Şırnak'a Uygun Uçak Bileti - Alobilethatti.com

Şırnak Uçak Bileti

Şırnak'a Uygun Uçak BiletiŞırnak Nüfusu: 475.255
Şırnak Yüzölçümü: 7.172 km²

ŞIRNAK TARİHİ

Şırnak ülkemiz sınırları içinde yer alan şehirler arasında en eski tarihe sahip olan şehirlerden birisidir. Çok eski dönemlere karar uzanan geçmişi, bir çok efsane ve mite de ev sahipliği yapmaktadır. 12.000 yıllık bir geçmişi olduğu tahmin edilen şehir hakkın Katip Çelebi’nin yazılarında önemli yer ayrılmış ve şehrin geçmişi ile ilgili olarak bu yazılardan önemli ipuçları alınmıştır. Hititlerin neredeyse tüm Anadolu’ya hakim olduğu dönemde Şırnak Hitit sınırları dışında kalmış bir şehirdir bu yüzden de Hitit etkisinden söz etmek pek mümkün değildir. Şehirde Hititlerin etkisinin olmadığı dönemlerde bu siyasi otorite boşluğu Hurriler, Mittaniler, Asurlular ve Urartular tarafından doldurulmuş şehri dönem dönem bu devletler yönetmiştir. Şehirde ilk olarak hakimiyet sağlayan gelişmiş medeniyet ise Persler olmuştur. Perslerin Anadolu’ya yayılmaya başlaması ile çok geniş toprakları ele geçirmesi, ele geçirilen topraklara Şırnak’ın da dahil edilmesini beraberinde getirmiştir. Şehrin kültürel açıdan gelişimine Perslerin çok önemli katkıları bulunmuştur. Daha sonra Selçuklu idaresine geçen şehir, son olarak Osmanlı tarafından ele geçirilmiştir. Bahsi geçen dönemde ara ara farklı milletler ve devlet tarafından istila edilmiş bir şehir olsa da bu istila edenler uzun soluklu bir hakimiyet sağlayamamıştır. Osmanlı döneminde antik dönemlere nazaran daha az önem arz eden bir şehir yapısına bürünmüştür.

ŞIRNAK İKLİMİ ve BİTKİ ÖRTÜSÜ

Şırnak’ın çok sert bir kara iklimi olduğu söylenebilir. Özellikle şehir merkezi ve kuzey tarafları çok sert bir iklimin etkisi altındadır. Güney ve güneybatı kesimleri ise diğer bölgelere nazaran daha yumuşak bir iklimin etkisindedir. Şehrin doğu kısımları dağlarla çevrilidir ve bu yüzden de o bölgede çok soğuk kış ayları yaşanmaktadır. Aynı zamanda kar yağışının bol olduğu bir bölgedir de. Şehrin bitki örtüsü açısından çok fakir olduğu söylenebilir. Şehirde genellikle step bitki örtüleri hakimdir ve sadece sağlık bölgelerde az bir ormanlık alandan bahsedilebilir.

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Finik Ören Yeri ve Kalesi: M.Ö. 4000 yıllık geçmişe sahip olan Finik Ören yeri, çok eski ve çok gelişmiş bir yaşam alanıdır. Ören yeri içerisinde Saraylar, kervansaraylar, mağaralara oyularak yapılmış evler ve kadın, erkek kabartmaları bulunmaktadır. Finik Kalesi içerisinde de benzer kabartmalara rastlanmıştır.

Cizre Ulu Cami: Şehrin en önemli eserlerinden birisi olarak bilinen Cizre Ulu Cami, aslen bir kilisedir fakat Hz. Ömer döneminde camiye dönüştürülmüştür. Dikdörtgen yapıya sahip olan bu caminin en önemli özelliklerinden birisi de Ejderli Kapı Topmağı’dır. Bu tokmak İstanbul’da Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nde sergilenmekte olan bir Selçuklu dönemi eseridir.

Nuh Peygamber Türbesi: Nuh Peygamberin büyük tufandan gemi sayesinde canlıları kurtarması ve bu geminin tarihçilere göre Cudi Dağı’na oturması ile birlikte dağ etrafından yerleşim alanları kurulmuştur. Bunlardan birisi de Şırnak’tır ve Nuh Peygamberin mezarı Şırnak sınırları içinde bulunmaktadır.

ŞIRNAK HAVAALANLARI

Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı 2013 yılında hizmete giren ve yurt içi seferlerine izin verilen bir havaalanıdır. Cizre’ye 10 km mesafedeki havaalanı sivil kategorideki bir tesistir.

Şırnak uçak bileti fiyatları için Alo Bilet Hattı uçak seferleri sorgulama sayfasından en ucuz Şırnak uçak biletlerini görüntüleyebilir, karşılaştırmalı olarak seçeceğiniz havayolu şirketinden uçak biletinizi satın alabilirsiniz.

Cudi dağı, Kasrık Boğazı ve Cizre ilçesindeki Hz. Nuh Türbesi, Mem-u Zin Türbeleri Şırnak’da görülebilecek yerlerdir.lin, Suriye-Irak sınırlarına yakın olan kesimleri hariç, hemen hemen tamamı dağlarla kaplıdır. Dağlık kesimlerinde gür bir bitki örtüsü yoktur. Vadi yamaçlarından başlayarak 2000 m yükseltiye dek, yer yer meşe ağaçlarının hakim olduğu görülmektedir Şırnak ilinde iklim yörelere göre farklılık göstermektedir. İlin yüksek kesimlerinde, Doğu Anadolu’nun sert kara iklimi, diğer kesimlerde ise karasal iklim hakimdir. Osmanlı döneminde köy olan Şırnak, 1927 yılında Siirt’e bağlı ilçe, 1990 yılında ise il olmuştur. Alo Bilet Hattı Şırnak uçak bileti arama sayfasından bütçenize en uygun uçak seferlerini görüntüleyerek güvenli ve hızlı bir biçimde satın alabilirsiniz.