En Uygun Şanlıurfa Uçak Bileti - Alobilethatti.com

Şanlıurfa Uçak Bileti

sanliurfa-ucak-biletiŞanlıurfa Nüfusu: 1.801.980
Şanlıurfa Yüzölçümü: 18.584 km²

ŞANLIURFA TARİHİ

8000 yıllık geçmişe sahip olan Şanlıurfa , Peygamberler şehri olarak bilinen ve son derece zengin bir kültürel mirasa sahip şehirlerimizden birisidir. Hatta hazret-i Adem ve Havva’nın bir dönem için Şanlıurfa sınırları içinde yaşadığı söylenmektedir. Şanlıurfa, Nuh Peygamber tarafından kurulduğu rivayet edilen 18 şehirden birisidir. Bu yüzden de dünyadaki ilk yaşam merkezlerinden birisi olmuştur. Şehir sınırları içinde bulunan Harran Üniversitesi dünyadaki ilk üniversite olarak bilinir ve Şanlıurfa bu yüzden tarih boyunca ilk dönemlerden beri kültür merkezi olmayı başarmıştır. Bu yüzden de şehrin hemen her köşesinde tarihi açıdan önem arz eden bir eser ya da yapı mevcuttur. Şehirde etkin olan Asurlular ve Babilliler bölgede ilk yerleşimi kuran topluluklardır. Daha sonra Hititler tarafından ele geçirilen şehir zaman içerisinde tekrardan Babil ve Asurlular tarafından istila edilmiştir. Perslerin bölgeye gelmesi ile birlikte Urfa şehri Pers yönetimine geçmiş, Büyük İskender tarafından Makedonya Krallığı’na dahil edilene kadar da Pers idaresi altında kalmıştır. Büyük İskender’in ölümünden sonra Makedonya Krallığı, ülkenin komutanları tarafından bölüşülmüş ve Urfa’da Salevkosların payına düşmüştür. Anadolu’ya Romalıların gelmesi ve Urfa’ya kadar ilerlemeleri ile şehir, Romalılar ve Partlar daha sonrada Partların yerine geçen Sasaniler arasında el değiştirmiştir. Partların daha fazla elinde tuttuğu şehri son olarak ikiye ayrılan Roma İmparatorluğu’nun Doğu Roma kısmı olan Bizans tarafından ele geçirilmiştir.

ŞANLIURFA İKLİMİ ve BİTKİ ÖRTÜSÜ

Şehirde kara iklimi hakimdir ve bunun sonucu olarak yaz ayları ciddi anlamda sıcak ve uzun sürerken kış ayları da epey soğuk olmaktadır. Ülkemizdeki en sıcak şehir Urfa’dır fakat nem oranı çok düşük olduğu için bu sıcaklar insanları bunaltmamaktadır. Sene içerisinde yaz ve kış aylarında çok büyük sıcaklık farkları oluşmakta ve ortalama 40 derecelik bir sıcaklık farklı görülmektedir. Şehirdeki en yüksek sıcaklık 46 derece olarak kayıtlara geçmiştir. Şehir genel görünüm olarak bozkır bitkileri ile kaplıdır. Şehrin çok büyük bir kısmı ekili ve dikili alandır. Ormanlık alanlar ise çok ama çok azdır. Bunun yanı sıra şehrin geneli lâle, menekşe, papatya, kuzukulağı, semizotu, ebegümeci ve hardal gibi bitkilerle kaplıdır.

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Balıklı Göl: Şehrin en önemli simgesi olarak gösterilen Balıklı Göl, büyük bir havuz içerisinde bulunan binlerce balıktan oluşmaktadır. Balıkların kutsal olduğuna inanılır çünkü Hz. İbrahim’in efsaneleri arasında bu havuz ve balıklar önemli bire sahiptir.

Kızlar Sarayı: Tam olarak ne zaman yapıldığı ya da hangi dönemde yapıldığı bilinmeyen bu eşsiz saray, Urfa’nın en önemli turistik yerlerinden birisidir. Kayalık bir alanın üzerine inşa edilmiş olan sarayın yer altı çarşısı ve kalıntıları ile mağaraları en çok ilgiyi çeken kısımlarıdır.

Şanlıurfa Müzesi: Şehrin kültürel açıdan en önemli merkezlerinden birisi olarak bilinen Şanlıurfa Müzesi, 75 bin civarında eserin sergilendiği eşsiz bir müzedir.

ŞANLIURFA HAVAALANLARI

Şanlıurfa GAP Havalimanı yapımı tam olarak 10 yıl süren ve 2007 yılından beri hizmete başlayan bir havaalanıdır. Bölge için çok önemli bir tesistir ve Hac yolculuğu için Suudi Arabistan’a seferler düzenlenmektedir. Hem iç hem de dış hat seferlerinin yapılmasına izin verilen havaalanlarından birisidir.

Şanlıurfa uçak bileti fiyatları için Alo Bilet Hattı uçak seferleri sorgulama sayfasından en ucuz Şanlıurfa uçak biletlerini görüntüleyebilir, karşılaştırmalı olarak seçeceğiniz havayolu şirketinden uçak biletinizi satın alabilirsiniz.

Türkiye’ nin Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan Şanlıurfa, önce İngilizlerin daha sonra Fransızların işgaline uğrayıp, Urfalı milisler tarafından kurtarılınca zamanın milletvekili ve 17 arkadaşının Kurtuluş Savaşı’ nda gösterdikleri kahramanlık dolayısıyla TBMM kararınca adı Şanlıurfa olarak değiştirilmiş. Cilalı Taş Devri’ nden beri yerleşimlerin olduğu bilinen bu şehir, Göbeklitepe Höyüğü M.Ö 11.yy’ da kullanılmış Dünya’ nın en eski mabedlerinden birine de ev sahipliği yapmaktadır. Roma ve Bizans dönemlerine ait mozaiklerin bulunduğu Şanlıurfa Müzesi, en çok ziyaretçi alan Urfa Kalesi, Halepli Bahçe, Balıklı Göl gibi önemleri kültürel varlıkları da halen koruyagelmektedir. Yemek kültürü oldukça zengin olan bu şehirde, Urfa Kebabı en çok bilinen yöresel lezzetidir. Siz de bu Anadolu şehrini keşfe çıkacaksanız, Alo Bilet Hattı Şanlıurfa uçak bileti arama sayfasından bütçenize en uygun uçak seferlerini görüntüleyerek güvenli ve hızlı bir biçimde satın alabilirsiniz.