Samsun’u göstermek mümkündür. Başta şehir merkezi ve Kızılırmak vadisi olmak üzere şehrin pek çok yerinde eski dönemlere ait yaşam izleni bulunmaktadır. Samsun ilinde bulunan kalıntıların en eskileri M.Ö. 10 ile 5. y.y.’lar arasına denk gelen Orta Taş Dönemi’ne aitttir. Bu kalıntılar Tekkeköy bölgesinde bulunmuştur ve burada insanların sığınaklarda yaşadığı anlaşılmıştır. Bundan sonra ise Bakır – Tunç Devri, Cilalı Taş Devri gibi dönemlere ait kalıntılar ise şehrin merkezinde bulunan Dündar Tepe Kavak Kalenderoğlu ve Bafra İkiz Tepe’de bulunmuştur. Buradaki kalıntılar sürekli yaşama ait bulgulardır. Tahrihsel süreç boyunca Samsun, ülkemizden en çok medeniyete ve devlete ev sahipliği yapmış yerlerin başında gelmektedir. Gasgalar Samsun’u merkezleri yaparak burada ilk devleti kuran millettir. Ayrıca şehirdeki ilk medeniyette gene Gasgalara aittir. Paflagonlar, Hititler, Frigler, Kimmerler, Lidyalılar, Miletliler, Persler, Büyük İskender komutasındaki Makedonlar, Romalılar ve Bizanslılar, şehri dönem dönem yöneten devletlerdir. Bizans dönemine kadar Hristiyan idaresinde olan şehirin ismi “Amisos” ike Anadolu Selçuklular’ın idaresine geçmesi ile birlikte ismi Samsun olarak değiştirilmiştir. Ayrıca Trabzon Rum İmparatorluğu ve Osmanlı’da şehrin idaresini alan devletlerden diğerleridir.

SAMSUN İKLİMİ ve BİTKİ ÖRTÜSÜ

Şehir bir sahil kentidir bu yüzdende kıyı kesimlerinde Karadeniz ikliminin baskın şekilde görüldüğünü söyleyebiliriz. Daha iç kesimlere gidildikçe ise karasala yakın bir iklimin hakimiyetine girilmektedir. Şehirde yaz ayları son derece sıcaktır. Ayrıca hem denizin hem de barajların etkisi ile oldukça nemli bir havanın olduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Kış ayları ise nispeten ılık ve yağışlı geçmektedir. Şehirdeki hakim bitki örtüsü Karadeniz’in genelinde olduğu gibi ormandır. Ormanı oluşturan ağaçlar ise meşe, gürgen, kestane, ıhlamur, kayın ve yükseklere çıkıldıkça çam türleridir.

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Atarük Heykeli: Şehrin en önemli simgelerinden birisi olarak kabul edilen Atatürk Heykeli, Avusturalyalı bir heykel traj tarafından yapılmıştır. Kaideli uzunluğu 8 metreyi aşan heykel bu özelliği ile dünyada 2. Sırada gelmektedir. Kurtuluş Savaşı’nı simgeleyen heykel tamamen bronzdan yapılmıştır ve mutlaka görülmelidir.

Bandırma Vapuru: Samsun dendiğinde akla ilk olarak Kurtuluş Savaşı ve bu destansı olayın ilk kıvılcımı olaran Mustafa Kemal ATATÜRK’ün Samsun’a çıkışı gelmektedir. İşte bu Samsun’a çıkışı sağlayan Bandırma Vapuru, günümüzde bir müze olarak kullanılmakta ve içerisini gezme imkanı sunulmaktadır. O özel anları bir nebzede olsa hissedebilmek adına vapurun ziyaret edilmesi şarttır.

Amisos Tepesi: Amisos ismi Samsun’un eski ismidir ve Amisos Tepesi’de şehre ait geçmişe yolculuğu ifade etmektedir. Hem şehrin yukarıdan seyredilmesine olanak sağlayan tepe hem de eski dönemlere ait eserlerin sergilendiği, kalıntıların teşhir edildiği bir yerdir. Hoş vakit geçirmek ve tarihi bir ziyaret gerçekleştirmek isteyenler için ideal yerlerin başında Amisos Tepesi gelmektedir.

SAMSUN HAVAALANLARI

Samsun Çarşamba Havaalanı, şehrin Çarşamba ilçesinde yer alan ve sivil kategoriye dahil edilmiş olan bir havaalanıdır.1998 yılının son günlerinde açılışı gerçekleştirilen havaalanı, ilk uçuşunu ise açılışın gerçekleştiği 1998 yılını takip eden senenin ilk ay günlerinde yapılmıştır. Bölgenin ve şehrin kalkınması, gelişmesi açısından oldukça önemli bir hizmet sunmatkadır.

Samsun uçak bileti fiyatları için Alo Bilet Hattı uçak seferleri sorgulama sayfasından en ucuz Samsun uçak biletlerini görüntüleyebilir, karşılaştırmalı olarak seçeceğiniz havayolu şirketinden uçak biletinizi satın alabilirsiniz.

Yeşilırmak ve Kızılırmak arasında Türkiye’ nin Orta Karadeniz Bölgesinde yer alan Samsun, en uzun kıyı şeridine Karadeniz’ in metropolü olarak adlandırılan bu il; Atatürk evi, Doğupark, Saathane Meydanı gibi önemli yapıtlara da ev sahipliği yapıyor. Amisos Harabeleri gibi Osmanlı ve Bizans dönemine ait kalıntılar da bu şehiri ilginç kılan bir diğer özelliği. Şehrin yöresel yemekleri Keşkek ve türkülere konu olmuş en meşhur yemeği ise, Tirit. Karadeniz şehrinin kıyı bölgesi olan Samsun’ a mutlaka uğrayın ve bu yöresel lezzetleri tadıp, kültürel varlıklarını ziyaret edin. Siz de bu Karadeniz şehrini keşfe çıkacaksanız, Samsun uçak bileti arama sayfasından bütçenize en uygun uçak seferlerini görüntüleyerek güvenli ve hızlı bir biçimde satın alabilirsiniz.