Siirt'e Ucuz Uçak Bileti - Alobilethatti.com

Siirt Uçak Bileti

Siirt'e Ucuz Uçak BiletiSiirt Nüfusu: 314.153
Siirt Yüzölçümü: 284 km²

SİİRT TARİHİ

Siirt şehri Anadolu’da hakimiyet kuran Hititlilerin sınırları dışında kalan az sayıdaki yerlerden birisidir. Hititliler bir dönem bölgeyi egemenlikleri altına almış olsalar da çok uzun bir süre için bölgede hakimiyet kurulduğundan söz etmek maalesef mümkün değildir. Bunun yanı sıra Siirt ve çevresi için Sâmiler, Bâbil ve Asur imparatorlukları’nın idaresi altına girdiklerini söylemek mümkündür. Zaman içerisinde Asurluların şehri ele geçirdiğini gösteren buluntulara rastlanmış olum M.Ö. 7.y.y.’da Medler, M.Ö. 6.y.y.’da da Perslerin şehri ve bölgeyi ele geçirdiği bilinmektedir. Büyük İskender tarafından komuta edilen Makedonya Krallığı’na ait ordular bölgeye gelerek Pers etkisini sona erdirdi ve Persleri yıkarak bölgenin hakimi oldular. Perslerden boşalan yerlere, Perslerin devamı olarak bilinen Partlar hakim oldular. M.S. ilk dönemde şehrin hakimi olarak Romalılar gözükmektedir. Bölgede ve Anadolu’da uzunca bir süre hakimiyet süren Roma, daha sonra yaşadığı iç karışıklıklardan ötürü ikiye ayrılmış ve Anadolu bölgesi Doğu Roma yani Bizans olarak bilinen devletin payına düşmüştür. Bizans tarafından çok uzunca bir süre yönetilen bölgede İslam Orduları tarafından dönemsel olarak egemenlik kurulmuş olsa da Bizans’ın mutlak hakimiyetini bozmak için 1071 yılını beklemek gerekecektir. Bu tarihteki Malazgirt Savaşı ile birlikte tüm Anadolu’da olduğu gibi Siirt şehri de Türkleşmeye başlamıştır.

SİİRT İKLİMİ ve BİTKİ ÖRTÜSÜ

Siirt şehrinde iklim olarak baskın kara ikliminden söz etmek mümkündür. Yaz aylarının ciddi anlamda sıcak geçtiği şehirde kış ayları da oldukça soğuk fakat yağışlı geçmektedir. Şehrin kuzey ve doğu kesimleri yazları daha serindir fakat kışları da daha soğuk bir havaya bürünmektedir. Orman bakımından ele alındığından ülkenin en fakir şehirlerinden birisi olarak Siirt göze çarpmaktadır. Şehirde ormanlık alan neredeyse hiç yoktur.

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Ulu Cami: Selçuklu dönemine ait bir eser olarak dönemin sultanı Mugizüddin Mahmut tarafından inşa ettirilen bir yapıdır. Tipik Selçuklu dönemi mimarisine sahiptir ve bunu anlamak için camii minaresine bakmak yeterli olacaktır.

Veysel Karani Türbesi: İslam büyüklerinden birisi olarak kabul edilen Veysel Karani daha çok anne sevgisinin ne kadar yüce bir duygu olduğunu anlatmaya çalışmaktadır. Bir çok sözünde bu noktaya değinmektedir. Bölge de en çok turist çeken yerlerin başında Veysel Karani Türbesi gelmektedir.

Sağlarca Kaplıcası: Bölgede yer alan termal tesislerde birisidir. Oldukça şifalı suları bulunan Sağlarca Kaplıcası yapılan araştırmalarda deri hastalıkları ve kadın hastalıklarına ciddi manada iyi geldiği saptanmıştır.

SİİRT HAVAALANLARI

Şehrin ülkemizle bağlantısını sağlayan en önemli merkezlerden birisi de Siirt Havalimanı’dır. İç hat seferlerine izin verilen sivil kategorideki bir havaalanı olarak 1998 yılından bu yana hizmet vermektedir. Sadece Siirt için değil bölge de bulunan diğer şehirler için de önemli bir tesis olarak göze çarpmaktadır.

Siirt uçak bileti fiyatları için Alo Bilet Hattı uçak seferleri sorgulama sayfasından en ucuz Siirt uçak biletlerini görüntüleyebilir, karşılaştırmalı olarak seçeceğiniz havayolu şirketinden uçak biletinizi satın alabilirsiniz.

Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesinde olan Siirt, Cumhuriyet döneminde il olarak seçilmiş. Bizanslılar döneminden kalma Derzin Kalesi, Veysel Karani Türbesi, tek kubbeli Cumhuriyet Camiisi, Bizanslılar dönemine ait şatoya benzeyen İnce kaya Kalesi de bu ilimizdedir. Kesme taşlardan yapılmış Siirt’ in merkezinde yer alan Saat Kulesi de bu ilin önemli yapıtlarından. Bu şehre gidildiğinde yöresel lezzetlerinden, Büryan Kebabı (Kuyukebabı) ve Perde pilavını tatmadan dönmeyin. Siz de bu eski doğu şehrini keşfe çıkacaksanız, Alo Bilet Hattı Siirt uçak bileti arama sayfasından bütçenize en uygun uçak seferlerini görüntüleyerek güvenli ve hızlı bir biçimde satın alabilirsiniz.